ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ЧЕТИРИ ЕКИПИ НА ДЕЛБА НА ПРВОТО МЕСТО

Во Спорт
септември 18, 2022
1 минути

Се одиграа натпреварите од второто коло во Трета Фудбалска Лига – исток во кое се постигнати 19 погодоци или во просек 3.16 по натпревар.

„Осогово“ од Малешевијата се враќа со еден освоен бод, откако денес со домаќинот „Малеш“ одиграа 1:1. Во првото полувреме мрежите мируваа, а домаќините го отворија резултатот во 53’ со голот на Арменски. „жетварите“ го израмнија резултатот и дојдоа до бод само седум минути подоцна, стрелец на погодокот Манов 60’.

Во Чешиново како и во Дојран немаше победник, додека на останатите три натпревари триумф за домаќините.

Резултати од 02. коло:

„Малеш“ – „Осогово“  1:1

„Академија Ч-О“ – „Овче Поле“  2:2

„Брегалница“ (Д) – „Тиверија“  1:0

„Победа“ (В) – „Вардарски“ (Б)  4:0

„Дојранско Езеро“ – „Карбинци“  2:2

„Спартмани“ – „Рудар“  3:1

На табелата во водство се екипите на „Осогово“ (7:1); „Малеш“ (3:1); „Овче Поле’ (6:5); „Академија Чешиново-Облечево“ (4:3) сите со по 4 бода, „Тиверија“ (5:2); „Спартмани“ (6:5); „Рудар“ (4:4); „Брегалница“ (2:2) сите со 3, „Дојранско Езеро“ (3:5); „Карбинци“ (2:4) со 1 бод и „Бардарски“ (1:9) 0 бодови.

Во третото коло „Осогово“ ја пречекува екипата на „Дојранско Езеро“.

С. Ивановски