Ознака: фудбал

АНДРЕЈ ЛАЗАРОВ ПРОДОЛЖУВА ВО ПРВАТА ХРВАТСКА ЛИГА, ПОТПИША ЗА „ГОРИЦА“

АНДРЕЈ ЛАЗАРОВ ПРОДОЛЖУВА ВО ПРВАТА ХРВАТСКА ЛИГА, ПОТПИША ЗА „ГОРИЦА“

Играчот за врска Андреј Лазаров е нов член на фудбалскиот клуб „Горица“, член на Првата Хрватска Лига, (ХНЛ) со што го продолжи својот престој во хрватскиот фудбал. Лазаров потпиша на 1,5 година со право договорот да биде продолжен за уште една година. Инаку „Горица“ моментно е на 5-тото место со освоени 27 бода по одиграните…

СЕ ОДЛОЖУВА ФУДБАЛСКИОТ НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ – „КОЖУФ“

СЕ ОДЛОЖУВА ФУДБАЛСКИОТ НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ – „КОЖУФ“

Поради лошите временски услови  фудбалскиот натпревар „Осогово“ – „Кожуф“ кој требаше да се одигра денес во 13:00 часот се одложува. Инаку ова требаше да биде прв подготвителен натпревар за  кочанскиот второлигаш. С.  Ивановски КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ

УТРЕ (САБОТА), КОНТРОЛЕН ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ – „КОЖУФ“

УТРЕ (САБОТА), КОНТРОЛЕН ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ – „КОЖУФ“

Утре (Сабота), по само една седмица тренинзи играчите на „Осогово“ ќе го одиграат и првиот контролен натпревар како дел од подготовките за пролетната сезона во Втора Фудбалска Лига. На стадионот „Никола Мантов“ во Кочани „Осогово“ ќе ја пречека екипата на „Кожуф“ од Гевгелија. Натпреварот започнува во 13:00 часот. С.  Ивановски КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И …

МАКЕДОНИЈА ДОБИВА НОВ ФУДБАЛСКИ БИСЕР

МАКЕДОНИЈА ДОБИВА НОВ ФУДБАЛСКИ БИСЕР

И додека години наназад „Осогово“ еден од најстарите клубови во Македонија игра во стилот падни-стани (втора лига-трета лига) Македонија се повеќе добива фудбалски бисери кои полека но сигурно стануваат имиња за кои ќе се говори во следните години. Кочани како општина ја има таа привилегија да последните години во орбитата исфрли три звучни имиња, но…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, „ОСОГОВО“ МУ ГОСТУВА НА „ТЕТЕКС“

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, „ОСОГОВО“ МУ ГОСТУВА НА „ТЕТЕКС“

Утре (Сабота) за во 17:00 часот се закажани натпреварите од второто коло во Втора Фудбалска Лига. На програмата се неколку интересни натпревари во кои победникот ќе биде неизвесен до последниот свиреж на судијата. „Осогово“ по лошиот старт на домашен терен против „Беса“ веќе утре патува во Тетово каде ќе и гостува на екипата на „Тетекс“…

ПОЗНАТИ ДВОЈКИТЕ ВО БАРАЖ НАТПРЕВАРИТЕ ЗА ВЛЕЗ ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА

ПОЗНАТИ ДВОЈКИТЕ ВО БАРАЖ НАТПРЕВАРИТЕ ЗА ВЛЕЗ ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА

По извршената жрепка за одредување на двојките за бараж натпреварите за влез во Втора Фудбалска Лига, ФФМ експресно ги одреди и градовите домаќи. Навидум сите ќе играат на неутрален терен, но дали е баш така!? Натпреварот „Осогово“ – „Тетекс“ ќе се игра во Скопје, „Вардар“ (Неготино) – „Новаци“ во Кичево а „Башкими“ – „Влазрими“ во…

ЖРЕПКАТА ЗА БАРАЖ НАТПРЕВАРИТЕ ЗА ВЛЕЗ ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗАКАЖАНА ЗА 25 МАЈ

ЖРЕПКАТА ЗА БАРАЖ НАТПРЕВАРИТЕ ЗА ВЛЕЗ ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗАКАЖАНА ЗА 25 МАЈ

Познати се петте шампиони во петте региони како и екипата која се пласираше на 13-тото место по завршувањето на натпреварите во Втора Фудбалска Лига кои ќе учествуваат во бараж натпреварите за влез во Втора Фудбалска Лига за првенството 2023/2024 година. „Осогово“ (Кочани) „Вардар“ (Неготино), „Башкими (Куманово), „Новаци“ (Новаци), „Влазрими“ (Кичево) и „Тетекс“ (Тетово) на 25…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК – ЗА „ОСОГОВО“ ПОБЕДАТА Е ИМПЕРАТИВ

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК – ЗА „ОСОГОВО“ ПОБЕДАТА Е ИМПЕРАТИВ

Недела, 16:00 часот, термин за почеток на натпреварите од 19-тото коло во Трета Фудбалска Лига – исток. По лошото издание на лидерот „Осогово“ минатото коло во Пробиштип или подобро, по одличната игра на домаќините кога со три гола во мрежата ги испратија кочанчани, веќе во Недела нов предизвик за „жетварите“.  Во Кочани гостува екипата на…

СПОРТСКИ ФОТОГРАФИИ НИЗ ИСТОРИЈАТА НА КОЧАНИ

СПОРТСКИ ФОТОГРАФИИ НИЗ ИСТОРИЈАТА НА КОЧАНИ

Деновиве како колекционер на стари спортски фотографии од Кочани ми беа подарени три мошне интересни, на кои се наши сограѓани кои како големи љубители на спортот решиле да присуствуваат на меѓународниот фудбалски натпревар Југославија – Унгарија 2:2. Заедничката фотографија е направена на Калемегдан во Белград а останатите две од самиот натпревар. На позадината на фотографијата…

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ЖЕНИ, КОЧАНЧАНКИ СО МЕЧ ТОПКА ЗА ОПСТАНОК ВО ЛИГАТА

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ЖЕНИ, КОЧАНЧАНКИ СО МЕЧ ТОПКА ЗА ОПСТАНОК ВО ЛИГАТА

За време на викендот се играат натпреварите од 14-тото коло во Прва Фудбалска Лига за жени. Во сабота на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани со почеток во 11:00 часот се игра дербито на дното во кое кочанчанки, некогашните Шампиони и победници во Купот ја имаат првата меч топка за зачувување на прволигашкиот статус. Минатогодишниот шампион…