Спорт

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПРЕТПОСЛЕДНО ЕСЕНСКО КОЛО

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПРЕТПОСЛЕДНО ЕСЕНСКО КОЛО

Во Недела се играат натпреварите од 10-тото, претпоследно есенско  коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. Лидерот на табелата „Осогово“ ја пречекува екипата на „Вардарски“ и со евентуална победа ќе се закити со есенската титула. Делчевци по одличната игра против „Осогово“ во Кочани и несреќно загубените бодови шансата ќе ја барат на домашен терен против…

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ЖЕНИ, ЖФК „КОЧАНИ“ ПО МЕСЕЦ И ПОЛОВИНА, ДОМАЌИН

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ЖЕНИ, ЖФК „КОЧАНИ“ ПО МЕСЕЦ И ПОЛОВИНА, ДОМАЌИН

Во Сабота и Недела се играат натпреварите од 8-т коло во Првата Фудбалска Лига за жени. По месец и половина екипата на „КочанИ3 повторно ќе им можност да одигра натпревар пред своите гледачи. Во изминатите седум кола кочанчанки освоија само еден бод, но од клубот најавуваат серија натпревари со полесни противници или рамни на нив…

ЈОВАН МАНЕВ ГО ОДИГРА ЦЕЛИОТ НАТПРЕВАР ВО КУПОТ НА ТУРЦИЈА

ЈОВАН МАНЕВ ГО ОДИГРА ЦЕЛИОТ НАТПРЕВАР ВО КУПОТ НА ТУРЦИЈА

Јован Манев ги одигра сите деведесет минути за „Адана Демирспор“ на денешниот натпревар од Фудбалскиот Куп на Турција. Неговиот „Адана Демирспор“ денес славеше како домаќин против „Назилиспор“ 4:3 (2:2). Ова е втор натпревар од Фудбалскиот Куп на Турција на кој Манев одигра деведесет минути. Така созреваат големите играчи. С. Ивановски

ФУДБАЛСКИ ЧАС  ОД МЛАДИНЦИТЕ НА „ОСОГОВО“ ЗА ШАМПИОНОТ „ШКУПИ“

ФУДБАЛСКИ ЧАС ОД МЛАДИНЦИТЕ НА „ОСОГОВО“ ЗА ШАМПИОНОТ „ШКУПИ“

Младинците на „Осогово“ му одржаа фудбалски час на минатогодишниот шампион во младинска конкуренција „Шкупи“. Младите „жетвари“ денес на Чаир во рамките на 1/8 финалето од Младинскиот Фудбалски Куп на Македонија го совладаа домаќинот и големиот фаворит „Шкупи“ со 4:3 по подобро изведување на пеналите, откако во регуларниот дел мрежите мируваа. Головите за „Осогово“ од белата…

БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ ПОЛЕКА НО СИГУРНО СЕ ВРАЌА НА СТАРИТЕ ПАТЕКИ

БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ ПОЛЕКА НО СИГУРНО СЕ ВРАЌА НА СТАРИТЕ ПАТЕКИ

Неполна година по назначувањето на Зоран Сребренов за Претседател на БК „Спартак“ и изборот на неговите соработници, почнаа на виделина да излегуваат резултатите. Иако во тешки услови сепак полека но сигурно најтрофејниот клуб во општината БК „Спартак“ почна да застанува на здрави нозе. Дека има резултати од една година работа се виде веќе на неодамна…

КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“, ТРИ ОД ТРИ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“, ТРИ ОД ТРИ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

Одличен викенд за кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ од Кочани. Во три конкуренции, три одиграни натпревари и исто толку победи. М-14 лига, „Ролинг“ – „Баскет Дино Деликатес“ 52:86 (06:22; 11:23; 21:14; 14:27) Кошевите ги постигнаа: Ристов 25; Гошев 22; Јангелов 17; Тасев 8; Крстов 6; Оклох 4; Ангелов 4. М-18 лига, „Баскет Дино Деликатес“ –…

ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО ДУОТЛОН, УБАВ УСПЕХ ЗА ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА КОЧАНИ

ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО ДУОТЛОН, УБАВ УСПЕХ ЗА ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА КОЧАНИ

Изминатиот викенд на Кејот на Вардар во Скопје се одржа годинешното Државно првенство во Дуотлон. Претставниците на Кочани кои учествуваа на ова првенство се претставија во вистинското светло, освоени се две први места, едно второ и едно трето место додека еден натпреварувач заврши како четврти. Натпреварувачите најпрвин трчаа 5 километри, потоа возеа 20 километри  со…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ВО КОЧАНИ ДЕЛЧЕВЦИ САМИТЕ СЕ ПОБЕДИЈА

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ВО КОЧАНИ ДЕЛЧЕВЦИ САМИТЕ СЕ ПОБЕДИЈА

Интересен и доста неизвесен натпревар одиграа „Осогово“ и „Брегалница“ од Делчево во рамките на 9-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. До крајот на натпреварот остануваа да се одиграат уште две минути од регуларниот дел кога гостите од Делчево имаа сé во свои раце, водство од 2:1, домаќините играа со десет играчи а и…

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ЧЕСЕН ПОРАЗ ЗА КОЧАНЧАНКИ

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ЧЕСЕН ПОРАЗ ЗА КОЧАНЧАНКИ

Се одиграа натпреварите од 7-то коло во Прва Фудбалска Лига за жени. Фаворитите дојдоа до нови победи и режираа мошне интересна завршница кога е во прашање освојувањето на есенската титула. Девојчињата на „Кочани“ имаа тешко гостување кај СЦ „Истатов“. Иако многумина прогнозираа висок пораз за кочанчанки, девојчињата на тренерот Оливер Јовановски „скапо ја продадоа кожата“,…

ЗГ „НИКОЛА МАНТОВ“ ОД КОЧАНИ ОПРЕМИЈА ФИТНЕС САЛА И ТЕРЕТАНА И ЈА ПРЕДАДОА НА ГФК „ОСОГОВО“

ЗГ „НИКОЛА МАНТОВ“ ОД КОЧАНИ ОПРЕМИЈА ФИТНЕС САЛА И ТЕРЕТАНА И ЈА ПРЕДАДОА НА ГФК „ОСОГОВО“

Во пресрет на натпреварот од 9-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток, „Осогово“ – „Брегалница“ (Д) во подтрибинскиот простор на стадионот „Никола Мантов“ се одржа мала свеченост, се изврши чин на свечено предавање на опремената фитнес сала и теретана. Имено во присуство на голем број љубители на фудбалот, навивачи на „Осогово“, ветерани на клубот,…