Црна хроника

ГЛАВНАТА ДЕПОНИЈА ВЕЌЕ НЕ ЧАДИ, ТАА СЕГА ПОЧНА И ДА ГОРИ

ГЛАВНАТА ДЕПОНИЈА ВЕЌЕ НЕ ЧАДИ, ТАА СЕГА ПОЧНА И ДА ГОРИ

Главната депонија за која претпладнето добивме повеќе фотографии од наши сограѓани кои патуваа кон Пониква дека испушта густ чад повеќе не чади, таа сега и чади и гори. Таква беше сликата попладнето некаде пред 16 часот. Депонијата почна да гори и доколку надлежните не преземат посериозни мерки за нејзино угаснување ветерот може да го разгори…

КАКО ЈА ИСПРАТИВМЕ, ТАКА ЈА ДОЧЕКАВМЕ НОВАТА ГОДИНА

КАКО ЈА ИСПРАТИВМЕ, ТАКА ЈА ДОЧЕКАВМЕ НОВАТА ГОДИНА

Како што ја испративме, така и ја дочекавме новата година. Главната депонија никако да престане да чади па не е ни чудно што сите оние денес што заминаа кон Пониква мораа да поминат низ димна завеса која создаваше непријатен мирис и ги печеше очите. Сепак, се надеваме дека и овој проблем набргу ќе биде решен,…

СЕ ЗАПАЛИ ВОЗИЛО ВО ДВИЖЕЊЕ ВО ДВОРОТ НА ОПШТА БОЛНИЦА СО ПРОШИРЕНА ДЕЈНОСТ

СЕ ЗАПАЛИ ВОЗИЛО ВО ДВИЖЕЊЕ ВО ДВОРОТ НА ОПШТА БОЛНИЦА СО ПРОШИРЕНА ДЕЈНОСТ

Во 14:20 часот во Противпожарната единица во Кочани пристигната е дојава дека во кругот на Општа болница со проширена дејност – Кочани се запалило патничко моторно возило „Опел Зафира“ со словенечки регистарски таблички. Интервенирано е со едно возило и тројца пожарникари кои поради сообраќајниот хаос во градот под тешки услови пристигнале на местото на настанот….

СЕ ЧИСТИ ЕДНА ДЕПОНИЈА, СТИГНУВА НОВА

СЕ ЧИСТИ ЕДНА ДЕПОНИЈА, СТИГНУВА НОВА

За каква чиста животна средина се бориме навистина не е јасно. Деновиве бевме сведоци кога „Кај антената“ екипа на КЈП „Водовод“ ја исчистеше вештачки создадената депонија, кога денес на стотина метри над „Бавчалук“ забележавме нова за почеток мала депонија, на која ако се продолжи да се фрла смет ќе стане поголема. Чудно е што некој…

ИНОВАЦИЈА, НАДВОРЕШНА ГУМА НАМЕСТО ШАХТА

ИНОВАЦИЈА, НАДВОРЕШНА ГУМА НАМЕСТО ШАХТА

Повеќе од две седмици нема кој да ја поправи шахтата па за да има безбедност на учесниците во сообраќајот, некој се сетил и како заштита ставил надворешна автомобилска гума. Какква-таква гумата која е на крстосницата меѓу улиците „Ѓорче Петров“ и „Роза Петрова“ ако за ништо друго барем служи за потсмев. Самата глетка ги забавува минувачите…

ПО ТРИ ГОДИНИ ПАУЗА ГЛАВНАТА ДЕПОНИЈА ПОВТОРНО ПОЧНА ДА ЧАДИ

ПО ТРИ ГОДИНИ ПАУЗА ГЛАВНАТА ДЕПОНИЈА ПОВТОРНО ПОЧНА ДА ЧАДИ

Густ чад и непријатен мирис почувствуваа рекреативците кои утринава шетаа по патот кон „Гратче“. Причината за ова ненадејно загадување кое како густа магла беше во воздухот и од кое печеа очите е разгорувањето на главната депонија. Според фотографиите кои ги добивме главната депонија по три години повторно проработи, па сега освен загадувањето од јужната страна…

ПОРАДИ ПУШТАЊЕ ВО ПРОМЕТ НА ДРОГА ЗАРАБОТИЛЕ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ

ПОРАДИ ПУШТАЊЕ ВО ПРОМЕТ НА ДРОГА ЗАРАБОТИЛЕ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против А.В.(30) и М.К.(27), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ и ,,овозможување на употреба наркотични дроги“. Пријавените, на 07.08.2021 во такси возило сокриле марихуана, амфетамин и екстази, по…

ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ НА ХЕРОИН ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ НА ХЕРОИН ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Е.Б.(30) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производтсво и пуштање во промет наркотични дорги,психотропни супстанци и прекурсори“. На 14.12.2020, полициски службеници извршиле преглед врз пријавениот, при што пронашле и одзеле хероин . ИЗВОР:  Дневни билтени на МВР

ПАТНИЧКО ВОЗИЛО ПАДНА ВО ИСКОПАН ОТВОР ЗА КАНАЛ НА МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ КАЈ ПОДЛОШКА КРСТОСНИЦА

ПАТНИЧКО ВОЗИЛО ПАДНА ВО ИСКОПАН ОТВОР ЗА КАНАЛ НА МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ КАЈ ПОДЛОШКА КРСТОСНИЦА

Патничко возило од марката „опел“ со кочански регистерски ознаки ноќеска паднало во ископан канал на магистралниот пат на влезот во Кочани кај Подлошка крстосница. Од падот возилото претрпело сериозни оштетувања, а според очевидци едно лице се здобило со повреди на главата. На местото на настанот забележливи беа траги на кочење, но веројатно поради недоволната обележаност…

ВО КРУГ НА ФАБРИКА ЗА ЗДОБИЛ СО ПОВРЕДИ ДОДЕКА ИЗВРШУВАЛ РАБОТНИ ЗАДАЧИ

ВО КРУГ НА ФАБРИКА ЗА ЗДОБИЛ СО ПОВРЕДИ ДОДЕКА ИЗВРШУВАЛ РАБОТНИ ЗАДАЧИ

На 22.12.2021 во 11.55 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека околу 11.00 часот во круг на фабрика во Кочани, Ф.Р.(32). од с.Блаце се здобил со повреди додека извршувал работни задачи. Тој бил пренесен во болницата во Кочани за укажување на лекарска помош. Увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани и трудов…