All Posts By Славчо Ивановски

ИСЧИСТЕН СМЕТОТ ОД ДИВАТА ДЕПОНИЈА КАЈ НАМЕНСКОТО ИГРАЛИШТЕ ВО ТРАЈАНОВО ТРЛО

Минатите денови социјалните мрежи беа вжештени од коментарите на жители од населбата „Трајаново трло“ за сметот што беше насобран околу наменското игралиште. Жителите без совест и срам од овој потег на градот до игралиштето каде треба дечиња да си играат беа создале дива депонија која денес екипа од КЈП „Водовод“ ја исчисти. Сметот се собираше…

ИЗВЕДУВАЧОТ НЕ СИ ЈА ЗАВРШИЛ РАБОТАТА, ТРЕБА ДА СИ ГИ ОТСТРАНИ ГРЕШКИТЕ

Не поминаа ниту два месеци од асфалтирањето на улицата „Гошо Викентиев“ а на најнискиот дел, односно на клучката на улицата „Гошо Викентиев“ со улицата „Тодосија Паунов“ се јавија големи недостатоци. Кога веќе општината му платила на изведувачот редно е тој да дојде и да си ги поправи сите недостатоци. Токму за ова реагираат и дел…

ГОСПОДА, ЕВЕ ВИ ШАНСА ДА ГО ПРОНАЈДЕТЕ СТОРИТЕЛОТ

Утринава тротоарот пред „Мултикултурниот Центар“ во Кочани осамна со нов гостин. Во вечерните или раните утрински часови се погрижил некоја наш „сограѓанин“ да си исчисти она што не му е потребно па веќе употребената машина за перење ја оставил онаму каде и не и местото. Минатиот Совет на Општина Кочани има донесено одлука вакви цврсти…

ТЕНИСКИТЕ ТЕРЕНИ ВО ОЧАЈНА СОСТОЈБА

Што се случува со тениските терени во „ЗОРИК“? е прашањето кое што самите си го поставивме откако изминатите денови при наша посета на базенот видовме она што не можевме никогаш да го замислиме. Иако првичната цел ни беше да се одмориме сепак она што го видовме со тениските терени не разочара па мораше да појдеме…

ГРАДСКИОТ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР И ОКОЛИНАТА БЕЗ ВОДА

Градскиот трговски Центар и оконите објекти веќе неколку часови се без капка вода. Дознаваме дека на улицата „Маршал Тито“ веднаш кај „Шопинг центарот“ дошло до дефект на главната водоводна цевка и моментно екипи од КЈП „Водовод“ работат на негово отстранување. Според најавите најпрвин се мислело деке дефектот е мал и дека за час-два вода ќе…

ИЗВЕСТУВАЊЕ – ИЗВЕДУВАЊЕ ГРАДЕЖНИ РАБОТИ НА УЛИЦИТЕ „НИКОЛА КАРЕВ“ И „ТОДОСИЈА ПАУНОВ“

Почитувани учесници во сообраќајот, Ве известуваме дека од 05.08.2022 до 08.08.2022 година ќе се врши замена на сливните решетки на улица „Никола Карев“ и улица „Тодосија Паунов“. Со превземање на овие мерки за интервентно одржување и поправка, а во интерес на безбедно и брзо завршување на патната инфраструктура потребно е почитување на сообраќајната сигнализација за…

МЛАДИНСКИТЕ ЕКИПИ НА ГФК „ОСОГОВО“ ГИ ПОЧНАА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ПРВЕНСТВОТО ВО ВТОРАТА ЛИГА

Младинските екипи на ГФК „Осогово“ ја имаа првата прозивка и ги почнаа подготовките за претстојното првенство. На тренерот Тоде Митев и на неговтe помошници Доминик Тенев и  Сашко Атанасов, на птвата прозивка се пријавија педесетина дечиња од сите возрасни категории. До почетокот на првенствените натпревари во единствената Втора лига, младите фудбалери ќе тренираат на стадионот,…

САМОВОЛИЕТО ПРОДОЛЖУВА

Како што не информира наш читател пред дваесетина минути кај „Градскиот Плоштад“ пред обложувалницата „Моцарт“ фрлено е ова што е на фотографиите. Самоволието на поединци продолжува со забрзано темпо. КЈП „Водовод“ ќе собере и ова, но граѓаните треба да знаат дека за собирање на ваков отпад ќе треба посебно возило затоа и минатиот состав на…

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ „ЧЕШИНОВО 2022“, ПРИЗНАНИЈА ЗА ОРГАНИЗАТОРИТЕ И ОВАЦИИ ЗА ДОАЈЕНОТ НА ТУРНИРОТ ЈОЖЕ ЈЕФТИМОВ

Годинешното 50 издание на Илинденски Спортски Игри –„Чешиново 2022“ веќе е зад нас. По завршувањето на финалниот натпревар Градоначалникот на Општина Чешиново-Облешево Далибор Ангелов им ги врачи признанијата и пехарите на најуспешните, но и на сите оние кои учествуваа во годинешната организација на турнирот. Организаторот на турнирот на внучињата на доајенот на овој фудбалски турнир…

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ „ЧЕШИНОВО 2022“, ЕКИПАТА НА „СОКОЛАРЦИ“ ПОБЕДНИК НА 50. ИЗДАНИЕ

Со одигрување на финалниот натпревар  „Соколарци“ – „Академија Чешиново-Облешево“ се спушти завесата на годинешното 50, јубилејно издание на Илинденските спортски Игри – „Чешиново 2022“. Вечерва на игралиштето во Чешиново љубителите на фудбалот од повеќето населени места во регионот имаа можност да го проследат еден од најдобрите и највозбудливите финални натпревари. Уште од првиот свиреж на…