Забава

„OSOGOVO ADVENTURE“ ПО ПЕТТИ ПАТ

„OSOGOVO ADVENTURE“ ПО ПЕТТИ ПАТ

Во организација на МТБ „Исток“ и Спорт клуб „Електрика“ од Кочани, а подржано од Општина Кочани и неколку локални компании во текот на вчерашниот ден (Недела) на „Осоговските планини“ по петти пат се одржа сега веќе традиционалниот „Osogovo Adventure 2022“. На настанот зедоа учество околу 120 учесници од речиси сите градови во Македонија а пред…

ЗАТВОРЕНА КУЛТУРНО-УМЕТНИЧКАТА ПРОГРАМА „ПЕТРОВДЕН 2022“

ЗАТВОРЕНА КУЛТУРНО-УМЕТНИЧКАТА ПРОГРАМА „ПЕТРОВДЕН 2022“

Овогодинешната програма за Петровден 2022 беше затворена синоќа, 14.07.2022 во Мултикултурниот центар Кочани со концертот на пијанистката Благица Арсова. Таа е пијанистка од Кочани, која има освоено многубројни државни и меѓународни награди. По завршувањето на студиите во Македонија, продолжува на конзерваториумот „Џузепе Тартини“ во Трст-Италија во класата на маестро Лука Трабуко и е пред дипломирање….

ПОКАНА ЗА „OSOGOVO ADVENTURE 2022“

ПОКАНА ЗА „OSOGOVO ADVENTURE 2022“

Ве покануваме на 5та по ред планинска велосипедска тура „Osogovo Adventure 2022“. Патеката е исклучиво off-road планински шумски пат во должина 36km со искачување на врвот Царев Врв со вкупна елевација од 950м. Старт е од СРЦ Пониква пред Осоговски Конак. По завршување на турата следува ручек и освежување во истиот. Стартниот пакет е 500…

ВЕЧЕРВА (ПОНЕДЕЛНИК) ДУХОВНА АКАДЕМИЈА ВО ЧЕСТ НА ПРАЗНИКОТ НА ГРАДОТ

ВЕЧЕРВА (ПОНЕДЕЛНИК) ДУХОВНА АКАДЕМИЈА ВО ЧЕСТ НА ПРАЗНИКОТ НА ГРАДОТ

Вечерва по повод големиот христијански празник Петровден, празникот на градот Кочани ќе се одржи вечерна богослужба со Високопреосвештен владика Брегалнички Иларион во храмот „св. Великомаченик Георгиј“, со почеток во 17 часот. Во 18:30 часот ќе се одржи литија во Градскиот Парк и кршење на славскиот колач, а во 19:30 часот во Мултикултурниот центар е Духовната…

ИНТЕРЕСЕН  И ЗАБАВЕН ДЕН ВО „ПАРКОТ НА РЕВОЛУЦИЈАТА“ КАКО ДЕЛ ОД ПРОГРАМАТА „ПЕТРОВДЕН 2022“

ИНТЕРЕСЕН И ЗАБАВЕН ДЕН ВО „ПАРКОТ НА РЕВОЛУЦИЈАТА“ КАКО ДЕЛ ОД ПРОГРАМАТА „ПЕТРОВДЕН 2022“

Втора интернационална берза на винили, Pромоција на книга: „Хрватски панк и Нови вал 1976 – 1987“ / Винко Барич – Хрватка, ДЈ сетови: Винко Барич – Хрватска / Зоран Цекиќ – Србија / Тошо Филиповски, Изложба: „Македонската рок музика на насловните страници на печатените медиуми“, Изложба: „Нови талас – Деца Социјализма“ – Зоран Кардула, Изложба…

МЕЃУНАРОДЕН ВЛАШКИ ЕТНОФЕСТИВАЛ „НА ПЕТРОВДЕН СИТЕ НА ПЛАНИНА“

МЕЃУНАРОДЕН ВЛАШКИ ЕТНОФЕСТИВАЛ „НА ПЕТРОВДЕН СИТЕ НА ПЛАНИНА“

Влашката пејачка група „Грамостеањ“ од Скопје беше организатор на 15. Меѓународен влашки етнофестивал „На Петровден сите на планина“, што денеска се одржа во рекреативниот центар Пониква на Осоговските Планини. На фестивалот годинава настапија шест фолклорни групи од земјава и странство, кои се претставија со дел од богатото народно музичко творештво од регионот од кој доаѓаат….

„ВЕЧЕР НА АФОРИЗМИ“ ДЕЛ ОД ПРОГРАМАТА „ПЕТРОВДЕН 2022“

„ВЕЧЕР НА АФОРИЗМИ“ ДЕЛ ОД ПРОГРАМАТА „ПЕТРОВДЕН 2022“

Во организација на ЗГ „Афористичка Репрезентација на Македонија“ – Кочани и Општина Кочани а по повод претстојниот празник на градот „Петровден“, во салата на „Мултикултурниот Центар“ во Кочани се одржа Вечер на афоризми. Настапот на роднокрајните афористичари беше проследен со големо внимание од присутните во салата бидејќи она што го прочитаа тие, а тоа беа…

ПЕТРОВДЕН 2022 – ПРОГРАМА

ПЕТРОВДЕН 2022 – ПРОГРАМА

9.7.2022 Пониква Осогово / 11 часот – „За Петровден сите на планина“ – меѓународен фестивал на стари изворни влашки песни и ора Мултикултурен центар / 19 часот – Афористичка репрезентација на Македонија – членови од Кочани 10.7.2022 Осоговски планини – Петровденски планинарски марш Градски парк / 10 – 24 часот – Втора интернационална берза на…

СПРОВЕДЕНА РАБОТИЛНИЦАТА „ЛЕТА, ЛЕТА ЛОКУБИЈА“

СПРОВЕДЕНА РАБОТИЛНИЦАТА „ЛЕТА, ЛЕТА ЛОКУБИЈА“

Синоќа, во рамките на уметничкиот проект „Татковина – Споменик на слободата“ на локалитетот Локубија беше одржана работилнницата „Лета, лета Локубија”. Во рамките на овој проект, предвидена е дводневна работилница во период од еден месец за изработка на летала од рециклирани материјали врз основа на цртежи на децата учесници во работилницата, инспирирани од мозаичните фризови на…

ЌЕ ПРОРАБОТИ ЛИ ОВА ЛЕТО „ОЛИМПИСКИОТ БАЗЕН“ ИЗГРАДЕН ОД СРЕДСТВА НА ГРАЃАНИТЕ?

ЌЕ ПРОРАБОТИ ЛИ ОВА ЛЕТО „ОЛИМПИСКИОТ БАЗЕН“ ИЗГРАДЕН ОД СРЕДСТВА НА ГРАЃАНИТЕ?

Чудно, но вистинито. Иако температурите се од ден на ден се повисоки, иако многумина од нашите сограѓани немаат средства за летување на некоја дестинација надвор од градот, сепак малку е и чудно што „Олимпискиот базен“ кој е изграден од средства на граѓаните и е наменет а користење на граѓаните, уште не е ставен во функција…