Ознака: невреме

НЕВРЕМЕТО ПРОСЛЕДЕНО СО ГРАД ПРЕДИЗВИКА ШТЕТИ НА ЗЕМЈОДЕЛСКИ НАСАДИ ВО КОЧАНСКО

НЕВРЕМЕТО ПРОСЛЕДЕНО СО ГРАД ПРЕДИЗВИКА ШТЕТИ НА ЗЕМЈОДЕЛСКИ НАСАДИ ВО КОЧАНСКО

Невремето проследено со град, ветар, грмотевици и пороен дожд што во неделата, на 23 јули, зафати делови од општина Кочани предизвика штети на земјоделски насади во повеќе населени места. Градоначалникот Љупчо Папазов денеска се сретна со земјоделски производители од Кочанско, кои известуваат за штети на површини под пипер, пченка и кај лозови насади. По увидот…

КРАТКОТРАЕН ДОЖД, НО И ГРАД ВО КОЧАНИ

КРАТКОТРАЕН ДОЖД, НО И ГРАД ВО КОЧАНИ

Метеоролошките предвидувања се остварија. Иако во главно целиот ден немаше ниту еден облак, денес попладне околу 17:30 часот Кочани го зафати силен дожд, а во централното градско подрачје имаше и град со големина како лешник. Ако е според народната дека „градот е до меѓа“ добро е ако го градот имаше само во централното градско подрачје…

ПРИЈАВИ НА ШТЕТИ ОД ПОПЛАВИТЕ ВО КОЧАНИ

ПРИЈАВИ НА ШТЕТИ ОД ПОПЛАВИТЕ ВО КОЧАНИ

Жителите на Општина Кочани кои имаат материјална штета предизвикана од невремето (поплава) што го зафати подрачјето на општина Кочани на 17 јуни и на 25 јуни 2023 година, можат да поднесат пријава за проценка на штета во Општина Кочани – Комисија за проценка на штети предизвикани од елементарни непогоди (поплава), најдоцна до 12 јули 2023 година….

САНАЦИЈА НА ШТЕТИТЕ ОД НЕВРЕМЕТО

САНАЦИЈА НА ШТЕТИТЕ ОД НЕВРЕМЕТО

По вчерашните обилни врнежи од дожд, екипите на  КЈП “Водовод” Кочани  спроведуваат активности за расчистување на јавните и сообраќајните површини, со цел да се овозможи проодност на движењето на пешаците и безбедно одвивање на сообраќајот. Активностите се одвиваат во координација со Општина Кочани. Претпријатието работи со максимален капацитет и ангажираност на сите расположливи работници на…

СЕ РАСЧИСТУВА ПАДНАТ ПОТПОРЕН ЅИД НА УЛИЦА „БОРО ЛОВЏИЈА“

СЕ РАСЧИСТУВА ПАДНАТ ПОТПОРЕН ЅИД НА УЛИЦА „БОРО ЛОВЏИЈА“

Вчера во вечерните часови падна потпорен ѕид на улицата “Боро Ловџија” во Кочани. По невремето кое го зафати градот и околината, ѕидот се урна и земјата се излизга на самата улица. Засега не се пријавени штети. Дежурните екипи на КЈП “Водовод” Кочани денес интервенираат и вршат расчистување на теренот. Се работи за разрушен потпорен ѕид…

СТОТИНА ПРИЈАВИ ЗА ШТЕТА ОД НЕВРЕМЕТО ВО КОЧАНИ СЕ ПОДНЕСЕНИ ДО ОПШТИНСКАТА КОМИСИЈА ЗА ПРОЦЕНКА

СТОТИНА ПРИЈАВИ ЗА ШТЕТА ОД НЕВРЕМЕТО ВО КОЧАНИ СЕ ПОДНЕСЕНИ ДО ОПШТИНСКАТА КОМИСИЈА ЗА ПРОЦЕНКА

Над сто пријави до Општинската комисија за проценка на штета од елементарни непогоди поднеле граѓаните на Кочани за утврдување материјални штети во простории за домување и во комерцијални објекти, предизвикани од поплавата при неодамнешното невреме. По истекот на рокот за пријавување што траеше до почетокот на минатата недела, во Комисијата се евидентираат сите добиени барања,…

КАДЕ СЕ СЕГА ЕКИПИТЕ НА КЈП „ВОДОВОД“?

КАДЕ СЕ СЕГА ЕКИПИТЕ НА КЈП „ВОДОВОД“?

„Ние жителите од сега популарната улица Бел камен во Кочани јавно прашуваме каде се сега екипите од КЈП Водовод и нивниот адвокат да дојдат да видат што се се случува од она што со години го поправаат ама никако да го направат. Синоќешниот дожд и нивната немарност донесоа неколкуте куќи и дворови да бидат поплавени….

ПОЖАРНИКАРИТЕ ОД ТППЕ КОЧАНИ И ДОБРОВОЛЦИТЕ ОД ДПД И ОД ЦУК АКТИВНИ 24 ЧАСА

ПОЖАРНИКАРИТЕ ОД ТППЕ КОЧАНИ И ДОБРОВОЛЦИТЕ ОД ДПД И ОД ЦУК АКТИВНИ 24 ЧАСА

Откако се смири невремето кое сношти го зафати Кочани веднаш на терен излегоа екипи од ТПП- Кочани и од ДПД – Кочани кои се распоредија онаму каде населението имаше најголема потреба од нивното присуство. Една група ги отстрануваше паднатите дрвја по коловозите и врз некои од возилата, а дрва паднати кои го стопираа сообраќајот имаше…

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПАПАЗОВ ГИ ПОВИКА ГРАЃАНИТЕ ДА ПРИЈАВАТ МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА ОД НЕВРЕМЕТО

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПАПАЗОВ ГИ ПОВИКА ГРАЃАНИТЕ ДА ПРИЈАВАТ МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА ОД НЕВРЕМЕТО

Локалната самоуправа на Кочани преку своите комунални редари ги сумира штетите од невремето што доцна синоќа ја зафати општината и предизвика поплавување кај индивдидуални и стопански објекти во градот. На прес-конференција градоначалникот Љупчо Папазов оцени дека се работи за природна стихија чии последици ќе се отстрануваат во текот на наредните денови, при што поддршка во…

ЈАВНА ОБЈАВА ЗА ПОПОЛНУВАЊЕ НА ПРИЈАВИ НА ШТЕТА ОД ЕЛЕМЕНТАРНА НЕПОГОДА (ПОПЛАВА)

ЈАВНА ОБЈАВА ЗА ПОПОЛНУВАЊЕ НА ПРИЈАВИ НА ШТЕТА ОД ЕЛЕМЕНТАРНА НЕПОГОДА (ПОПЛАВА)

СЕ ПОВИКУВААТ граѓаните на Општина Кочани  кои имаат материјална штета предизвиката од невремето кое го зафати Општина Кочани на ден 24.07.2022 година да поднесат пријава за проценка на штета во Општина Кочани – Комисија за проценка на штети од елементарни непогоди (поплава), најдоцна до 01.08.2022 година. Образецот на пријавата за штета можат да го подигнат…

 • 1
 • 2