репортажа

РАН „ИСТОК“ ГИ ИЗБРАА НАЈУСПЕШНИТЕ ВО ИСТОЧНИОТ РЕГИОН ЗА 2021 ГОДИНА

РАН „ИСТОК“ ГИ ИЗБРАА НАЈУСПЕШНИТЕ ВО ИСТОЧНИОТ РЕГИОН ЗА 2021 ГОДИНА

Регионалниот актив на новинари „Исток“ на денешниот состанок во Штип ги додели традиционалните признанија за најдоброто во Источниот регион за 2021 година. Сите признанија беа доделени едногласно, односно со акламација. ЖИВОТНО ДЕЛО: Највисокото признание наградата за животно дело му е доделено на новинарот ИВАН БОЈАЏИСКИ за 60 години новинарска кариера која сеуште трае и за…

ТЕМАТСКИ НАСТАН ПО ПОВОД 8-МИ АПРИЛ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА РОМИТЕ

ТЕМАТСКИ НАСТАН ПО ПОВОД 8-МИ АПРИЛ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА РОМИТЕ

Попладнево во салата на „Мултикултурниот Центар“ во Кочани се одржа тематски настан по повод 8-ми Април Меѓународниот ден на ромите. По интонирањето на Македонската и Ромската химна присутните во салата во главно членови на АГЗ од Кочани, Виница и Штип беа запознаени со целта од одржувањето на овој настан, за да потоа биде дадено кратко…

СООПШТЕНИЕ:

СООПШТЕНИЕ:

Извиднички Одред „Ластовица“ од Кочани започна со ажурирање на списоците на постојните и упис на нови членови. Извидниците се поделени во три категории: 1) развигорци – од 7 до 10 години (од второ до петто одделение основно образование) 2) помлади извидници и извиднички – од 11 до 14 години (од шесто до девето одделение основно…

ДРАГАН АПОСТОЛОВ НАЗНАЧЕН ЗА НОВ КОМАНДИР НА ТППЕ – КОЧАНИ

ДРАГАН АПОСТОЛОВ НАЗНАЧЕН ЗА НОВ КОМАНДИР НА ТППЕ – КОЧАНИ

Драган Апостолов е назначен за нов Командир на Територијалната Противпожарна Единица – Кочани. Тој доаѓа на местото на Благојчо Паунов кој изминатите четири години со успех ја извршуваше функцијата. Инаку Драган Апостолов е вработен во ТППЕ – Кочани од 2012 година и досега ја извршуваше функцијата пожарникар – возач на специјално возило. „Признанието што ми…

БРОЈОТ НА ЖИТЕЛИТЕ ВО ОПШТИНА КОЧАНИ СЕ НАМАЛИЛ ЗА 17%, ВО ВИНИЦА ЗА НАД 27%, ЗРНОВЦИ Е НАЈМАЛА ОПШТИНА ВО ДРЖАВАТА

БРОЈОТ НА ЖИТЕЛИТЕ ВО ОПШТИНА КОЧАНИ СЕ НАМАЛИЛ ЗА 17%, ВО ВИНИЦА ЗА НАД 27%, ЗРНОВЦИ Е НАЈМАЛА ОПШТИНА ВО ДРЖАВАТА

Сериозно намалување на бројот на жителите во сите општини во Источниот плански регион покажуваат податоците од пописот на населението, домаќинствата и становитте што се спроведе минатата година. Во општина Кочани живеат околу 6.500 жители помалку во споредба со 2002 година, што е намалување за 17%. Во општина Виница падот е уште поголем во споредба со…

ПОСТАВЕН И ОСВЕТЕН КАМЕН ТЕМЕЛНИК НА КРСТИЛНИЦА ВО ДВОРОТ НА ЦРКВАТА СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ

ПОСТАВЕН И ОСВЕТЕН КАМЕН ТЕМЕЛНИК НА КРСТИЛНИЦА ВО ДВОРОТ НА ЦРКВАТА СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ

Денес во дворот на започнатата пред тринаесет години црква свето Благовештение во населбата „Драчевик“ беше поставен и осветен камен темелник на крстилница, дар од сестрата и братот Ленче и Теодор Лазарови кои за жал не се повеќе меѓу нас. Чинот н осветувањето го изврши Митрополитот Брегалнички Иларион во присуство на свештеници од храмот „Свети Великомаченик…

ПРОМОВИРАНИ УСЛУГИТЕ – НЕГА ВО ДОМОТ НА СТАРИ ЛИЦА ПРЕКУ ПРОЕКТОТ „ПОДВИЖНОСТ“

ПРОМОВИРАНИ УСЛУГИТЕ – НЕГА ВО ДОМОТ НА СТАРИ ЛИЦА ПРЕКУ ПРОЕКТОТ „ПОДВИЖНОСТ“

Денеска беа промовирани услугите Нега во домот за стари и изнемоштени лица преку проектот „Подвижност“. Проектот е на Министерството за труд и социјална политика, со средства од Светска банка. Спроведен со поддршка од Општина Кочани, а во соработка со ОО Црвен крст – Кочани. Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, истакна дека преку…

ПРАКТИЧНА ОБУКА НА ДОБРОВОЛНОТО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО

ПРАКТИЧНА ОБУКА НА ДОБРОВОЛНОТО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО

Доброволното противпожарно друштво кое дејствува како поддршка на професионалната Територијална противпожарна единица Кочани, денеска го помина практичниот дел од обуката за да се стекнат со потребните сертификати. Практичната обука беше изведена на месноста викана Пресечена Скала. Раководителот на центарот за обука на дирекција за заштита и спасување, Рамадан Асани, истакна дека теоретскиот дел бил завршен…

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ И ДИРЕКТОРОТ ТАСЕВСКИ НА ЗАЕДНИЧКИ РУЧЕК ДЕЦАТА И СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА ПОЛИЦИЈАТА

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ И ДИРЕКТОРОТ ТАСЕВСКИ НА ЗАЕДНИЧКИ РУЧЕК ДЕЦАТА И СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА ПОЛИЦИЈАТА

Денеска, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавнa безбедност Сашо Тасевски ги посетија децата и семејствата на загинатите припадници на полицијата во одморалиштето на МВР во Пониква, Кочани, кадешто имаа заеднички ручек и дружење во рамки на неколкудневниот престој на децата во одморалиштето. На средбата министерот Спасовски изрази задоволство што…

ВОДИЦИ – ОСВЕТЕНИ ВОДИТЕ НА „КОЧАНСКА РЕКА“, КРСТОТ ВО РАЦЕТЕ НА ДАЛИБОР  СТОЈАНОВ

ВОДИЦИ – ОСВЕТЕНИ ВОДИТЕ НА „КОЧАНСКА РЕКА“, КРСТОТ ВО РАЦЕТЕ НА ДАЛИБОР СТОЈАНОВ

Во присуство на  неколку илјади Кочанчани а по повод големиот Христијански празник „Богојавление – Водици“ денес со фрлање на крстот од „Крушарскиот мост“ беа осветени водите на „Кочанска Река“. Крстот во водите го фрли Митрополитот Брегалнички, Господин Иларион а од 29 капачи најбрз и најсреќен беше Далибор Стојанов. Пред свеченото одбележување на „Водици“ во православниот…