All Posts By Славчо Ивановски

НОВА ПОБЕДА ЗА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО – ДЕЛИКАТЕС“

Во заостанатиот натпревар од М-18 во Втора Кошаркарска Лига – Исток, вечерва во Кочани кошаркарите на домаќинот „Баскет Дино – Деликатес“ сосема заслужено славеа над екипата на „Еуро Никел“ од Кавадарци со 89:79 (27:17; 21:20; 21:14; 20:28) Кочанчани беа поуспешни во првите три четвртини кога создадоа недостижна разлика од 18 поени разлика, која гостите успеаја…

СООПШТЕНИЕ ОД ОО НА СДСМ КОЧАНИ (17.01.2022 ГОДИНА)

Почитувани сограѓани, На последните локални избори Вие го дадовте својот глас верувајќи дека ДПМНЕ, во текот на својата предизборна кампања, навистина мисли на промени, проекти и победи. Но, за само неполни три месеци, истите тие успеаја во неколку наврати да докажат дека промените и победите што им беа во најава се однесуваа само на задоволување…

СЕ ЗАПАЛИ ПАРКИРАНО ВОЗИЛО ПРЕД „УНИ БАНКА“ ВО КОЧАНИ

Денес околу 11:30 часот на паркинг просторот пред „Уни Банка“ во Кочани избувна пожар. Опожарено е патничко моторно возило „Паежо 307“ со кочански регистарски таблички. Територијалната противпожарна единица од Кочани интервенирала со едно возило и тројца пожарникари, пожарот е изгаснат. Засега нема подетални информации колкава е штетата и која е причината за пожарот. С. Ивановски

ПСК „ОСОГОВО“ ГИ ПРОГЛАСИ НАЈУСПЕШНИТЕ ЗА 2021 ГОДИНА

Изминатата сабота ПСК „Осогово“ од Кочани го одржа своето Годишно Собрание на кое беа анализирани постигнатите резултати во 2021 година а воедно беа прогласени и најуспешните во истата година. Спасо Георгиев, Стојанче Јефремов, Николчо Георгиев, Зоран Николов како најактивни членови во 2021 година го добија признанието  „благодарница“, додека за посебен придонес и развој на клубот…

ОД АКТИВНОСТИТЕ НА ИЗВИДНИЧКИОТ ОДРЕД „ЛАСТОВИЦА“

Извидничкиот одред „ЛАСТОВИЦА“ од Кочани зеде учество во Форум за ровери кој се оддржа во Сутоморе, Црна Гора во организација на SCOUTS – MONTENEGRO, со свои два претставника од оваа категорија со над 18 години, Раде Василков и Љупка Јорданова. На овој форум  учествуваа вкупно 18 претставника од Македонија од сите одреди. Настанот имаше за…

АНДРЕЈ СИМЕВСКИ СЕ СЕЛИ ОД „ОСОГОВО“ ВО „СЛОГА 1934“

Играчот на ГФК „Осогово“ Андреј Симевски раши во зимскиот преоден рок да се пресели во „Слога 1934“ од Виница. Симевски во „Осогово“ дојде пред почетокот на есенскиот дел од првенството. Беше стандарден играч на првата постава на „жетварите“ и во изминатите кола постигна два погодока. Како што не информираат од клубот Симевски ги известил дека…

ВЛАДИМИР ДАНИЛОВ – ЧЕП ВЛЕГУВА ВО ТРКАТА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОО НА СДСМ – КОЧАНИ

Од денес (16 јануари) па до 21 овој месец започнуваат задолжителните консултативни состаноци по Месните Организации во ОО на СДСМ – Кочани. Со ова и официјално започнуваат и кандидатурите за избор на нов Претседател на ОО на СДСМ – Кочани. Како што дознаваме Владимир Данилов – Чеп, дете на СДСМ отворено влегува во трката за…

ПОЖАР ВО ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ПОДРАЧЈЕ ВО КОЧАНИ

Вечерва избувна пожар во станбена зграда на улицата „Кеј на Револуцијата“ во Кочани, кој благодарение на брзата интервенција на Територијалната противпожарна единица од Кочани навреме беше изгаснат. Територијалната противпожарна единица во Кочани во 18:11 часот добила дојава за пожар на вториот кат во станбена зграда на улицата „Кеј на Револуцијата“ во Кочани. Интервенирано е со…

СЕ ТРАГА ПО ИСЧЕЗНАТА 56 ГОДИШНА ЖЕНА ОД ОРИЗАРИ

Исчезна 56 годишната Јасмина Лазарова од Оризари. Јасмина е  висока околу 150 сантиметри и е со проседа кратка коса. Последен пат била облечена во кафеав капут,и носела црна капа на главата. По исчезнатата Јасмина освен членови од семејството и полицијата во потрагата се вклучени и пожарникари од Доброволното против пожарно друштво од Кочани според кои…

КОЧАНЧАНЕЦ НА ЧЕЛО НА ТЕАТАРОТ КОМЕДИЈА

Нашиот сограѓанин Дарко Спасов кој е  вработен во театарот Комедија како драматург, денес е назначен за в.д. директор на оваа установа. Решението од „Министерството за култура“ веќе пристигнало во „Комедија“. Ова е последна одлука на министерката за култура во заминување , Ирена Стефоска а Спасов доаѓа на местото на актерката Магдалена Ризова Черних. „Oд страна…