Црна хроника

КАКО ДА ЈА ПОДЗАБОРАВИВМЕ ХИДРОЦЕНТРАЛАТА НА МАЛА РЕКА

КАКО ДА ЈА ПОДЗАБОРАВИВМЕ ХИДРОЦЕНТРАЛАТА НА МАЛА РЕКА

Очите на екологистите и на Кочанската јавност моментно се свртени кон најголемиот загадувач на воздухот и водата „Пејпар мил“ за што сведочи и веќе закажаната Јавна трибина за во Четврток (30 март). Тоа си е во ред, сите очи и мисли се насочени кон „Пејпар Мил“ но како да ја подзаборавивме желбата на некого за…

ЈАВНА ТРИБИНА ЗА ЗАГАДЕНОСТА КАКО ПОСЛЕДИЦА ОД РАБОТЕЊЕТО НА ПАЈПЕР МИЛ

ЈАВНА ТРИБИНА ЗА ЗАГАДЕНОСТА КАКО ПОСЛЕДИЦА ОД РАБОТЕЊЕТО НА ПАЈПЕР МИЛ

Се известуваат сите граѓани, институции и невладини организации од Општина Кочани дека на ден 30.03.2022 година со почеток во 18:00 часот во салата на Мултикултурниот центар – Кочани, ќе се одржи Јавна трибина во врска со загаденоста на воздухот, водата и почвата како последица од работењето на фабриката Пејпер Мил во Кочани. Се повикуваат сите…

РУИНИРАН „СПОМЕНИКОТ НА СЛОБОДАТА“, КОГА ЌЕ ПРОРАБОТИ ПРАВНАТА ДРЖАВА?

РУИНИРАН „СПОМЕНИКОТ НА СЛОБОДАТА“, КОГА ЌЕ ПРОРАБОТИ ПРАВНАТА ДРЖАВА?

Лудориите кои се занемаруваат а секој ден и секоја ноќ се случуваат само нанесуваат штета на заедничкото добро без да има некакви санкции по сторителите. Фотографиите се направени на „Споменикот на слободата“ каде се гледаат графити со непристојни содржини со кои е исшаран целиот споменик а мермерните плочи пред него и на скалите е речиси…

ДВА ПОГОЛЕМИ ПОЖАРИ ВО КОЧАНСКО

ДВА ПОГОЛЕМИ ПОЖАРИ ВО КОЧАНСКО

Два поголеми пожари се случија денес во кочанско при што е направена поголема штета. Најпрви утринава во 09:30 во ТППЕ била стигната дојава за пожар во близина на Безиково. Горела дабова шума, прнар и трева а пожарот зафатил површина од околу 10 хектари. Попладнево избувна пожар во близина на депонијата. Иако првично објавивме по дојавите…

ПАК ПРОРАБОТИ „ВУЛКАНОТ“ НАД СЕЛОТО БЕЛИ?

ПАК ПРОРАБОТИ „ВУЛКАНОТ“ НАД СЕЛОТО БЕЛИ?

Само што добивме информација дека по се изгледа Големата депонија повторно гори. Густ црн чад се гледа како високо се крева во воздухот. Ново загадување на воздухот е на повидок. Само што добивме информација дека депонијата не гори, туку запалени се зимзелените дрвца (борови) кои се во непосредна близина на депонијата, што и да е…

ПЕШАК НАСТРАДАЛ ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ВО КОЧАНИ

ПЕШАК НАСТРАДАЛ ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ВО КОЧАНИ

На 24.03.2022 во 12.40 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на ул.„Маршал Тито“ во Кочани, патничко возило „форд“, со кочански регистарски ознаки, управувано од А.Н.(22) од Кочани, удрило во пешакот М.С.(80) од Кочани. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила М.С., констатирани во ЈЗУ Кочани. Извршен бил увид од увидна екипа од…

РОДИТЕЛ ПРИЈАВИЛ ДЕКА НЕГОВАТА ЌЕРКА СЕ ОДДАЛЕЧИЛА ОД ДОМОТ

РОДИТЕЛ ПРИЈАВИЛ ДЕКА НЕГОВАТА ЌЕРКА СЕ ОДДАЛЕЧИЛА ОД ДОМОТ

На 24.03.2022 во 11.40 часот во Полициската станица Кочани, Г.С.(41) од с.Тркање, кочанско, пријавил дека неговата ќерка С.С.(14) се оддалечила од домот. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето. ИЗВОР: Дневни билтени од СВР Штип

ПРИВЕДЕН КОЧАНЧАНЕЦ КАЈ КОГО БИЛ ПРОНАЈДЕН ХЕРОИН

ПРИВЕДЕН КОЧАНЧАНЕЦ КАЈ КОГО БИЛ ПРОНАЈДЕН ХЕРОИН

Денеска (23.03.2022) во 02.00 часот на ул.„Иван Иванов – Балаш“ во Кочани, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода А.И.(36) од Кочани, затоа што кај него бил пронајден и одземен хероин. Тој бил приведен во полициска станица и со него бил извршен службен разговор. По целосно документирање на случајот против него ќе биде…

СЕ ЗАПАЛИЛО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО ВО ДВИЖЕЊЕ

СЕ ЗАПАЛИЛО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО ВО ДВИЖЕЊЕ

На 20.03.2022 во 03.46 часот во СВР Штип било пријавено дека на ул..„Тодосија Паунов“ во Кочани настанал пожар во патничко моторно возило во движење „хјундаи“ со штипски регистарски ознаки, управувано од З.И.(35) од с.Драгобраште. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Кочани. Повредени лица нема, а увид на местото извршила увидна екипа на…

СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА – ВОЗИЛО ИЗЛЕТАЛО ОД ПАТОТ

СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА – ВОЗИЛО ИЗЛЕТАЛО ОД ПАТОТ

Утринава на патниот правец Штип – Кочани, во непосредна близина на новиот кружен тек кај компанијата „Антура“ се случила сообраќајна несреќа. Од засега непознати причини патничко моторно возило „Цитроен Саксо“ со кочански регистарски таблички излетало од коловозот и се превртело. Излезена е дежурна екипа од Полициска станица – Кочани која ги утврдува причините кои довеле…