Црна хроника

ПРИВЕДЕНО ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ЗА НЕЗАКОНИТ ЛОВ

ПРИВЕДЕНО ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ЗА НЕЗАКОНИТ ЛОВ

На 13.01.2022 полициски службеници го лишиле од слобода Ј.П.58) од Кочани, бидејќи во место викано „Потоците“, атар на Оризари, кочанско, бил затекнат како врши незаконит лов со ловечка пушка „цифсан ЦСП 555“ калибар 12 ГА. Од страна на полициски службеници биле одземени ловечката пушка со ремник, испукан ловен патрон калибар 12 ГА, ловна муниција 34…

ПРИВЕДЕН ДИЛЕР ВО КОЧАНИ КАЈ КОГО ПРИ ПРЕТРЕС Е ПРОНАЈДЕНА ДРОГА

ПРИВЕДЕН ДИЛЕР ВО КОЧАНИ КАЈ КОГО ПРИ ПРЕТРЕС Е ПРОНАЈДЕНА ДРОГА

Претрес во Кочани, пронајдена дрога, приведен дилер Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани до ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против А.В.(42) од Република Словенија поради постоење основи на сомнение за сторено кривчно дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ казниво по чл.215 од Кривичниот законик. На 09.01.2022, по…

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ДВЕ МЛАДИ МОМЧИЊА ПОВРЕДЕНИ

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ДВЕ МЛАДИ МОМЧИЊА ПОВРЕДЕНИ

Вечерва после 21:00 часот на улицата „Кеј на Револуцијата“ во Кочани во близина на ДК „Бели Мугри“ се случи сообраќајна несреќа во која две млади момчиња се повредени. Според очевидци возилото марка „БМВ“ со кочански регистарски таблички во кое биле двете млади момчиња се движел од мостот кај „Шопинг центарот“ во правец кон „Паркот на…

РЕАКЦИЈА ОД ГРУПА РЕКРЕАТИВЦИ, ЉУБИТЕЛИ НА ПРИРОДАТА

РЕАКЦИЈА ОД ГРУПА РЕКРЕАТИВЦИ, ЉУБИТЕЛИ НА ПРИРОДАТА

Група рекреативци ни испратија еден краток допис и неколку фотографии направени од околните ридови, се со цел подетално да ни ги опишат проблемите со кои се судруваат а со единствена причина, депонијата која никако да престане да испушта чад и непријатен ирис. „Почитувани пријатели, денес ние љубителите на природата намерно се поделивме во неколку групи…

СООБРАЌАЈКА ВО КОЧАНИ, ЕДЕН СО ТЕШКИ ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДИ А ДРУГИОТ СО ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДДИ

СООБРАЌАЈКА ВО КОЧАНИ, ЕДЕН СО ТЕШКИ ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДИ А ДРУГИОТ СО ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДДИ

На 06.01.2021 во 12.35 часотво Полициската станица Кочани било пријавено дека на крстосницата од ул.„Димитар Влахов“, ул.„Бел Камен“ и ул.„Крижевска“ во Кочани се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „бмв“ со бугарски национални ознаки, управувано од М.Д.(39) од с.Чешиново и патничко моторно возило „застава 750“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Ј.Г.(77) од Кочани….

ДЕПОНИЈАТА НИКАКО ДА ИЗГАСНЕ

ДЕПОНИЈАТА НИКАКО ДА ИЗГАСНЕ

Кочани денес, 06.01.2022 година, 14:10 часот фотографирано од м.в. „Припор“, глетката ни малку за уживање и релаксација. Главната депонија никако да престане да чади и да испушта непријатен мирис кој може да се осети дури и на спротивниот дел од самата депонија. Преди два дена во групата „За здрав в живот во Кочани“ имаше објава…

ДА СЕ НАЈДЕ ВИНОВНИКОТ И ДА ЈА ВРАТИ ПРВОБИТНАТА СОСТОЈБА ОКОЛУ ДРВЦАТА

ДА СЕ НАЈДЕ ВИНОВНИКОТ И ДА ЈА ВРАТИ ПРВОБИТНАТА СОСТОЈБА ОКОЛУ ДРВЦАТА

Сакаме чиста животна средина а истата од ден на ден на било кој начин се трудиме да ја уништиме. На социјалните мрежи во текот на вчерашниот ден имаше реакции за недомаќинскиот однос на оние кои дел од асфалтот кој го користеле да направат паркинг простор на источната страна од ДК „Бели Мугри“ ставиле и околу…

ЛИШЕН ОД СЛОБОДА БИДЕЈЌИ УСМРТИЛ КУЧЕ

ЛИШЕН ОД СЛОБОДА БИДЕЈЌИ УСМРТИЛ КУЧЕ

На 04.01.2022, полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода Ј.М.(64) од Кочани бидејќи околу 12.30 часот во дворно место од неговата викенд куќа на место викано „Копачите“, атар на Кочани, со ловечка пушка усмртил куче. Ловечката пушка „Црвена застава“ калибар 16 мм била одземена, а увид извршила екипа од ОВР Кочани во…

ВО СООБРАЌАЈКА НА ЧЕТИРИ ВОЗИЛА ТРОЈЦА ПОВРЕДЕНИ

ВО СООБРАЌАЈКА НА ЧЕТИРИ ВОЗИЛА ТРОЈЦА ПОВРЕДЕНИ

Во сообраќајката која се случи денес попладне неколку метри над мостот за Општа болница со проширена дејност – Кочани, три лица се повредени. Во сообраќајката учествувале четири патнички моторни возила сите со Кочански регистарски таблички. Повредените лица се пренесени во Општа болница со проширена дејност – Кочани. Според дежурната екипа во Општа болница со проширена…

ПРЕВЗЕМЕНИ СЕ СИТЕ МЕРКИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА ПОЖАРОТ НА ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

ПРЕВЗЕМЕНИ СЕ СИТЕ МЕРКИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА ПОЖАРОТ НА ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

Депонијата која деновиве константно чади, претставува сериозен проблем за населението, но и за службите кои се борат со нејзиното гасење и смирување. Имено, гасењето оди во отежнати услови, бидејќи во депонијата се наоѓа метан во поголеми количини. При денешната посета на градската депонија од страна на градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов и директорот на…