Спорт

ГФК „ОСОГОВО“ СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ

ГФК „ОСОГОВО“ СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ

Онака како што и беше најавено,  денес во 18:00 часот Шефот на стручниот штаб на ГФК „Осогово“ Ефтим Аксентиев и тренерот на голманите Јоже Јованов заедно со 17 играчи колку што во моментот присуствуваа на тренингот ги започнаа подготовките за  претстојните натпревари во Трета Фудбалска Лига – Исток. Според збировите на Аксентиев подготовките ќе се…

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ „ЧЕШИНОВО 2022“, ЧИФЛИК ГИ СОПРЕ ДОМАЌИНИТЕ СО УДАРИТЕ ОД БЕЛАТА ТОЧКА

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ „ЧЕШИНОВО 2022“, ЧИФЛИК ГИ СОПРЕ ДОМАЌИНИТЕ СО УДАРИТЕ ОД БЕЛАТА ТОЧКА

Се одиграа првите два четврт финални натпревари од годинешните Илинденски Спортски Игри „Чешиново 2022“ кои беа изедначени и до самиот крај неизвесни. Најпрвин се одигра натпреварот  „Чифлик“ – „Чешиново“ кој по регуларните 80 минути (на турнирот се игра 2 х 40 минути) заврши без победник па ударите од белата точка го дадоа првиот полуфиналист. Екипата…

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ „ЧЕШИНОВО 2022“, ПОЗНАТИ ДВОЈКИТЕ ЗА ЧЕТВРТ ФИНАЛНИТЕ НАТПРЕВАРИ

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ „ЧЕШИНОВО 2022“, ПОЗНАТИ ДВОЈКИТЕ ЗА ЧЕТВРТ ФИНАЛНИТЕ НАТПРЕВАРИ

По синоќешната победа на „Осогово“ против „Слога Виница“ 3:1, инаку последна од натпреварите по групи познат е распоредот и двојките за четврт финалните натпревари кои се играат денес (Недела) и во Вторник. Осумте екипи заслужено се најдоа во нок-аут натпревари бидејќи најмногу покажаа во досегашниот тек на турнирот. Недела: 17:00 часот:  „Чифлик“ – „Чешиново“ 19:00…

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ, МЛАДИТЕ ОСОГОВЦИ ГО ДЕКЛАСИРАА „СПАНЧЕВО“

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ, МЛАДИТЕ ОСОГОВЦИ ГО ДЕКЛАСИРАА „СПАНЧЕВО“

Изминатите два дена (Понеделник и Вторник) се одиграа два натпревари во рамките на годинешните Илинденски Спортски Игри „Чешиново 2022“. Најпрвин младинскиот состав на „Осогово“ во една мошне импресивна и преди се ефикасна игра го декласираа „Спанчево“ собладувајќи го со 6:1. Но доколку младите „жетвари“ беа посмирени во завршницата на акциите можеа да постигнат уште најмалку…

ВО ПОНЕДЕЛНИК СТАРТУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ НА ГФК “ОСОГОВО“

ВО ПОНЕДЕЛНИК СТАРТУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ НА ГФК “ОСОГОВО“

По овие летни горештини спортска тема која секако ги засега љубителите на фудбалот во „градот на оризот“ е која е иднината на ГФК „Осогово“, несомнено еден  од најстарите фудбалски клубови во Македонија. И додека топката мирува разговаравме со Перо Георгиевски – спортскиот директор на ГФК „Осогово“ за почетокот на подготовките и за плановите на сега…

БРАНКО БОГАТИНОВ, ГОДИНЕШНАТА АЛФА И ОМЕГА НА ПЕТРОВДЕНСКИОТ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР

БРАНКО БОГАТИНОВ, ГОДИНЕШНАТА АЛФА И ОМЕГА НА ПЕТРОВДЕНСКИОТ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР

Пред неполна седмица заврши годинешниот, дваесетти по ред  Петровденски фудбалски турнир. На крајот како и секогаш, прогласувањето на најдобрите, но и доделување признанија на сите оние кои помогнаа во неговата реализација. Иако прогласувањето на најуспешните и оние кои дадоа полн придонес во неговата реализација беа повеќе од заслужено, сепак сакале или не мора посебно признание…

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ – БЕЗ ПОБЕДНИК НА ДУЕЛОТ НА ЕКИПИТЕ ОД ИСТА ОПШТИНА

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ – БЕЗ ПОБЕДНИК НА ДУЕЛОТ НА ЕКИПИТЕ ОД ИСТА ОПШТИНА

Во текот на викендот се одиграа два натпревари од годинешните Илинденски Спортски Игри „Чешиново 2022“. Најпрвин во саботата „Академија Чешиново-Облешево“ загуби од Соколарци со 1:3, а додека во неделата во натпревар на екипи од иста општина немаше победник. Натпреварот „Чешиново“ – „Облешево“ заврши 1:1. Натпреварите продолжуваат денес и утре. Понеделник: 18:00 часот  „Осогово“ – „Спанчево“…

„ИСИ ЧЕШИНОВО 2022“ – СИЛЕН СТАРТ НА „КАРБИНЦИ“ И „СЛОГА ВИНИЦА“

„ИСИ ЧЕШИНОВО 2022“ – СИЛЕН СТАРТ НА „КАРБИНЦИ“ И „СЛОГА ВИНИЦА“

Во средата и четвртокот  продолжија натпреварите на годинешните Илинденски Спортски Игри. Екипите на „Карбинци“ и „Слога Виница“ имаа успешен старт. Со играта што ја прикажаа двете екипи покажаа дека атакуваат на висок пласман на турнирот. Во средата екипата на „Карбинци“ го совлада „Облешево“ со 3:1, додека во четвртокот најпрвин „Слога Виница“ ја декласира екипата на…

ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР – ШАМПИОНСКИОТ ПЕХАР ЗА „АУТО ВЕЛТ“

ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР – ШАМПИОНСКИОТ ПЕХАР ЗА „АУТО ВЕЛТ“

Вечерва на заградените терени во присуство на голем број љубители на фудбалот со одигрувањето на финалните натпревари и официјално се спушти завесата на годинешното 20. издание на „Петровденскиот фудбалски турнир 2022“. Пред одигрувањето на малото и големото финале се одигра меморијален фудбалски натпревар во знак на сеќавање на еден прерано згаснат живот, на нашиот сограѓанин…

РЕВИЈАЛЕН НАТПРЕВАР ВО ПРЕДИГРА НА ФИНАЛНИОТ ДЕЛ ОД „ПЕТРОВДЕНСКИОТ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР’

РЕВИЈАЛЕН НАТПРЕВАР ВО ПРЕДИГРА НА ФИНАЛНИОТ ДЕЛ ОД „ПЕТРОВДЕНСКИОТ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР’

Вечерва (Вторник)  во предигра на големото и малото финале од „Петровденскиот фудбалски турнир 2022“ со почеток во 18:00 часот ќе се одигра Ревијален фудбалски натпревар со цел да се оддаде почит за прерано згаснатиот живот на нашиот сограѓанин Благоја Баки Апостоловски. Самиот финален дел започнува во 19:00 часот кога во борбата за третото место ќе…