Црна хроника

ГО ПРОНАШОЛ БРАТОТ СО ТЕШКИ ПОВРЕДИ НА ГЛАВАТА

ГО ПРОНАШОЛ БРАТОТ СО ТЕШКИ ПОВРЕДИ НА ГЛАВАТА

На 24.08.2022 во ОВР Кочани, З.Т.(58) од Кочани пријавил дека во дворно место со повреда на главата го пронашол неговиот брат М.Т.(62) од Кочани. Тој бил пренесен во Општа болница Кочани за укажување лекарска помош, по што бил префрлен во Клиничка болница Штип, каде му биле констатирани тешки телесни повреди. Увид на местото извршила екипа…

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛО, „ГРДОВЦИ ВО XIX И XX ВЕК“ ОД АВТОРОТ КРУМЕ ГЕОРГИЕВСКИ

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛО, „ГРДОВЦИ ВО XIX И XX ВЕК“ ОД АВТОРОТ КРУМЕ ГЕОРГИЕВСКИ

На 24 август во Грдовци беше промовирана монографијата „Грдовци во XIX и XX век – да не се заборави“ од авторот Круме Георгиевски. Промотори на делото беа Валентин Захариев и Славица Цветкова, кои го истакнаа  неговото значење издадено по долгогодишни истражувања и систематизирање на материјалот. Според авторот, во книгата доминираат етнолошките податоци, а сместени се и информации и содржини…

ОСУДА ЗА ВАНДАЛИЗМОТ ВО КОЧАНИ

ОСУДА ЗА ВАНДАЛИЗМОТ ВО КОЧАНИ

Денеска, 25 август 2022 година, на повеќе објекти во градот Кочани се забележани вандалски постапки со лепење фотографии со текстови и со обележја на бугарски симболи. Општина Кочани најостро ги осудува ваквите постапки и бара од МВР – ОВР – ПС Кочани да ги прегледаат сите видеонадзори на околните објекти за да ги пронајдат сторителите…

НЕ ПРЕСТАНУВААТ НАПАДИТЕ НА ЧОПОРОТ КУЧИЊА КАЈ ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

НЕ ПРЕСТАНУВААТ НАПАДИТЕ НА ЧОПОРОТ КУЧИЊА КАЈ ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

Не престануваат нападите на чопорот кучиња кај Градската депонија е информацијата која пред малку ја добивме. Особено последните месеци се сẻ позачестени нападите на околу триесеттина кучиња кои ги напаѓаат и велосипедистите кои возат кон или од Пониква, сопствениците на овошните и лозовите насади и сите други минувачи. Пред малку велосипедисти не контактираа и не…

ДОБРО Е, ЈА ИСПРАВИЈА ГРЕШКАТА И ДЕЛ ОД УЛИЦИТЕ ПОЧНАА ДА СЕ ЧИСТАТ

ДОБРО Е, ЈА ИСПРАВИЈА ГРЕШКАТА И ДЕЛ ОД УЛИЦИТЕ ПОЧНАА ДА СЕ ЧИСТАТ

Кога политиката ќе ги вмеша прстите секаде некои работи почнуваат да одат во погрешен насока. Имено, изминатите години се научивме колку-толку улиците да ни бидат многу почисти од оние кои секојдневно ги гледавме по завршувањето на локалните избори. Една од причините беше смената на раководителот на одделението за одржување хигиена на улиците низ градот Аки…

НА ПОТЕГ СЕ НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ, СТОРИТЕЛИТЕ МОРА ДА БИДАТ ОТКРИЕНИ

НА ПОТЕГ СЕ НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ, СТОРИТЕЛИТЕ МОРА ДА БИДАТ ОТКРИЕНИ

Нов чин на вандалско однесување се случил по се изгледа за време на викендот. Утринава една од страните на Спортската сала на ОУ „Никола Карев“ осамна со графити исти или речиси слични како оние кои пред неколку месеци беа цртани на „Споменикот на слободата“. Преголемата демократија почна да оди по друг колосек. Одговорните во ОУ…

ЌЕ СЕ БАРА РЕШЕНИЕ ДА СЕ ОТСТРАНАТ НЕПОТРЕБНИТЕ ВИСЕЧКИ КАБЛИ

ЌЕ СЕ БАРА РЕШЕНИЕ ДА СЕ ОТСТРАНАТ НЕПОТРЕБНИТЕ ВИСЕЧКИ КАБЛИ

Постоечките непотребни висечки кабли стануваат пробелен за  учесниците во сообраќајот и за минувачите. Откако на компаниите им заврши емитувањето на кабелските програми и ги затворија компаниите големиот број на кабли со кој речиси е покриен целиот град останаа да висат во воздухот како спомен на едно време и на една технологија. Ни како одминува времето,…

ПОСЛЕ ДОЖД ДЕЛ ОД УЛИЦАТА „ДИМИТАР ВЛАХОВ“ ОСТАНУВА ПОД ВОДА

ПОСЛЕ ДОЖД ДЕЛ ОД УЛИЦАТА „ДИМИТАР ВЛАХОВ“ ОСТАНУВА ПОД ВОДА

После секој поголем дожд дел од улицата „Димитар Влахов“ е под вода. Лошата одводна канализација која со години наназад е проблем никој не сака да се нафати да го отстрани. Пред неколку години апелиравме до надлежните, дојдоа и рекоа дека го отстраниле проблемот но во изминатите денови како и по вчерашниот дожд тој проблем повторно…

ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ НАПАД НА ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИК

ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ НАПАД НА ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИК

На 20.08.2022 во 01.05 часот во Кочани од полициски службеници од Полициската станица Кочани бил лишен од слобода Е.М.(36) од Кочани поради тоа што физички нападнал полициски службеник кој извршувал службено дејствије. По целосното документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок. ИЗВОР: Дневни билтени од МВР

РЕАКЦИЈА НА УЧЕСНИЦИТЕ ВО СООБРАЌАЈОТ

РЕАКЦИЈА НА УЧЕСНИЦИТЕ ВО СООБРАЌАЈОТ

Учесниците во сообраќајот со реакција поради не обележената барикада од земја поставена на магистралниот пат Делчево-Штип. Како што не информираат поради градежни работи на тој потег за безбедност на работниците но не и на другите учесници во сообраќајот на самиот пат била истурена поголема количина земја а никаде пред тоа немало поставен знак, така да…