Спорт

ЧЕТИРИ МЕДАЛИ ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕЃУНАРОДЕН МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР ВО ПЕТРИЧ (БУГАРИЈА)

ЧЕТИРИ МЕДАЛИ ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕЃУНАРОДЕН МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР ВО ПЕТРИЧ (БУГАРИЈА)

Во организација на Боречкиот Клуб „Беласица – Петрич 2021“ и Општина Петрич (Република Бугарија) денес во салата „Армеец“ во Петрич се одржа Меморијален Меѓународен турнир во борење „Венцислав  Поизоев“. Екипата на „Спартак“ од Кочани на турнирот учествуваше со седум натпреварувачи (Христијан Стоилов, Едис Билалов, Илија Иванов, Андреј Соколов, Даријан Павлев, Павел Темелков и Филип Ангелов)…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ЕСЕНСКА ПОЛУСЕЗОНА – ГФК „ОСОГОВО“ НА ДЛАНКА

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ЕСЕНСКА ПОЛУСЕЗОНА – ГФК „ОСОГОВО“ НА ДЛАНКА

По одиграните 11 кола од есенскиот дел на првенството во Трета Фудбалска Лига – Исток минатогодишниот второлигаш „Осогово“ со 9 победи и 2 нерешени средби и освоени  29 бода е на првата позиција со реални шанси на тоа место да го дочека и крајот на првенството. Веднаш зад кочанќани со шест бодови заостанување се „Тиверија“…

„БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ СО ПОБЕДА ГО ЗАВРШИЈА ЕСЕНСКИОТ ДЕЛ ВО ТРЕТА ЛИГА – ГРУПА 1

„БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ СО ПОБЕДА ГО ЗАВРШИЈА ЕСЕНСКИОТ ДЕЛ ВО ТРЕТА ЛИГА – ГРУПА 1

Кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ од Кочани со победа го завршија есенскиот дел од првенството во „Трета кошаркарска лига – група 1“. Тие во салата „Сашо Лазарев – Чапо“ во доста интересен и до самиот крај неизвесен натпревар ја совладаа мошне добрата екипа на „Вардар“ од Скопје 73:67 (19:13; 12:25; 25:16; 17:13). Самиот резултат по…

ГОРАН ЗДРАВКОВ НАЈДОБАР ТРЕНЕР НА ПОЛУСЕЗОНАТА  ВО ВТОРА МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА ЛИГА

ГОРАН ЗДРАВКОВ НАЈДОБАР ТРЕНЕР НА ПОЛУСЕЗОНАТА ВО ВТОРА МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА ЛИГА

Со одигрувањето на натпреварите од 15-тото коло во Саботата и официјално заврши есенскиот дел од првенството во Втора Македонска Фудбалска Лига. Екипата на „Гостивар“ е есенски шампион пред екипите на „Вардар“, „Воска Спорт“, „Пелистер“ и „Детонит Плачковица“. Токму екипата на „Детонит Плачковица“ е најголемото изненадување во есенскиот дел од првенството. Пред почетокот на првенството никој…

ЈОВАНА ДАВИТКОВА ДРЖАВЕН ПРВАК ВО ШАХ ЗА УЧЕНИЧКИ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО МАКЕДОНИЈА

ЈОВАНА ДАВИТКОВА ДРЖАВЕН ПРВАК ВО ШАХ ЗА УЧЕНИЧКИ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО МАКЕДОНИЈА

Во организација на ФУСМАК (Федерација за училиштен спорт на Македонија) денес во ПСУ „Јахија Ќемал“ во Скопје се одржа Државното првенство во шах за учебната 2022/2023 година. Јована Давиткова ученичка во ОУ „Св. Кирил и Методиј“ – Кочани под менторство на професор Ивица Цимбаљевиќ супериорно го освои првото место., Давиткова одигра шест партии и забележа…

КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ТРЕТИ ПО ПРВИОТ ДЕЛ ОД ПРВЕНСТВОТО ВО М-18

КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ТРЕТИ ПО ПРВИОТ ДЕЛ ОД ПРВЕНСТВОТО ВО М-18

Со победата против „ФМП“ од 84:59 кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ есенскиот дел од првенството во М-18 категорија го завршија на третото место. Ја оправдаа улогата на фаворити и како домаќини без поголеми стигнаа до нова победа. Пресудни беа првата и последната четвртина каде квалитетот на кочанските кошаркари дојде до полн израз. Кошевите за „Баскед…

ФИЛИП СТОЈАНОВ ОБЕЗБЕДИ УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО КАРАТЕ

ФИЛИП СТОЈАНОВ ОБЕЗБЕДИ УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО КАРАТЕ

Скопје беше домаќин на Пелј оф турнирот во карате каде најдобрите од секоја категорија обезбедија учество на Европското првенство во карате кое во месец Февруари ќе се одржи во Ларнака (Кипар). Карате клубот „Партизан“ од Кочани на турнирот учествуваше со тројца свои каратисти кои седмица пред тоа обезбедија пласман за Плеј оф натпреварот на Изборното…

ПРВА ФУДБАЛСКА  ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ЖФК „ЉУБОТЕН“ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ЖФК „ЉУБОТЕН“ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН

Се одиграа четири натпревари од 11-тото коло во Прва Фудбалска Лига – за жени со кое требаше да заврши есенскиот дел на сезоната. Но до конечното спуштање на завесата ќе треба да се почека уште некој ден бидејќи денешниот натпревар „СЦ Истатов“ – „Скопје 2014“ кој беше закажан на теренот на „Цементарница“ не се одигра….

ДВЕ ПОБЕДИ И ЕДЕН  ПОРАЗ ЗА ЕКИПИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

ДВЕ ПОБЕДИ И ЕДЕН ПОРАЗ ЗА ЕКИПИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

Три екипи на кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ ги одиграа натпреварите во изминатиот викенд. Забележани се две победи и еден пораз. Во категорија М-12 за девојчиња „Баскет Дино Деликатес“ одигра натпревар против „МВП Скопје“ на гостински терен и забележа победа 40:21 (11:06;  10:02;  10:07;  09:06) Кошевите за екипата од Кочани ги постигнаа: Манова 17, Фудулска…

МЛАДИТЕ БОРАЧИ НА „СПАРТАК“ УЧЕСТВУВАА НА МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО БУГАРИЈА

МЛАДИТЕ БОРАЧИ НА „СПАРТАК“ УЧЕСТВУВАА НА МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО БУГАРИЈА

По повеќе години пауза, денес малата експедиција на младите борачи на БК „Спартак“ од Кочани учествуваа на еден  меѓународен турнир. Денес во организација на Боречкиот клуб за слободен стил „Пирин“ од Гоце Делчев (Бугарија) беше организиран Меѓународниот турнир во борење „Неврокоп“. Во конкуренција на голем број борачи од Македонија, Грција, Романија, Турција и Бугарија БК…