Црна хроника

ГОСПОДА СОВЕТНИЦИ, ВРЕМЕ Е ВИЕ ДА ИМ ПОМОГНЕТЕ НА ОНИЕ КОИ ВЕ ГЛАСААТ

ГОСПОДА СОВЕТНИЦИ, ВРЕМЕ Е ВИЕ ДА ИМ ПОМОГНЕТЕ НА ОНИЕ КОИ ВЕ ГЛАСААТ

Откако ги добивме денешните фотографии кои како што ни пишуваат се направени утринава кај подземните контејнери до паркингот кај „Кулата“, секој текст и секоја критика за луѓето без осет за соживот се залудни. По кој знае кој пат треба да пишуваме дека штом ние немаме совест и се занимаваме секојдневно со вакви глупи потези направени…

СООПШТЕНИЕ ОД МВР ЗА АКЦИЈАТА ВО КОЧАНИ

СООПШТЕНИЕ ОД МВР ЗА АКЦИЈАТА ВО КОЧАНИ

Полициски службеници на Министерството за внатрешни работи, заедно со припадници на Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд и Управата за јавни приходи, во текот на ноќта (13.02.) извршија засилена акциска контрола во угостителски објекти на подрачјето на Кочани по однос на прекршувања на законските одредби од повеќе закони – Законот за заштита на населението…

ПО СИНОЌЕШНАТА АКЦИЈА НА МВР И УЈП, ТРИ ЛОКАЛИ ВО КОЧАНИ СЕ ЗАТВОРЕНИ

ПО СИНОЌЕШНАТА АКЦИЈА НА МВР И УЈП, ТРИ ЛОКАЛИ ВО КОЧАНИ СЕ ЗАТВОРЕНИ

По синоќешната акција што беше спроведена од страна на МВР и УЈП во угостителски објекти во градот и во едно казино, епилогот е три угостителски објекти се затворени. Според она што го дознаваме во објектите биле затечени гости без сертификат, како пушат и не издавање на фискални сметки. Се очекува официјално соопштение по што ќе…

ЖИТЕЛИТЕ ОД „КУЛАТА“ НЕ ДЕМАНТИРАА

ЖИТЕЛИТЕ ОД „КУЛАТА“ НЕ ДЕМАНТИРАА

Неполни 24 часа по објавата дека совеста кај населението почнала да работи кога е во прашање чистата животна средина и дека подземните контејнери се користат како што треба, со само една фотографија ни стигна демант. Имено фотографијата е направена во петокот околу 7 часот и на неа јасно се гледа дека контејнерите не се користени…

БОРБАТА ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО ОД СТРАНА НА „ПАЈПЕР МИЛ“ ПРОДОЛЖУВА, НО САМО ПРЕКУ FACEBOOK

БОРБАТА ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО ОД СТРАНА НА „ПАЈПЕР МИЛ“ ПРОДОЛЖУВА, НО САМО ПРЕКУ FACEBOOK

Обидот да се организира состанок на кој ќе се избереше група на граѓани која ќе го посетеше раководниот тим на „Пајпер мил“ и преку преговори ќе се изнајдеше заеднички јазик за доброто на сите, пропадна. Како што сме информирани на состанокот кој требаше да биде кај „Атомските згради“ се собраа „загрижени“ граѓани ни повеќе, ни…

СО ИЗМАМА МУ ЗЕМАЛЕ 7.056 ЕВРА

СО ИЗМАМА МУ ЗЕМАЛЕ 7.056 ЕВРА

На 08.02.2022 во 18.00 часот во ОВР Кочани, 60-годишник од село од општина Чешиново – Облешево пријавил дека бил измамен од едно лице за сума од 7056 евра. Според пријавеното, тој добил меѓународен телефонски повик од едно лице кое во име на правно лице му понудило да му продаде 50.040 килограми пелети за наведената сума…

ПРОНАЈДЕНО ПОЧИНАТО ЛИЦЕ КАЈ ГРАДСКИОТ ПАЗАР

ПРОНАЈДЕНО ПОЧИНАТО ЛИЦЕ КАЈ ГРАДСКИОТ ПАЗАР

На 08.02.2022 во 14.20 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека кај Градскиот пазар во Кочани бил пронајден починат Д.Џ.(67) од Кочани. Смрт без траги на насилство констатирал лекар од Здравствен дом Кочани, а увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било предадено на…

ПОРАДИ ФИЗИЧКИ НАПАДА ВРЗ СВОЈАТА МАЛОЛЕТНА ЌЕРКА МАЈКАТА Е ЛИШЕНА ОД СЛОБОДА

ПОРАДИ ФИЗИЧКИ НАПАДА ВРЗ СВОЈАТА МАЛОЛЕТНА ЌЕРКА МАЈКАТА Е ЛИШЕНА ОД СЛОБОДА

На 06.02.2022, полициски службеници од Полициската станица Кочани ја лишиле од слобода Ј.В.(46) од Кочани затоа што физички ја нападнала нејзината малолетна ќерка. Се работи на целосно документирање на случајот, по што против Ј.В. ќе биде поднесена соодветна пријава. ИЗВОР:  Дневни билтени од СВР Штип

ПОЛИЦИЈАТА КАЈ КОЧАНЧАНКА ПРОНАШЛА ХЕРОИН И МАРИХУАНА

ПОЛИЦИЈАТА КАЈ КОЧАНЧАНКА ПРОНАШЛА ХЕРОИН И МАРИХУАНА

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против А.А.(32) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотична дрога, психотропни супстанции и прекурсори“. На 11.01.2021 пријавената набавила хероин и марихуана, кои биле пронајдени кај неа. ИЗВОР: Дневни билтени на МВР

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ТРОЈЦА МАЛОЛЕТНИЦИ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ТРОЈЦА МАЛОЛЕТНИЦИ

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава  против тројца малолетници од Кочани, поради тоа што на 09.12.2021 на ул.„Раде Кратовче“ во Кочани физички нападнале малолетник. ИЗВОР: Дневни билтени на МВР