Последни вести

ПОРАДИ НАПАД НА СВОЈАТА ПОРАНЕШНА СОПРУГА КОЧАНЧАНЕЦ ЛИШЕН ОД СЛОБОДА

На 06.04.2022 полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода Е.А.(43) од Кочани, бидејќи околу 02.30 часот физички ја нападнал неговата поранешна 25-годишна сопруга во домот на нејзините родители. По документирање на случајот против Е.А. ќе биде поднесена соодветна пријава. ИЗВОР: Дневни билтени од СВР Штип

ПОЖАР ВО НАСЕЛБАТА ОРИЗАРИ

На 06.04.2022 во 00.09 часот во СВР Штип , било прјавено дека во населбата Оризари, кочанско, настанал пожар во помошна просторија и кокошарник во дворно место на куќа сопственост на С.М.(65). Пожарот бил изгаснат од територијалната противпожарна единица Кочани. Во пожарот повредени лица нема, а увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани. ИЗВОР:…

М-18 КОШАРКАРСКА ЛИГА, ПРВА ПОБЕДА ВО ДОИГРУВАЊЕТО ЗА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“

Прва победа за кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ во доигрувањето во М-18 кошаркарската лига. Во второто коло кочанските кошаркари ја совладаа екипата на „Гостивар“ со резултат 90:84 (27:20; 20:19; 20:26; 23:19). И двете екипи одиграа интересен и крајно возбудлив натпревар што го покажува и резултатот по четвртини. Играчите се бореа за секоја топка а беа…

УБАВА ВЕСТ ЗА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ, ИМА ДОВОЛНО КОЛИЧИНА ВОДА ВО АКУМУЛАЦИИТЕ ЗА ОВАА СЕЗОНА

Снегот и дождовите ги наполнија акумулационите езера Калиманци и Гратче, така да ќе има доволно вода за целосно завршување на сезоната со наводнување. Во езерото „Калиманци“ максималната количина на вода на приливот треба да изнесува 115 милиони м3 вода а во моментот во езерото се измерени 111 милиони м3 вода. Езерото „Гратче“ кое собира максимална…

ТЕМАТСКИ НАСТАН ПО ПОВОД 8-МИ АПРИЛ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА РОМИТЕ

Попладнево во салата на „Мултикултурниот Центар“ во Кочани се одржа тематски настан по повод 8-ми Април Меѓународниот ден на ромите. По интонирањето на Македонската и Ромската химна присутните во салата во главно членови на АГЗ од Кочани, Виница и Штип беа запознаени со целта од одржувањето на овој настан, за да потоа биде дадено кратко…

ГОЦЕ СЕРАФИМОВ РЕИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОО НА СДСМ КОЧАНИ

Почитувани сограѓани, сопартијци и другари, Чест ни е да Ве известиме дека со одлука на Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, за Претседател на ОО СДСМ Кочани, повторно е именуван нашиот досегашен Претседател – Гоце Серафимов. Голема благодарност до Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски и Генералниот секретар, Миле Зечевиќ, за укажаната доверба. ОО СДСМ Кочани ќе…

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНА ТРИБИНА ВО ВРСКА СО ПОДГОТОВКА НА ЛМС

По формирањето на Локалниот младински совет и верификацијата на неговите членови  од стана на Советот на Општина Кочани, Советот на млади одржа две работни средби. На првата работна средба, односно на првата одржана седница за  Претседател на Локалниот младински совет едногласно беше избран  Иле Матеничарски, долгогодишен член и волонтер во Општинската организација на „Црвен Крст“ Кочани, а за заменик-претседател е…

СТРУШКИ СУДИИ ОСВЕН ВО ФУДБАЛОТ „РАСТУРААТ“ И ВО КОШАРКАТА

Уште не стивнале обвинувањата за струшките судии кои со досудениот па поништениот пенал ја осакатија екипата на ГФК „Тиквеш“ на натпреварот против „Шкупи“ што се одигра во Скопје во рамките на Првата Фудбалска Лига, кога се појавија нови обвинувања за друга судиска двојка од Струга која очигледно не знае да суди ама знае да „растура“…

НАДЛЕЖНИТЕ НЕ РЕАГИРААТ, ВАНДАЛИЗМОТ ПРОДОЛЖУВА

Искршените корпи за отпадоци, уништените реквизити во детските игралишта, цртањето графити на „Споменикот на слободата“, уништени и украдени метални огради од ПД „АСНОМ“ и Рекреативниот Центар „Бавчалук“ станаа минато, сега целта на вандалите се опкружувањата на најмладите, на градинките. Фотографиите се направени утринава (првиот работен ден од оваа седмица) во Детска Градинка „Павлина Велјанова“ – …

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ЈА НАЈАВУВА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „МУЗИЧКА СРЕДА“

Почитувани ученици, родители, љубители на класичната музика, ООМУ „Ристо Јуруков“ Ви ја најавува манифестацијата МУЗИЧКА СРЕДА За таа прилика ООМУ „Ристо Јуруков“ – Кочани Ве поканува на манифестацијата „МУЗИЧКА  СРЕДА“, која ќе се реализира преку концерти секоја среда од месеците Април и Мај и истата ќе се одржува во салата на „Мултикултурниот Центар“ во Кочани…