Црна хроника

АЈДЕ КОЧАНЧАНИ, ОХРАБРЕТЕ СЕ, ВРЕМЕ Е ЗА ГОЛЕМ ПРОТЕСТ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО ОД „ПЕЈПАР МИЛ“

АЈДЕ КОЧАНЧАНИ, ОХРАБРЕТЕ СЕ, ВРЕМЕ Е ЗА ГОЛЕМ ПРОТЕСТ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО ОД „ПЕЈПАР МИЛ“

Сите рокови поминаа, оџакот на фабриката „Пејпар мил“ до вчера чадеше безмилосно. Време е за масовниот протест. Ајде Кочанчани охрабрете се и излезете утре (Сабота) во 12:05 и наместо преку ФБ, јавно со своето присуство да им кажеме на сопствениците на фабриката, ДОСТА  Е. Најавата дека „Пејпар мил“ од 03. Март па се до крајот…

СООБРАЌАЈКА КАЈ КРУЖНИОТ ТЕК КАЈ ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА

СООБРАЌАЈКА КАЈ КРУЖНИОТ ТЕК КАЈ ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА

Вечерва околу 19 часот на булеварот „Тодосија Паунов“ во близина на кружниот тек кај Полициска станица – Кочани се случи сообраќајна несреќа во која едно лице е повредено. До несреќата дошло кога ПМВ „Форд“ со кочански регистарски таблички удрило во бетонската жардинјера што го разделува булеварот. Поради повредите на еден од патниците во возилото кое…

И ДЕНЕС ДВОЧАСОВНА БЛОКАДА НА УЛИЦАТА „ТОДОСИЈА ПАУНОВ“

И ДЕНЕС ДВОЧАСОВНА БЛОКАДА НА УЛИЦАТА „ТОДОСИЈА ПАУНОВ“

Протестите против аерозагадувањето од страна на компанијата „Пејпар мил“ и денес продолжија. И денес како и вчера но и како изминатите две седмици два часа група граѓани протестираа поради испуштањето на штетни честички од оџакот на фабријата „Пејпар мил“. Денес два часа беше блокирана улицата „Тодосија Паунов“ а граѓаните со касна порака „Чист воздух за…

КОМУ МУ ПРЕЧИ ЗАКАЖАНИОТ ПРОТЕСТ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ?

КОМУ МУ ПРЕЧИ ЗАКАЖАНИОТ ПРОТЕСТ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ?

Одбројувањето започна, до закажаниот протест под мотото „Кочани сака чист воздух! Придружи се и ти!“ остануваат помалку од 48 часа. Иако протестот е уредно пријавен и зад него стојат поголемиот број од жителите на Кочани кои сакаат само чист воздух и ништо повеќе очигледно е дека некому сето тоа не му одговара. Имено, денес одредени…

ПРИВЕДЕН КОЧАНЧАНЕЦ ПОРАДИ АГРЕСИВНО ОДНЕСУВАЊЕ КОН ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИЦИ

ПРИВЕДЕН КОЧАНЧАНЕЦ ПОРАДИ АГРЕСИВНО ОДНЕСУВАЊЕ КОН ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИЦИ

На 02.03.2022, полициски службеници од Полициската станица Кочани го привеле О.М.(37) од Кочани бидејќи во 23.00 часот на ул.„Теодосија Паунов“ во Кочани агресивно се однесувал кон полициски службеници кои преземале на службени дејствија. По комплетирање на случајот против О.М. ќе биде поднесен соодветен поднесок. ИЗВОР: Дневни билтени од СВР Штип

ЛИЦЕ ПОВИКАНО ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА ПОРАДИ ПУШТАЊЕ ВО ОПТЕК НА ЛАЖНА БАНКНОТА

ЛИЦЕ ПОВИКАНО ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА ПОРАДИ ПУШТАЊЕ ВО ОПТЕК НА ЛАЖНА БАНКНОТА

На 28.02.2022 во 14.30 часот во Полициската станица Кочани, вработени во менувачница на ул.„Тодосија Паунов“ во Кочани пријавиле дека Л.П.(50) од с.Зрновци, при размена на банкноти, пуштила во оптек една сомнителна банкнота од 100 евра. Л.П. била повикана во Полициската станица Кочани, од неа била одземена банкнотата и предадена на вештачење за понатамошна постапка. Се…

ПОДНЕСЕНИ ДВЕ ПРИЈАВИ ПОРАДИ КАСНУВАЊЕ ОД КУЧЕ

ПОДНЕСЕНИ ДВЕ ПРИЈАВИ ПОРАДИ КАСНУВАЊЕ ОД КУЧЕ

На 27.02.2022 во 10.45 часот во ОВР Кочани, М.И.(53) од Кочани пријавил дека во близина на брана ,,Градче“, кочанско, бил каснат од куче, сопственост на лице кое го познава. По документирање на случајот следи соодветен поднесок. На 27.02.2022 во 12.15 часот во ОВР Кочани, В.А.(39) од Кочани пријавила дека на ул.,,Охридска“ во Кочани била касната…

ДАЛИ ИЗДАДЕНАТА А ИНТЕГРАЛНА ДОЗВОЛА НА „ПЕЈПАР МИЛ“ Е ВО СОГЛАСНОСТ СО ЗАКОНОТ?

ДАЛИ ИЗДАДЕНАТА А ИНТЕГРАЛНА ДОЗВОЛА НА „ПЕЈПАР МИЛ“ Е ВО СОГЛАСНОСТ СО ЗАКОНОТ?

Запирање со работа на котелот на пелети и замена на горивото со метан, постојано мерење на издувните гасови од оџакот и нивно објавување на веб страницата на фабриката, како и инсталирање на станица за пречистување на отпадните води и редовно чистење на лагумите во фабриката „Пејпар мил“ во Кочани е она што го нагласија како…

ГРАЃАНИТЕ ПРОТЕСТИРААТ А ОЏАКОТ ЧАДИ ЛЕ ЧАДИ

ГРАЃАНИТЕ ПРОТЕСТИРААТ А ОЏАКОТ ЧАДИ ЛЕ ЧАДИ

Осми ден како пред влезот на фабриката „Пејпар мил“ дел од населението упорно протестира. Се борат да имаме сите чист воздух и здрава животна средина. И додека протестите траат во една мирна атмосфера од оџакот почна да излегува црн густи чад. Дали со намера за провокација или не, во тој момент во едно од возилата…

КОМПАНИЈАТА „МЕТАК ТРАНС“ ОД ВИНИЦА ЧЕКА ИЗВЕШТАЈ ОД ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗА ИЗГОРЕНИОТ АВТОБУС

КОМПАНИЈАТА „МЕТАК ТРАНС“ ОД ВИНИЦА ЧЕКА ИЗВЕШТАЈ ОД ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗА ИЗГОРЕНИОТ АВТОБУС

Транспортната компанија „Метак транс“ од селото Градец, Виничко, чиј автобус настрада во пожар во германскиот град Билефелд, го очекува извештајот од увидот на локалната полиција за да може да преземе понатамошни активности за заштита на своите права. Автобусот целосно изгоре во петокот вечерта, а сопствениците на компанијата имаат оправдани сомневања дека пожарот бил подметнат. „Неколку…