Ознака: училишта

ТРАДИЦИОНАЛЕН КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР „УЧЕНИЦИ ПРОТИВ ПРОФЕСОРИ“

ТРАДИЦИОНАЛЕН КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР „УЧЕНИЦИ ПРОТИВ ПРОФЕСОРИ“

Во Вторник (17.05.2022 година) со почеток во 19:30 часот во салата „Сашо Лазарев – Чапо“ во Кочани во организација на младинските организации „Интеракт“ и “Единство“ ќе се одигра традиционалниот кошаркарски натпревар „Ученици против професори“ од СОУ „Љупчо Сантов“ – Кочани. Организаторите со погрижија да освен кошарка има други интересни содржини како што се најсилна рака…

ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ДОБИЈА 65 НОВИ ТАБЛЕТИ ЗА НАСТАВА

ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ДОБИЈА 65 НОВИ ТАБЛЕТИ ЗА НАСТАВА

Денеска градоначалникот на Општина Кочани изврши примопредавање на 65 таблети наменети за основните училишта од општината, во присуство на директори и вработени од училиштата. Распоредот и бројот на наменетите таблети е изготвен од страна на Министерството за образование и наука, согласно претходно доставените барања до МОН од страна на училиштата. Распределените таблети ќе се користат…

ОДБЕЛЕЖАН ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК НА СОУ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“

ОДБЕЛЕЖАН ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК НА СОУ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“

Средното општинско училиште „Гошо Викентиев“ денеска го одбележа патрониот празник. По тој повод, свежо цвеќе на бистата на патронот положија делегации на Општина Кочани, училишна делегација, претставници на семејството Викентиеви и Сојузот на борците. Денеска, на училишниот патронен празник беа прогласени и најдобрите ученици на генерацијата од сите три струки. За ученик на генерацијата е…

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ЈА НАЈАВУВА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „МУЗИЧКА СРЕДА“

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ЈА НАЈАВУВА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „МУЗИЧКА СРЕДА“

Почитувани ученици, родители, љубители на класичната музика, ООМУ „Ристо Јуруков“ Ви ја најавува манифестацијата МУЗИЧКА СРЕДА За таа прилика ООМУ „Ристо Јуруков“ – Кочани Ве поканува на манифестацијата „МУЗИЧКА  СРЕДА“, која ќе се реализира преку концерти секоја среда од месеците Април и Мај и истата ќе се одржува во салата на „Мултикултурниот Центар“ во Кочани…

СОУ „ЉУПЧО САНТОВ“ ОД КОЧАНИ ГО ПРОСЛАВИ ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК

СОУ „ЉУПЧО САНТОВ“ ОД КОЧАНИ ГО ПРОСЛАВИ ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК

Во присуство на ученици и вработени од СОУ „Љупчо Сантов“ – Кочани, претставници од Локалната самоуправа на Кочани,и Сојузот на борците од НОВ,како и во присуство на дел од семејството на првоборецот Љупчо Сантов, денес на скромен и достоинствен начин беше одбележана 78 годишнината од загинувањето. По тој повод денес на бистите на Љупчо Сантов…

СЕ УРЕДУВА ПРОСТОРОТ ПОД КРОВОТ ВО СОУ „ЉУПЧО САНТОВ“ ВО КОЧАНИ

СЕ УРЕДУВА ПРОСТОРОТ ПОД КРОВОТ ВО СОУ „ЉУПЧО САНТОВ“ ВО КОЧАНИ

Деновиве започнаа градежните работи на просторот под кровот во СОУ „Љупчо Сантов“ во Кочани. Овој простор со години не беше искористен до максимум но сега со новиот проект комплетниот простор со површина од 640,50м² ќе биде комплетно функционален Според проектот просторот опфаќа: -Ходник со ПВЦ винил – 99,05м²; -Атеље со ПВЦ винил – 91,40 м²;…

БЛАГОДАРНИЦИ ЗА УЧЕНИЦИТЕ ОД ОМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ЗА ПОСТИГНАТИТЕ РЕЗУЛТАТИ

БЛАГОДАРНИЦИ ЗА УЧЕНИЦИТЕ ОД ОМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ЗА ПОСТИГНАТИТЕ РЕЗУЛТАТИ

ОМУ,,Ристо Јуруков“ континуирано учествува на државни и меѓународни натпревари и постигнува високи резултати. Успесите на овие ученици беа високи и за време на пандемијата. По тој повод, денеска градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов ги посети учениците кои учествуваа на меѓународни и државни натпревари и им подели благодарници со подарок, посакувајќи им уште многу високи…

ОДБЕЛЕЖАНИ 150 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

ОДБЕЛЕЖАНИ 150 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Годинава се одбележуваат 150 години од раѓањето на големиот македонски револуционер Гоце Делчев, роден на денешен ден, 4 февруари 1872 година во Кукуш. По тој повод, градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов, денеска положи свежо цвеќе на бистата на Делчев во училишниот двор во селото Горни Подлог. Заедно со градоначалникот, свежо цвеќе положија и наставниот…

НОВОГОДИШЕН КОНЦЕРТ НА ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“

НОВОГОДИШЕН КОНЦЕРТ НА ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“

ООМУ „Ристо Јуруков“ од Кочани и Општина Кочани и годинава ќе ја сочуваат традицијата. Ги покануваат граѓаните на Општина Кочани и пошироко да го проследат годинешниот „Новогодишен концерт“. Концертот ќе се одржи во сала, но без присуство на публика а истиот ќе може да се проследи преку фејсбук страната на ОМУ „Ристо Јуруков“ (OOMURISTOJURUKOV). Концертот…

ВТОРО МЕСТО ЗА ЈОВАНА ДАВИТКОВА НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ВО ШАХ ЗА УЧЕНИЦИ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА

ВТОРО МЕСТО ЗА ЈОВАНА ДАВИТКОВА НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ВО ШАХ ЗА УЧЕНИЦИ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА

На одржаниот Државен натпревар во шах на 17.12.2021 година во Скопје, во голема конкуренција на ученички од Основни училишта од државата, ученичката Јована Давиткова го освои второто место. Таа е ученичка во осмо одделение во ООУ „Кирил и Методиј“ – Кочани и иако е осмо одделение, зад себе има многубројни шаховски награди и успеси. Пред…

 • 1
 • 2