All Posts By Славчо Ивановски

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, „ОСОГОВО“ ГОСТУВА ВО ЧЕШИНОВО

Во недела со почеток во 15:00 часот се играат натпреварите од 16-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. На програмата се неколку интересни натпревари а вниманието на љубителите во Кочани го привлекува гостувањето на „Осогово“ во Чешиново. Есеноска во Кочани „академците“ прикажаа добра игра, водеа на неколку минути до кракот на средбата, но сепак…

ИВОНА ТОДОРОВА МАТУРАНТКА ВО СОУ „ЉУПЧО САНТОВ“ ОД КОЧАНИ, ПОБЕДНИК ВО КАТЕГОРИЈАТА НАЈДОБАР ОРАТОР – НА ОРАТОРСКАТА ВЕЧЕР НА УГД

Матурантката Ивона Тодорова ученичка во СОУ „Љупчо Сантов“ – Кочани е победничка во категоријата избор на публиката на XI Ораторска вечер  што вчера се одржа во Штип. Тодорова со својот емотивен настап ги освои срцата на публиката при што со 80 гласа за беше избрана за најдобар оратор – избор на публиката во конкуренција на…

СО МАСКИ И ШЕГИ ОДБЕЛЕЖАН 1 АПРИЛ

Во пресрет на 1 Април, Денот на шегата, на платото на Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани се одржа традиционалната „Априлијада“. Во програмата, маскирани настапија деца од Детската градинка „Павлина Велјанова“, Приватната градинка „Амичи“ и ученици од училиштата во Кочани. Учесниците, родителите и сите присутни ги поздрави градоначалникот Љупчо Папазов, кој на сите деца…

НАГРАДЕНИ НАЈУСПЕШНИТЕ УЧЕНИЧКИ ТВОРБИ ОД ЛИТЕРАТУРНИОТ КОНКУРС НА ЈОУ БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“

Во рамките на програмските содржини од Фестивалот на децата, книгите и музиката и одбележувањето на Меѓународниот ден на литературата за деца, денеска беа доделени наградите за најуспешните творби од литературниот конкурс што го распиша Библиотеката „Искра“ во соработка со Општина Кочани. Ученици од основните училишта од Кочани, пишуваа под шифри на темите: Јас сум книга,…

КЈП „ВОДОВОД“ – ПОСТАВЕН ДЛАБИНСКИ ПУМПЕН АГРЕГАТ

Денес стручните екипи на КЈП “Водовод” Кочани по претходно утврдената динамика и извршени подготвителни работи поставија длабински пумпен агрегат. Во врска со поставувањето на пумпниот агрегат беа направени дополнителни градежни зафати, односно со специјализирано возило за разбивање на наслаги и вшмукување на отпаден материјал беше извршено целосно чистење на површината каде беше поставен длабинскиот пумпен…

НОВОТО МУЗИЧКО ДЕЛО НА ТОДОР ФИЛИПОВ – ТОШЕ ВЕЌЕ ГИ РАЗГАЛИ СРЦАТА НА КОЧАНЧАНИ

Една од Кочански музички легенди Тодор Филипов – Тоше, по лансирањето на композициите „Кочани граду мој“ која е и официјална химна на Кочани, „Ќе помине се“ композиција која ја лансираше за време на Ковид пандемијата и која како да не храбреше додека ја слушавме, деновиве ја исфрли во етерот најновата негова композиција, „Последниот боем“. Денес…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ

СВР Штип поднесе кривична пријава против В.С. (37) од Кочани, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. Во временски период од 03.10.2022 до 21.11.2022 пријавениот, без знаење и дозвола на П.Д. од Штип, ги обезбедил и искористил неговите лични податоци и телефонски број и извршил онлајн нарачки на разни производи…

МАРТОВСКА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ЦРВЕН КРСТ – КОЧАНИ

Во организација на Црвен крст на Р. С. Македонија – Општинска организација Кочани, а во соработка со Институтот за трансфузиона медицина Штип, денеска во просториите на Црвениот крст се одржа редовната мартовска крводарителска акција наменета за граѓанството. На акцијата крв даруваа 36 крводарители од кои тројца првократни и 10 млади дарители до 30 годишна возраст….

ПОСТАПКА ЗА ФОРМИРАЊЕ ЖЕНСКИ СОВЕТ ЗА ПРЕТПРИЕМНИШТВО

По иницијатива на Националната платформа за женско претприемништво, денеска во Општина Кочани се одржа иницијативен состанок за формирање Совет за женско претприемништво за микрорегионот Кочани, Виница и Зрновци. На состанокот присуствуваа претставнички на бизнис-секторот, единиците на локалната самоуправа, граѓански организации и на младите. Во присуство на градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов  беше истакната целта…

СЕ РАБОТИ НА ПРОНАОЃАЊЕ НА ЛИЦЕ ШТО ПИШУВАЛО ГРАФИТИ СО НАВРЕДЛИВА СОДРЖИНА ВО УЧИЛИШЕН ДВОР

На 29.03.2023 во 13.56 часот во СВР Штип било пријавено дека во Општинско основно училиште во Кочани, во периодот од 25.03.2023 до пријавувањето, едно лице пишувало графити со навредлива содржина на асфалтната подлога од спортското игралиште во дворот на училиштето. Увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани. Се работи на расчистување на случајот….