Ознака: ученици

НА БАЛКАНСКАТА ОЛИМПИЈАДА ЗА ЈУНИОРИ ПО ИНФОРМАТИКА, БРОНЗЕН МЕДАЛ ЗА ВЛАДИМИР ГРЧЕВ ОД КОЧАНИ

НА БАЛКАНСКАТА ОЛИМПИЈАДА ЗА ЈУНИОРИ ПО ИНФОРМАТИКА, БРОНЗЕН МЕДАЛ ЗА ВЛАДИМИР ГРЧЕВ ОД КОЧАНИ

На 16-тата Балканска олимпијада за јуниори по информатика која изминатиот викенд се одржа во Хотел „Сириус“ во Струмица, Владимир Грчев го освои бронзениот медал. Инаку Владимир Грчев е ученик во осмо одделени во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ од Кочани а на Балканската олимпијада за јуниори беше дел од Македонскиот тим со уште петмина натпреварувачи….

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ ОД МЕЃУНАРОДНИОТ МЛАДИНСКИ КОНКУРС ЗА СЛИКАЊЕ НА КИНЕСКАТА ОПШТИНА ВУШИ

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ ОД МЕЃУНАРОДНИОТ МЛАДИНСКИ КОНКУРС ЗА СЛИКАЊЕ НА КИНЕСКАТА ОПШТИНА ВУШИ

Денеска, во салата на Мултикултурниот центар во Кочани беа доделени наградите на ученици чии творби беа избрани за најуспешни на Меѓународниот младински конкурс за сликање што го распиша кинеската општина Вуши. На конкурсот од 2022 година на темата „Зелен развој за зелена иднина“, од пријавените 43 ученици од Кочани, првата награда ја доби Стефанија Атанасова,…

ПРВАЧИЊАТА ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ОПШТИНА КОЧАНИ СВЕЧЕНО ПРИМЕНИ ВО ДЕТСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА

ПРВАЧИЊАТА ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ОПШТИНА КОЧАНИ СВЕЧЕНО ПРИМЕНИ ВО ДЕТСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА

По повод „Светската недела на детето“ денес во организација на Општина Кочани а во соработка со основните училишта во општината, на платото пред НУ ЦК „Бели Мугри“ во Кочани беше организиран свечен прием за учениците од првите одделенија од петте основни училишта во Детската организација. Најпрвин учениците од првите одделенија како и сите присутните во…

ЗАПОЧНА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА – ОБРАЗОВАНИЕТО ВО КОЧАНИ ГО ЗАПОЧНУВААТ 259  ПРВАЧИЊА

ЗАПОЧНА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА – ОБРАЗОВАНИЕТО ВО КОЧАНИ ГО ЗАПОЧНУВААТ 259 ПРВАЧИЊА

Денес започна новата учебна година за 3622 ученика во основните и средните училишта во Општина Кочани. Првиот училиштен ден беше посебно свечено одбележан за сите првачиња и сите ученици во прва година од двете средни училишта. Училиштата создадоа пријатна атмосфера на прозивката пред првиот школски час, а со нив беше и градоначалникот на Општина Кочани…

ВЛАДИМИР ГРЧЕВ ПОВТОРНО ВО ТИМОТ КОЈ ЌЕ ЈА ПРЕСТАВУВА МАКЕДОНИЈА НА БАЛКАНСКАТА И ЕВРОПСКАТА ОЛИМПИЈАДА

ВЛАДИМИР ГРЧЕВ ПОВТОРНО ВО ТИМОТ КОЈ ЌЕ ЈА ПРЕСТАВУВА МАКЕДОНИЈА НА БАЛКАНСКАТА И ЕВРОПСКАТА ОЛИМПИЈАДА

Владимир Грчев, ученик во VII одделение во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ – Кочани на Македонската Јуниорска Олимпијада по информатика оствари резултат за почитување, го освои бронзениот медал. Со овој резултат Владимир Грчев  повторни влезе во тимот кој ќе ја претставува Македонија на Балканската и Европската Олимпијада. Честитки за Владимир и за неговата менторка наде…

ИВОНА ТОДОРОВА МАТУРАНТКА ВО СОУ „ЉУПЧО САНТОВ“ ОД КОЧАНИ, ПОБЕДНИК ВО КАТЕГОРИЈАТА НАЈДОБАР ОРАТОР – НА ОРАТОРСКАТА ВЕЧЕР НА УГД

ИВОНА ТОДОРОВА МАТУРАНТКА ВО СОУ „ЉУПЧО САНТОВ“ ОД КОЧАНИ, ПОБЕДНИК ВО КАТЕГОРИЈАТА НАЈДОБАР ОРАТОР – НА ОРАТОРСКАТА ВЕЧЕР НА УГД

Матурантката Ивона Тодорова ученичка во СОУ „Љупчо Сантов“ – Кочани е победничка во категоријата избор на публиката на XI Ораторска вечер  што вчера се одржа во Штип. Тодорова со својот емотивен настап ги освои срцата на публиката при што со 80 гласа за беше избрана за најдобар оратор – избор на публиката во конкуренција на…

УЧЕНИЦИТЕ ОД III-Е3 ПРИ СОУ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“ ЕДНО ОД ПЕТТЕ НАГРАДЕНИ ЗА УСПЕШНО ЗАВРШЕНИОТ ПРОЕКТ

УЧЕНИЦИТЕ ОД III-Е3 ПРИ СОУ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“ ЕДНО ОД ПЕТТЕ НАГРАДЕНИ ЗА УСПЕШНО ЗАВРШЕНИОТ ПРОЕКТ

Под менторство на професор Кристина Јанева учениците од IIIе3 клас се едни од петте наградени за успешно завршениот проект. Имено, тие направија пренослив уред со сензори за детекција на метали во отпадни води кои ја загадуваат почвата. Уредите ќе бидат поставени на три локации во Кочани и ќе бидат поврзани со мобилни апликации изработени од…

НОВОГОДИШНИ ПАКЕТЧИЊА ЗА ПРВАЧИЊАТА ОД КОЧАНСКИТЕ УЧИЛИШТА

НОВОГОДИШНИ ПАКЕТЧИЊА ЗА ПРВАЧИЊАТА ОД КОЧАНСКИТЕ УЧИЛИШТА

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, Општина Кочани приреди дружење со првачињата од кочанските основни училишта. На платото пред Центарот за култура „Бели мугри“, во новогодишниот амбиент во Градскиот парк, присутните ги поздрави градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов, кој на сите им посака добро здравје, радост, успеси и среќа во Новата 2023 година….

АНКЕТА ОД СРЕДНОШКОЛЦИТЕ – ГРАЃАНИТЕ КОНСУЛТИРАНИ ЗА ПРЕДИЗВИЦИТЕ ВО СООБРАЌАЈОТ

АНКЕТА ОД СРЕДНОШКОЛЦИТЕ – ГРАЃАНИТЕ КОНСУЛТИРАНИ ЗА ПРЕДИЗВИЦИТЕ ВО СООБРАЌАЈОТ

Во соработка со учениците и професорите од сообраќајната струка во СОУ „Гошо Викентиев“, денеска службите за сообраќај од Општина Кочани реализираа уште една анкета по прашалник за проблемите и предизвиците во сообраќајот, користењето на еколошки превозни средства и за паркирањето. Обработката и анализата на добиените одговори ќе помогне во креирањето политики, мерки и активности за…

ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ДИВЕЕЊЕТО ВО УЧИЛИШНИОТ ДВОР ИЗЛЕГОА НА ВИДЕЛИНА

ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ДИВЕЕЊЕТО ВО УЧИЛИШНИОТ ДВОР ИЗЛЕГОА НА ВИДЕЛИНА

Пред половина година во дворот на училиштето „Никола Карев“ група ученици на големиот одмор дивеејќи ја излупија кората на едно од посадените дрвца, а како плод на нивното тогашно однесување се денешните фотографии на кои се гледа дека дрвцето почнало да се суши. Тогаш спомнавме како и овој пат „група ученици“, но нивниот класен раководител…

 • 1
 • 2