Ознака: фудбал

СТОЈЧЕ СТОЈОВ Е НОВ ИГРАЧ НА ФК „КАМЕНИЦА САСА“

СТОЈЧЕ СТОЈОВ Е НОВ ИГРАЧ НА ФК „КАМЕНИЦА САСА“

Еден од најдобрите играчи на „Слога 1934“ од Виница во минатото првенство и несомнено еден од играчите кои го свртеа вниманието на фудбалската јавност со настапите во Втора Фудбалска Лига – Исток Стојче Стојов од вчера е нов играч на „Каменица Саса“ од Македонска Каменица. Стојов кој две сезони успешно настапуваше во ГФК „Осогово“ а…

ФК „КАМЕНИЦА САСА“ И ТРЕНЕРОТ КРСТЕ КРСТЕВ СЕ РАЗДЕЛИЈА

ФК „КАМЕНИЦА САСА“ И ТРЕНЕРОТ КРСТЕ КРСТЕВ СЕ РАЗДЕЛИЈА

Второлигашот од Македонска Каменица „Каменица Саса“ и досегашниот Шеф на стручниот штаб Крсте Крстев се разделија. „Со новиот Управен одбор на фудбалскиот клуб Каменица Саса не се договоривме за понатамошна соработка што не е ништо ново во фудбалот. На клубот му посакувам се најдобро во иднина“ ни изјави Крстев во телефонскиот разговор. Инаку Крсте Крстев…

СК „АКАДЕМИЈА ТОШЕВ“ УЧЕСТВУВАШЕ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР „ЧИКА ЦОНЕ“ НА КОСОВО

СК „АКАДЕМИЈА ТОШЕВ“ УЧЕСТВУВАШЕ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР „ЧИКА ЦОНЕ“ НА КОСОВО

За време на викендот Спортскиот Клуб „Академија Тошев“ од Оризари  учествуваше на Меѓународниот Фудбалски Турнир „Чика Цоне“ што го организираше ФК „Космет“. На турнирот „Академија Тошев“ пријави две генерации 2009 и 2013. Во првата група освен „Академија Тошев“ учествуваа и екипите „Грачаница“, „КМФ Рашка“ и „Колашин“ додека во втората група беа екипите на „Јуниорс“, „Космет“,…

ГОРАН ЗДРАВКОВ НОВ ШЕФ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА „ДЕТОНИТ ЈУНИОР“

ГОРАН ЗДРАВКОВ НОВ ШЕФ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА „ДЕТОНИТ ЈУНИОР“

Горан Здравков од денес е новиот Шеф на Стручниот штаб на второлигашот од Радовиш „Детонит јуниор“. Според договорот  Здравков ќе ја води екипата до крајот на ова првенство со можност за негово продолжување аа единствената цел е да се обезбеди опстанок и екипата од следното првенство да се натпреварува во единствената Втора лига. Моментно екипата…

ОД СЛЕДНОТО ПРВЕНСТВО, ЕДИНСТВЕНА ВТОРА ЛИГА СО 16 КЛУБОВИ

ОД СЛЕДНОТО ПРВЕНСТВО, ЕДИНСТВЕНА ВТОРА ЛИГА СО 16 КЛУБОВИ

Во текот на вчерашниот ден ФФМ го одржа Редовното Генерално Собрание на кое меѓу другото беше донесена одлука во следната натпреварувачка 2022/2023 година биде формирана единствена Втора лига која ќе брои 16 екипи. Во лигата ќе учествуваат двете екипи што ќе испаднат од Прва фудбалска лига, две екипи кои како второпласирани во сегашните две втори…

КРСТЕ КРСТЕВ НОВ ШЕФ  НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА „КАМЕНИЦА САСА“

КРСТЕ КРСТЕВ НОВ ШЕФ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА „КАМЕНИЦА САСА“

Промени се случија во „Каменица Саса“ уште  на стартот на вториот круг од првенството во Втора Фудбалска Лига – Исток. По саботниот пораз на домашен терен од „Братство“ шефот на Стручниот штаб на „рударите“ Горан Гоцевски си поднесе неотповиклива оставка. Користејќи ја нашата долгогодишна соработка стапивме во контакт со Гоцевски за да ги дознаеме причините…

„ОСОГОВО“ ЈА ЗАПОЧНУВА БОРБАТА ЗА МЕСТО КОЕ ДИРЕКТНО ВОДИ ВО ЕДИНСТВЕНАТА ВТОРА ЛИГАТА

„ОСОГОВО“ ЈА ЗАПОЧНУВА БОРБАТА ЗА МЕСТО КОЕ ДИРЕКТНО ВОДИ ВО ЕДИНСТВЕНАТА ВТОРА ЛИГАТА

Утре (Сабота) започнува пролетниот дел на првенството во двете втори фудбалски лиги. На истокот се играат натпреварите од 16-тото коло во кое „Осогово“ и официјално се впушта во борба за освојување на едно од местата кое директно води во единствената Втора Фудбалска Лига, која ќе стартува од следното првенство. „Жетварите“ со доста изменет состав но…

ЈАСИН МУШЕ НА ПРОБА ВО КСАНТИ (ГРЦИЈА)

ЈАСИН МУШЕ НА ПРОБА ВО КСАНТИ (ГРЦИЈА)

На едно коло до крајот на есенскиот дел од првенството во Втора Фудбалска Лига – Исток, играчот на „Осогово“ Јасин Муше замина на проба во ФК „Ксанти“ (Грција) кој моментно се натпреварува во Супер Лига 2 и по одиграни 5 кола се наоѓа на втората позиција со 13 бода, односно бод помалку од водечката „Вериа“….