Забава

ЗА НЕКОИ МОЖЕБИ НЕ ИЗГЛЕДА ДОБРО, АМА ЗА НЕКОИ ДА

ЗА НЕКОИ МОЖЕБИ НЕ ИЗГЛЕДА ДОБРО, АМА ЗА НЕКОИ ДА

Штотуку добивме неколку фотографии од „Паркот на Револуцијата“ во Кочани од наш сограѓанин кој во потпис на фотографиите вели: „Можеби за некoгo нашиот парк сега пред новогодишната ноќ не изгледа добро, но за нас останатите што сме во Кочани и што ќе останеме овде за новогодишната ноќ ни е убав. Еве вечерва на радост на…

НОЌНА ДРУЖБА НА ТРЕНЕРИТЕ ОД КОЧАНСКИТЕ КЛУБОВИ

НОЌНА ДРУЖБА НА ТРЕНЕРИТЕ ОД КОЧАНСКИТЕ КЛУБОВИ

Една интересна идеја со уште подобра реализација се случи сношти во Ресторан „Аледар“ во Кочани. Имено пред околу две седмици Зоран Сребренов – тренер во БК „Спартак“ од Кочани формираше група на социјалните мрежи преку која упати јавен повик за предновогодишно дружење на тренерите од Кочани од сите спортско клубови. Идејата беше прифатена, а на…

СКРОМНО А ПРЕКРАСНО

СКРОМНО А ПРЕКРАСНО

Со поставувањето на новогодишната елка и некои други додатоци од вечерва „Паркот на Револуцијата“ во Кочани изгледа прекрасно. Без некое расфрлање со некои нови украси и вака поставено, едноставно скромно но навистина убаво. Да се надеваме дека овој дел од градот ќе заживее за Новогодишните и Божиќните празници каде граѓаните навистина ќе се чувствуваат убаво….

УРЕДЕНО НОВО ДЕТСКО ИГАЛИШТЕ ВО ЈОУДГ „ПАВЛИНА ВЕЛЈАНОВА“

УРЕДЕНО НОВО ДЕТСКО ИГАЛИШТЕ ВО ЈОУДГ „ПАВЛИНА ВЕЛЈАНОВА“

Во ЈОУДГ „Павлина Велјанова“ уредено е ново детско игралиште со нови детски рекизити. Станува збор за донација од „ПАКОМАК  ДОО“. Со поставувањето на новите играчки коишто се во склоп на ЈОУДГ „Павлина Велјанова“ Клон 4, им се одговара на потребите на најмалите дечиња и претставува дополнување на целокупниот инвентар на детската градинка. Донацијата се состои…

ПОМИНА ХУМАНИТАРНИОТ ТИКЕТ НА МАРКО АЛЧЕВСКИ

ПОМИНА ХУМАНИТАРНИОТ ТИКЕТ НА МАРКО АЛЧЕВСКИ

Помина уште еден хуманитарен тикет на MOZZART. И за време на Светското првенство во Катар продолжи MOZZART хуманитарната кампања во која типуваат познатите и ловат добивка која доколку ја погодат, ја донираат по своја желба. Овој пат добитен тикет состави Марко Алчевски, голман на македонскиот фудбалски прволигаш Академија Пандев. Доскорешниот младински репрезентативец на Македонија одбра…

ОПШТИНА КОЧАНИ ГО ОДБЕЛЕЖА ДЕНОТ НА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

ОПШТИНА КОЧАНИ ГО ОДБЕЛЕЖА ДЕНОТ НА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

Денеска, во Градскиот парк во Кочани, со културно-забавна програма, Општина Кочани го одбележа 3 Декември, меѓународниот ден на лицата со попреченост. Како учесници во програмските содржини и како посетители на настанот се вклучија и  ученици со попреченост, инклузирани во наставата во основните училишта, ученици од специјалната паралелка во ОУ „Малина Попиванова“ во Кочани, лица штитеници…

ДОБРО Е КОГА ЌЕ СЕ СЛУШНЕ ГЛАСОТ НА НАРОДОТ

ДОБРО Е КОГА ЌЕ СЕ СЛУШНЕ ГЛАСОТ НА НАРОДОТ

Граѓаните реагираа, а надлежните во општината го слушнаа нивниот глас и веќе реагираа. Имено детскиот парк кој се реновира а се наоѓа на северниот дел од „Летната сцена“ предизвика неколку реакции кај народот, постари архитекти реагираа со цел да се отстранат недостатоците од кои можеше да се има само штета а никаква корист. Денес првата…

ЗАВРШЕН  КОНЦЕРТ НА  ФА „МУГРИ“ И ОРКЕСТАРОТ ЗА ИЗВОРНИ  НАРОДНИ ПЕСНИ И ОРА ПРИ НУЦК „БЕЛИ МУГРИ” – КОЧАНИ.

ЗАВРШЕН КОНЦЕРТ НА ФА „МУГРИ“ И ОРКЕСТАРОТ ЗА ИЗВОРНИ НАРОДНИ ПЕСНИ И ОРА ПРИ НУЦК „БЕЛИ МУГРИ” – КОЧАНИ.

Датум: 22.10.2022 година Време:17:00 часот Место: „Летна сцена“ На концертот освен ФА „Мугри“ ќе настапат и: -ФА „Јанко Глигоров“ при ДК „Крсте Мисирков“ (Свети Николе( -ФА „Велигденски цветови“ с. Јаргулица  (Радовиш) -КУД „Коле Неделковски“  (Велес) -Фолклорна група при НУЦК  „Никола Јонков Вапцаров“ – Делчево

ИЗВИДНИЦИТЕ СО УШТЕ ЕДЕН ПРАКТИЧЕН ДЕН

ИЗВИДНИЦИТЕ СО УШТЕ ЕДЕН ПРАКТИЧЕН ДЕН

Пријатното и сончево време членовите на ИО „Ластовица“ од Кочани го искористија повторно да излезат во планина. Вчера, сабота (15.10.2022г.) 40 извидници и неколку симпатизери на одредот имаа целодневна настава во природа. Активностите започнаа од ЗРЦ Пониква со извиднички марш до врвот Панаѓур (1669м.). Трасата беше долга околу 7км. а децата уживаа во есенските бои…

ЗА БОГАТАТА ТРПЕЗА СО СПЕЦИЈАЛИТЕТИТЕ ОД ОРИЗ, НАЈВИСОКА ОЦЕНА

ЗА БОГАТАТА ТРПЕЗА СО СПЕЦИЈАЛИТЕТИТЕ ОД ОРИЗ, НАЈВИСОКА ОЦЕНА

По осум години пауза Горни Подлог повторно беше домаќин на традиционалната манифестација „Денови на кочанскиот ориз 2022“. По зажнејувањето на полињата во атарот на селото манифестацијата се префрли во дворот на црквата „Св. Јован опсечен“ каде освен културно-забавна програма гостите можеа да вкусат и од поставените специјалитети од ориз кои беа дело на домаќинките од…