All Posts By Славчо Ивановски

ПРЕД 11 ГОДИНИ ДУБЛЕТ СИСТЕМОТ НА „ГЕОТЕРМА’ ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА

Никогаш не е на одмет да се потсетиме на она што убаво и се случуваше на нашата општина. Изградбата на капиталните објекти можат да се избројат на прсти па затоа задоволство е да се напише збор два за направеното се во корист на граѓаните во општината. Еден од таквите капитални објекти кој пред единаесет години…

НА ЈАВНАТА ТРИБИНА ДАДЕНО ПОЗИТИВНО МИСЛЕЊЕ ЗА НОВАТА ЛОКАЦИЈА НА ДОМОТ НА НЕЗГРИЖЕНИ ЛИЦА

Вчера, во Мултикултурниот центар на јавната трибина наменета за изградба на дом за престој на незгрижени лица, намена А3 – групно домување за Старата касарна или лица од социјален ризик од општината, жителите на урбанистичиот дел Градска четврт 5 во Кочани дадоа позитивно мислење во врска со предложената нова локација. На јавната трибина присутни беа…

ВО ЧЕТВРТОК ОТЧЕТ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЉУПЧО ПАПАЗОВ ПРЕД ГРАЃАНИТЕ ЗА СРАБОТЕНОТО ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА

Се известуваат сите граѓани на Општина Кочани дека в четврток, 24.02.2022 година во Мултикултурниот центар во Кочани, со почеток во 16:30 часот, градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов ќе даде отчет пред граѓаните за работата во првите 100 дена од мандатот. Општина  Кочани

ЛОШ ПРОЛЕТЕН СТАРТ НА ФУДБАЛЕРИТЕ НА „ОСОГОВО“

Полетниот старт и поразот на „Осогово“ на домашен терен од „Беласица“ и победата на „Детонит јуниор“ во Градско уште повеќе ја закомплицира и онака неизвесноста околу освојувањето барем на шестото место во Втората фудбалска лига – Исток, место кое директно обезбедува пласман во единствената Втора фудбалска лига што треба да стартува од следното првенство. Факт…

КОМПАНИЈАТА „МЕТАК ТРАНС“ ОД ВИНИЦА ЧЕКА ИЗВЕШТАЈ ОД ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗА ИЗГОРЕНИОТ АВТОБУС

Транспортната компанија „Метак транс“ од селото Градец, Виничко, чиј автобус настрада во пожар во германскиот град Билефелд, го очекува извештајот од увидот на локалната полиција за да може да преземе понатамошни активности за заштита на своите права. Автобусот целосно изгоре во петокот вечерта, а сопствениците на компанијата имаат оправдани сомневања дека пожарот бил подметнат. „Неколку…

ОДРЖАН НАСТАН „УЧИ ПАМЕТНО, РАБОТИ СТРУЧНО“

Денеска во просториите на Мултикултурниот центар во Кочани беше одржан настан „Учи паметно, работи стручно“ од страна на Министерството за образование и наука, со цел подобрување на средното стручно образование и креирање квалификуван и стручен кадар кој ќе одговара на потребите на пазарот на трудот, со што се зголемува можноста за вработување на младите на…

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ЗАПИС НА КОЧАНСКАТА НАРОДНА ПЕСНА“ ОД М-Р ЉУПКА СТОЈМЕНОВА

Во текот на вчерашниот ден, на „Меѓународниот ден на мајчиниот јазик“ беше промовирана книгата „Запис на кочанската народна песна“ од м-р Љупка Стојменова. Промотор на книгата беше проф. д-р Јованка Денкова, професор на Филолошкиот факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип, а промоцијата беше одржана во просториите на Мултикултурниот центар во Кочани. Книгата содржи народни…

СО ЕКО АКЦИЈА ИО „ЛАСТОВИЦА“ ОД КОЧАНИ ГО ОДБЕЛЕЖА „СВЕТСКИОТ ДЕН НА ИЗВИДНИЦИТЕ“

По повод 22 февруари, „Светски ден на извидниците“ ИО „Ластовица“ од Кочани организираше  еко-акција со што на еден симболичен начин го одбележа празникот.  На потегот од „Мостот кај Зебец“ па сé до Рекреативниот центар „Бавчалук“ беа засадени 22 седници, кои го симболизираат  денот на извидниците. Со ова кочанските извидници се вклучија во активностите за ревегетација…

НАПРАВЕНА МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА ОД ПОЖАРОТ ВО СЕЛО ТРКАЊЕ

На 20.02.2022 во 16.35 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека околу 16.00 часот на место викано „Под лозје“ – атар на с.Тркање, кочанско, настанал пожар во имот на С.В.(60) од Кочани, при што биле зафатени црево за наводнување и градобијна мрежа, негова сопственост и дрвен столб, сопственост на ЕВН. Пожарот бил изгаснат од…

ОДБЕЛЕЖАН 21-ВИ ФЕВРУАРИ, МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА МАЈЧИНИОТ ЈАЗИК

Со литературно читање на учениците од СОУ „Љупчо Сантов“ – Кочани, денес во просториите на ЈОУ Библиотека „Искра“ беше одбележан 21-ви Февруари, „Меѓународен ден на мајчиниот јазик“. Стручно излагање на тема „Мајчин јазик – минато, сегашност и иднина“ имаше Александар Димитров – професор по Македонски јазик при СОУ „Љупчо Сантов“. На настанот кој беше спроведен…