All Posts By Славчо Ивановски

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПАПАЗОВ СО ОБРАЌАЊЕ ПРЕД СОВЕТОТ, БУЏЕТОТ ЗА 2022 ГОДИНА ЌЕ ОБЕЗБЕДИ РАЗВОЈ НА КОЧАНИ

На петтата, последна седница на Советот на Општина Кочани за оваа календарска година, градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов даде осврт за работењето во краткиот период откако ја извршува највисоката локална функција. Поздравувајќи ја конструктувноста во донесувањето на Буџетот на Општина Кочани за 2022, Папазов истакна дека и во наредната година капиталните расходи ќе доминираат…

ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА МЕМОРИЈАЛЕН КОШАРКАРСКИ ТУРНИР „САШО ЛАЗАРОВ – ЧАПО“

На предлог на советникот д-р Томе Солевски денешната 5-та седница на Советот на Општина Кочани започна со едноминутно молчење во чест на предвреме починатиот наш сограѓанин, познатото кошаркарско име Сашо Лазаров – Чапо. За време на седницата на предлог истиот советник беше донесен заклучок од следната година да се организира Меморијален кошаркарски турнир за млади…

СОВЕТНИЦИТЕ ИЗГЛАСАА, КОЧАНСКИОТ КОШАРКАРСКИ ХРАМ ВО ИДНИНА ЌЕ ГО НОСИ ИМЕТО „САШО ЛАЗАРОВ – ЧАПО“

Предлогот на советникот Венко Крстевски Градската спортска сала, кочанскиот кошаркарски храм во иднина да го носи името „Сашо Лазаров – Чапо“ едногласно беше прифатен. Така одлучија сите 17 присутни советници на денешната 5-та седница на Советот на Општина Кочани. Сашо Лазаров – Чапо остави длабока трага во кочанската кошарка. Почна уште како дете во КК…

ОДРЖАН НОВОГОДИШНИОТ МУЗИЧКИ КОНЦЕРТ НА ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ОД КОЧАНИ

И годинава благодарение на големите заложби на вработените и учениците од ООМУ „Ристо Јуруков“ од Кочани традицијата продолжи, се одржа „Новогодишниот концерт“, кој секоја година во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници ги разгалуваше срцата на кочанчани и му даваше еден посебен белег на празничното расположение. Годинава концертот се одржа во салата на „Мултикултурниот центар“…

НОВИ САДНИЦИ НА „СКОПСКА“ – КОМПЕНЗАЦИСКО САДЕЊЕ НА ДРВЈА

На улицата „Скопска“ кај градскиот панаѓур се засадени нови садници од видот јасен. Засадувањето е извршено како компезациско садење на дрвја, согласно Законот за урбано зеленило. И во текот на утрешниот ден ќе бидат засадени низа нови дополнителни зимзелени садници во Трговскиот центар во Кочани. Се апелира кон сите граѓани за одговорно и свесно однесување…

ПРИСТИГНАТИ 10 ПРИЈАВИ ЗА ФОРМИРАЊЕ ЛОКАЛЕН МЛАДИНСКИ СОВЕТ НА ОПШТИНА КОЧАНИ

Во просториите на општинската зграда на Општина Кочани беше одржан состанок со претседавачот и верификационата комисија на Локалното собрание на млади на Општина Кочани на којшто по распишаниот јавен повик за членство во Локалниот младински совет на Општина Кочани доставените пријави беа разгледани. Комисијата констатираше дека до крајниот рок за пријавување на членови на Локалниот…

ДПД (ДОБРОВОЛНО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО) СО АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА ДОГРАДБА НА НИВНИОТ НОВ ДОМ

Волонтерите од ДПД Кочани во изминатиот период интензивно работата на комплетирање на просториите на друштвото. За таа цел потребна ни е помош од вас, а истата може да ја изразете со донација во вид на: – Глет маса -Лајсни -ПВЦ прозори (4) и влезна врата (1) -Внатрешни врати (3) -ВЦ шоља -Плафонски болјер -Чешма со…

СОВЕТНИЦИТЕ ОДЛУЧУВААТ: ЌЕ ДОБИЈАТ ЛИ ОБЈЕКТИ ИМИЊА НА ЗАСЛУЖЕНИ СПОРТИСТИ И ДРУГИ ЛЕГЕНДИ НА КОЧАНИ

На утрешната 5-та седница на Советот  на Општина Кочани советниците ќе бидат пред вистински предизвик. Предлогот на советникот Венко Крстевски како член на Комисијата за образование, спорт и култура даден на вчерашната седница на соодветната Комисија „Градската спортска сала“ во иднина да го носе името „Сашо Лазаров – Чапо“ беше усвоен. Сега останува на преостанатите…

ПОРАДИ ПУШТАЊЕ ВО ПРОМЕТ НА ДРОГА ЗАРАБОТИЛЕ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против А.В.(30) и М.К.(27), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ и ,,овозможување на употреба наркотични дроги“. Пријавените, на 07.08.2021 во такси возило сокриле марихуана, амфетамин и екстази, по…

ЗА НОВИ ПОЈАСИ ПОЛОЖИЈА 42 КАРАТИСТИ ОД КАРАТЕ КЛУБ „ПАРТИЗАН“ – КОЧАНИ

На неколку денови пред завршувањето на оваа календарска година, поточно на претпоследниот тренинг во годината, Карате Клуб „Партизан“ од Кочани одржа  испит „Полагање за појаси“. 42 каратисти полагаа и воедно го положија испитот и се стекнаа со нови појаси со поинаква боја од претходните. Од пријавените каратисти 14 полагаа за жолт појас, 6 за портокалов,…