Спорт

ВРАТЕТЕ ГО КЛУБОТ ОД КАДЕ ГО ЗЕДОВТЕ, ПА ПОТОА ПОДНЕСЕТЕ ОСТАВКИ

ВРАТЕТЕ ГО КЛУБОТ ОД КАДЕ ГО ЗЕДОВТЕ, ПА ПОТОА ПОДНЕСЕТЕ ОСТАВКИ

Две години пред големиот јубилеј „еден век постоење ФК Осогово“ еден од најстарите клубови во Кочани, неговиот бренд испадна од Втора Фудбалска Лига – Исток и повторно се врати на натпревари по „селските ливади“. ГФК „Осогово“ иако имаше добра  бодовна  залиха на неколку кола до крајот на првенството и на големо од клубот најавуваа дека…

ВО НЕДЕЛА ФИДЕР НАТПРЕВАР НА „БРАНА ГРАДЧЕ“

ВО НЕДЕЛА ФИДЕР НАТПРЕВАР НА „БРАНА ГРАДЧЕ“

Во организација на СРЗЕК „Кочански рибар“ на 05. Јуни (Недела) на „Брана Градче“ ќе се одржи „Фидер натпревар“. Според пропозициите во времетраење од 6 часа ќе се лови: – со две фидер трски со по една јадица или со една трска со две јадици. – може да се лови и фидер метод,и со хранилица корпа…

ПО ЕДНА ГОДИНА ПАУЗА ШАМПИОНОТ СЕ ВРАТИ ВО ЕЛИТАТА

ПО ЕДНА ГОДИНА ПАУЗА ШАМПИОНОТ СЕ ВРАТИ ВО ЕЛИТАТА

По една година пауза некогашниот шампион и двоен освојувач на женскиот фудбалски куп на Македонија, ЖФК „Кочани“ повторно се врати во прволигашкото друштво. Настапот во второлигашкото друштво траеше само една сезона, но благодарение на одличната систематска работа на тренерот Оливер Јовановски, Кочани од наредното првенство ќе има уште еден прволигаш. „Испаѓањето од Првата женска фудбалска…

УЧЕНИЧКИТЕ ОД ОУ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД КОЧАНИ – ДРЖАВНИ ПРВАЦИ ВО ЖЕНСКИ ФУДБАЛ

УЧЕНИЧКИТЕ ОД ОУ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД КОЧАНИ – ДРЖАВНИ ПРВАЦИ ВО ЖЕНСКИ ФУДБАЛ

На 26 мај, на стадионот „Македонски бранители“ во скопската општина Илинден, се одржа Државно првенство во женски фудбал за основни училишта, на кое ученичките од ОУ „Свети Кирил и Методиј“ од Кочани го освоија првото место. Предводена од наставниците Ванчо Јованов и Јордан Анастасов, екипата на ОУ „Свети Кирил и Методиј“ финалните натпревари ги одигра…

ДОБАР РЕЗУЛТАТ ЗА ДГС „КОЧАНИ“ НА ПРВИОТ ДРЖАВЕН НАТПРЕВАР

ДОБАР РЕЗУЛТАТ ЗА ДГС „КОЧАНИ“ НА ПРВИОТ ДРЖАВЕН НАТПРЕВАР

За време на викендот Битола беше домаќин на Првиот Државен натпревар во гимнастика за момчиња и девојчиња во „А“ и „Б“ лигата.. Гимнастичкиот клуб од Кочани имаше забележителен настап, освоени се вкупно девет медали од кои 2 златни, 4 сребрени и 1 бронзен во поединечна конкуренција кај момчињата, односно 2 сребрени во екипна конкуренција кај…

ТРИ МЕДАЛИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА „ОХРИД ОПЕН 2022“

ТРИ МЕДАЛИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА „ОХРИД ОПЕН 2022“

Во конкуренција на 600 натпреварувачи од десет држави каратистите од Карате Клуб „Кочани“ освоија 3 медали, 1 сребро и 2 бронзи. На Меѓународниот карате турнир „Охрид Опен 2022“ кочанчани учествуваа со осум натпреварувачи од кои Иван Арсов во категоријата кадети +70 килограми го освои сребрениот медал по загубеното финале од претставникот на Грција, додека Лука…

МЕЃУНАРОДЕН ЏУДО НАТПРЕВАР, ГЛАДИЈАТОР СО ДЕВЕТ МЕДАЛИ

МЕЃУНАРОДЕН ЏУДО НАТПРЕВАР, ГЛАДИЈАТОР СО ДЕВЕТ МЕДАЛИ

Во организација на Џудо Федерацијата на Република Северна Македонија во Скопје се одржа Меѓународен џудо натпревар. Во конкуренција на 180 натпреварувачи џудистите на „Гладијатор“ од Кочани освоија 9 медали,од кои четири сребрени и 5 бронззени. Милан Станоев, Лазар Нацев, Дамјан Крстов, Марко Максимов се закитија со сребрените медали, додека бронзите се најдоа на градите на:…

ПИНГПОНГАРИТЕ НА „КОЧАНИ“ СЕ НАШИТЕ СПОРТСКИ ХЕРОИ

ПИНГПОНГАРИТЕ НА „КОЧАНИ“ СЕ НАШИТЕ СПОРТСКИ ХЕРОИ

Најубавата спортска вест која што одамна ја немаме добиено денес пристигна од Малешевијата. Пингпонгарите на „Кочани“ во бараж натпревар за влез во Супер Пингпонгарската Лига на Македонија денес во Берово ја совладаа екипата на „Радовиш“ со 4:2 и од денес се новите супер лигаши. Тројцата величествени од Кочани, Славко Ефремов, Сашко Тодосиев и Зоран Христов…

КОМИСИЈАТА ЗА НАТПРЕВАРИ НА ФФМ ЈА ОДБИ ЖАЛБАТА НА ГФК „ОСОГОВО“ КАКО НЕБЛАГОВРЕМЕНА

КОМИСИЈАТА ЗА НАТПРЕВАРИ НА ФФМ ЈА ОДБИ ЖАЛБАТА НА ГФК „ОСОГОВО“ КАКО НЕБЛАГОВРЕМЕНА

Петочлената Комисија за натпревари на ФФМ на својата седница одржана на ден 17.05.2022 година ја разгледа жалбата на ГФК „Осогово“ од Кочани која е уредно таксирана и е заверена под бројот 15-1218/2 од 16.05.2022 година и донесе: Одлука  „Жалбата на ГФК „Осогово“ од Кочани бр.15-1218/1 од 16.05.2022 година, СЕ  ОДБИВА како неблаговремена. Разгледувајќи ги сите…

СК „АКАДЕМИЈА ТОШЕВ“ УЧЕСТВУВАШЕ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР „ЧИКА ЦОНЕ“ НА КОСОВО

СК „АКАДЕМИЈА ТОШЕВ“ УЧЕСТВУВАШЕ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР „ЧИКА ЦОНЕ“ НА КОСОВО

За време на викендот Спортскиот Клуб „Академија Тошев“ од Оризари  учествуваше на Меѓународниот Фудбалски Турнир „Чика Цоне“ што го организираше ФК „Космет“. На турнирот „Академија Тошев“ пријави две генерации 2009 и 2013. Во првата група освен „Академија Тошев“ учествуваа и екипите „Грачаница“, „КМФ Рашка“ и „Колашин“ додека во втората група беа екипите на „Јуниорс“, „Космет“,…