Спорт

РИСТЕ СИМЕОНОВ ОД КГС „КОЧАНИ“ – ИЗБРАН ЗА СПОРТИСТ  НА КОЧАНИ ЗА 2021 ГОДИНА

РИСТЕ СИМЕОНОВ ОД КГС „КОЧАНИ“ – ИЗБРАН ЗА СПОРТИСТ НА КОЧАНИ ЗА 2021 ГОДИНА

Во малата сала за состаноци на Општина Кочани денес дел од новинарите од општинските медиуми извршија „Избор на спортист за 2021 година“. Во изборот не учествуваа „ТВ канал 8“ и порталот komarec.com.mk така да изборот го извршија претставниците од порталот glasno.mk „ТВ Кочани“, и „Радио Кочани“. Се избираше: Најдобар спортист, Најдобар млад надежен спортист, Најдобра…

СТОЛЕ ЕФТИМОВ ДРЖАВЕН ШАМПИОН ВО БОРЕЊЕ ДО 97 КИЛОГРАМИ

СТОЛЕ ЕФТИМОВ ДРЖАВЕН ШАМПИОН ВО БОРЕЊЕ ДО 97 КИЛОГРАМИ

Во организација на Боречката Федерација на Македонија а со техничка поддршка на БК „Бучим“, во Радовиш се одржа Изборното Државно Првенство во борење. На првенството се појавија околу осумдесет борачи од речиси сите боречки клубови во Македонија. Некогашниот борач на БК „Спартак“ од Кочани Столе Ефтимов кој моментно настапува за екипата на „Балканец“ од Штип…

ГФК „ОСОГОВО“ СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ

ГФК „ОСОГОВО“ СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ

Дали случајно или не на големиот празник „Богојавление“ фудбалерите на „Осогово“ од кочани ги започнаа подготовките за пролетниот дел од првенството во Втора Фудбалска Лига – Исток. Шефот на стручниот штаб Александар Андов на првата прозивка не можеше да смета на сите играчи бидејќи некои оправдано го најавија своето отсуство, но како што истакна од…

СИНОЌА ВО КОЧАНИ СЕ ОДИГРА ЕМОТИВЕН КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР

СИНОЌА ВО КОЧАНИ СЕ ОДИГРА ЕМОТИВЕН КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР

Синоќа во Кочани во рамките на М-18 Втора Кошаркарска Лига – Исток кошаркарите на „Баскет Дино – Деликатес“ и „Еуро Никел“ од Кавадарци одиграа емотивен кошаркарски натпревар. Целата предигра, самиот натпревар и неговиот крај полни со емоции беа посветени на кочанската кошаркарска легенда Сашо Лазарев – Чапо кој прерано реши да замине меѓу Ангелите. Во…

ТРИ НОВИ ИМИЊА ВО ГФК „ОСОГОВО“

ТРИ НОВИ ИМИЊА ВО ГФК „ОСОГОВО“

Едни заминуваат други доаѓаат. Тоа е фудбалската слика на ГФК „Осогово“ во овој зимски преоден рок. Од денес фудбалскиот список на „жетварите“ е проширен за три нови имиња. Кристијан Ристовски, играч за врска доаѓа од екипата на „Кадино“. Освен во „Кадино“ Ристовски има настапувано и за „Тетекс“, „Гостивар“ и „Ренова“. Матеј Андов – голман, Повратник…

НОВА ПОБЕДА ЗА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО – ДЕЛИКАТЕС“

НОВА ПОБЕДА ЗА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО – ДЕЛИКАТЕС“

Во заостанатиот натпревар од М-18 во Втора Кошаркарска Лига – Исток, вечерва во Кочани кошаркарите на домаќинот „Баскет Дино – Деликатес“ сосема заслужено славеа над екипата на „Еуро Никел“ од Кавадарци со 89:79 (27:17; 21:20; 21:14; 20:28) Кочанчани беа поуспешни во првите три четвртини кога создадоа недостижна разлика од 18 поени разлика, која гостите успеаја…

ПСК „ОСОГОВО“ ГИ ПРОГЛАСИ НАЈУСПЕШНИТЕ ЗА 2021 ГОДИНА

ПСК „ОСОГОВО“ ГИ ПРОГЛАСИ НАЈУСПЕШНИТЕ ЗА 2021 ГОДИНА

Изминатата сабота ПСК „Осогово“ од Кочани го одржа своето Годишно Собрание на кое беа анализирани постигнатите резултати во 2021 година а воедно беа прогласени и најуспешните во истата година. Спасо Георгиев, Стојанче Јефремов, Николчо Георгиев, Зоран Николов како најактивни членови во 2021 година го добија признанието  „благодарница“, додека за посебен придонес и развој на клубот…

АНДРЕЈ СИМЕВСКИ СЕ СЕЛИ ОД „ОСОГОВО“ ВО „СЛОГА 1934“

АНДРЕЈ СИМЕВСКИ СЕ СЕЛИ ОД „ОСОГОВО“ ВО „СЛОГА 1934“

Играчот на ГФК „Осогово“ Андреј Симевски раши во зимскиот преоден рок да се пресели во „Слога 1934“ од Виница. Симевски во „Осогово“ дојде пред почетокот на есенскиот дел од првенството. Беше стандарден играч на првата постава на „жетварите“ и во изминатите кола постигна два погодока. Како што не информираат од клубот Симевски ги известил дека…

АДЕЛИН ЌАЗИМОВ СЕПАК ПРОДОЛЖУВА ВО ГФК „ОСОГОВО“

АДЕЛИН ЌАЗИМОВ СЕПАК ПРОДОЛЖУВА ВО ГФК „ОСОГОВО“

Иако пред десетина дена најави заминување од „Осогово“, па дури беше и на разговори со челните луѓе на „Беса член на Втора Фудбалска Лига – Запад, сепак Аделин Ќазимов и управата на ГФК „Осогово“ се договорија соработката да продолжи. Ќазимов во есенскиот дел од сезоната беше еден од подобрите играчи на кочанскиот второлигаш и навистина…

КОЧАНЧАНИ ПРЕДВОДНИЦИ НА МАКЕДОНСКИТЕ НАВИВАЧИ ВО ДЕБРЕЦИН

КОЧАНЧАНИ ПРЕДВОДНИЦИ НА МАКЕДОНСКИТЕ НАВИВАЧИ ВО ДЕБРЕЦИН

До почетокот на Европското Првенство во ракомет останува уште малку повеќе од еден час. Нашата Репрезентација која во 18:00 часот го игра натпреварот против Словенија и овој пат нема да биде сама, напротив, ќе биде бодрена од голем број Македонски навивачи. Предводници на групата се нашите сограѓани, нашите Кочанчани  кои околу триесеттина заминаа во Дебрецин…