Црна хроника

ПОРАДИ ПУШТАЊЕ ВО ПРОМЕТ НА ДРОГА ЗАРАБОТИЛЕ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ

ПОРАДИ ПУШТАЊЕ ВО ПРОМЕТ НА ДРОГА ЗАРАБОТИЛЕ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против А.В.(30) и М.К.(27), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ и ,,овозможување на употреба наркотични дроги“. Пријавените, на 07.08.2021 во такси возило сокриле марихуана, амфетамин и екстази, по…

ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ НА ХЕРОИН ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ НА ХЕРОИН ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Е.Б.(30) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производтсво и пуштање во промет наркотични дорги,психотропни супстанци и прекурсори“. На 14.12.2020, полициски службеници извршиле преглед врз пријавениот, при што пронашле и одзеле хероин . ИЗВОР:  Дневни билтени на МВР

ПАТНИЧКО ВОЗИЛО ПАДНА ВО ИСКОПАН ОТВОР ЗА КАНАЛ НА МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ КАЈ ПОДЛОШКА КРСТОСНИЦА

ПАТНИЧКО ВОЗИЛО ПАДНА ВО ИСКОПАН ОТВОР ЗА КАНАЛ НА МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ КАЈ ПОДЛОШКА КРСТОСНИЦА

Патничко возило од марката „опел“ со кочански регистерски ознаки ноќеска паднало во ископан канал на магистралниот пат на влезот во Кочани кај Подлошка крстосница. Од падот возилото претрпело сериозни оштетувања, а според очевидци едно лице се здобило со повреди на главата. На местото на настанот забележливи беа траги на кочење, но веројатно поради недоволната обележаност…

ВО КРУГ НА ФАБРИКА ЗА ЗДОБИЛ СО ПОВРЕДИ ДОДЕКА ИЗВРШУВАЛ РАБОТНИ ЗАДАЧИ

ВО КРУГ НА ФАБРИКА ЗА ЗДОБИЛ СО ПОВРЕДИ ДОДЕКА ИЗВРШУВАЛ РАБОТНИ ЗАДАЧИ

На 22.12.2021 во 11.55 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека околу 11.00 часот во круг на фабрика во Кочани, Ф.Р.(32). од с.Блаце се здобил со повреди додека извршувал работни задачи. Тој бил пренесен во болницата во Кочани за укажување на лекарска помош. Увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани и трудов…

IN MEMORIAM

IN MEMORIAM

Лошо ден за кочанскиот спорт. „Градот на оризот“ утринава ја загуби кошаркарската легенда, Почина Сашо Лазаров – Чапо. Сашо Лазаров – Чапо несомнено е еден од најдобрите кошаркари во богатата историја на Кочани. Со своите игри и настапи остави траен белег во овој спорт. Беше голем борец на теренот но и надвор од него, неговите…

ГО  НАПАДНАЛЕ КАЈ СТАРАТА КАСАРНА И МУ ГИ ОДЗЕЛЕ ПАРИТЕ

ГО НАПАДНАЛЕ КАЈ СТАРАТА КАСАРНА И МУ ГИ ОДЗЕЛЕ ПАРИТЕ

На 21.12.2021 во 16.30 часот во ОВР Кочани, A.Р.(44) од Кочани пријавил дека на 20.12.2021 околу 15.00 часот во близина на старата касарна во Кочани три лица физички го нападнале и му одзеле пари. Се работи на расчистување на случајот. ИЗВОР: Дневен билтен на СВР Штип

МВР СО АПЕЛ КОН МЛАДАТА ПОПУЛАЦИЈА ЗА ПРОТИВ КОРИСТЕЊЕ НА ПИРОТЕХНИЧКИ СРЕДСТВА

МВР СО АПЕЛ КОН МЛАДАТА ПОПУЛАЦИЈА ЗА ПРОТИВ КОРИСТЕЊЕ НА ПИРОТЕХНИЧКИ СРЕДСТВА

Преку лепење плакати и делење флаери, денеска во ООУ „Кирил и Методиј“ – Кочани, претставници од полициската станица во Кочани, во присуство на директорот на ООУ „Кирил и Методиј“ – Кочани, упатија апел кон учениците и младите генерации против употребата на пиротехнички средства. -Целта на оваа наша активност е да ја почнеме превентивната кампања која…

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ЧЕТИРИ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ЧЕТИРИ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ

На 19.12.2021 во 19.00 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на магистралниот пат Штип–Кочани, кај с.Уларци, патничко моторно возило „фиат уно“ со скопски регистарски ознаки, управувано од З.М.(40) од с.Чифлик, општина Сопиште, излетало од патот. 0Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, а со телесни повреди се здобил возачот, сопатникот…

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ ДВАЈЦА КОЧАНЧАНИ КАЈ КОИ ПО ПРЕТРЕС Е ПРОНАЈДЕН АМФЕТАМИН

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ ДВАЈЦА КОЧАНЧАНИ КАЈ КОИ ПО ПРЕТРЕС Е ПРОНАЈДЕН АМФЕТАМИН

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.К.(34), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 17.12.2020 бил извршен претрес во домот на пријавениот, при што бил пронајден и одземен амфетамин. ОВР Кочани поднесе кривична пријава против А.Б.(26),…

ПОЛИЦИЈАТА КАЈ КОЧАНЧАНЕЦ ПРОНАШЛА И ОДЗЕЛА ХЕРОИН

ПОЛИЦИЈАТА КАЈ КОЧАНЧАНЕЦ ПРОНАШЛА И ОДЗЕЛА ХЕРОИН

ОВР Кочани поднесе кривична пријава против С.И.(44) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 13.12.2020, полициски службеници кај С.И. пронашле и одзеле хероин. ИЗВОР: Дневни билтени на МВР