Ознака: борење

ДВЕ БРОНЗИ ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО БОРЕЊЕ „ЛЕГЕНДИТЕ НА ЛИРИЈА МЕНТАЗ АЛАЈБЕГУ И ХАЈРУШ СИНАНИ“

ДВЕ БРОНЗИ ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО БОРЕЊЕ „ЛЕГЕНДИТЕ НА ЛИРИЈА МЕНТАЗ АЛАЈБЕГУ И ХАЈРУШ СИНАНИ“

Во организација на Боречкиот Клуб „Лирија“ од Скопје а со поддршка  на  Боречката федерација на Македонија денес во Спортската сала „Зеф Љуш Марко“ на програмата беше 9-тото издание на меѓународниот турнир во борење „Легендите на БК Лирија – Ментаз Алајбегу и Хајруш Синани“. На турнирот право на учество имаа борачи родени 2010 -2012 (четири категории)…

ОДРЖАНО РЕДОВНОТО ГОДИШНО СОБРАНИЕ НА БОРЕЧКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА

ОДРЖАНО РЕДОВНОТО ГОДИШНО СОБРАНИЕ НА БОРЕЧКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА

Во салата за состаноци во Хотел „Изгрев“ во Штип се одржа редовното Годишно Собрание на Боречката Федерација на Македонија. На Собранието присуствуваа делегати од 16 активни клубови, членови на Управниот одбор а како посебен гостин присуствуваше и великанот на Македонското борење Шабан Трстена. Се дебатираше по десет точки од дневникот ред а по изборот на…

БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ ПОЛЕКА НО СИГУРНО СЕ ВРАЌА НА СТАРИТЕ ПАТЕКИ

БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ ПОЛЕКА НО СИГУРНО СЕ ВРАЌА НА СТАРИТЕ ПАТЕКИ

Неполна година по назначувањето на Зоран Сребренов за Претседател на БК „Спартак“ и изборот на неговите соработници, почнаа на виделина да излегуваат резултатите. Иако во тешки услови сепак полека но сигурно најтрофејниот клуб во општината БК „Спартак“ почна да застанува на здрави нозе. Дека има резултати од една година работа се виде веќе на неодамна…

МЕЃУНАРОДЕН МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР ВО БОРЕЊЕ – ПРОДОЛЖИ ТРАДИЦИЈАТА ВО ЧЕСТ НА ЛЕГЕНДИТЕ НА „СПАРТАК“

МЕЃУНАРОДЕН МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР ВО БОРЕЊЕ – ПРОДОЛЖИ ТРАДИЦИЈАТА ВО ЧЕСТ НА ЛЕГЕНДИТЕ НА „СПАРТАК“

Денес Кочани беше центарот на борењето во Македонија. По 22-ри пат се одржа сега веќе традиционалниот Меѓународен меморијален турнир во борење „Легендите на Спартак“. Деведесет борачи од Македонските клубови како и од клубови од Грција и Бугарија во машка и женска конкуренција излегоа на душекот за да го покажат сиот свој раскошен талент и да…

ВО САБОТА, МЕМОРИЈАЛЕН МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР „ЛЕГЕНДИТЕ НА СПАРТАК“

ВО САБОТА, МЕМОРИЈАЛЕН МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР „ЛЕГЕНДИТЕ НА СПАРТАК“

Во организација на БК „Спартак“ и Боречката Федерација на Република Северна Македонија, а со поддршка на Општина Кочани во Сабота (05 Ноември) со почеток во 11:00 часот во салата „Сашо Лазарев – Чапо“ ќе се одржи традиционалниот 22-ри  Меѓународниот Меморијален турнир во борење „Легендите на Спартак 2022“. На турнирот ќе земаат учество момчиња и девојчиња:…

МЕМОРИЈАЛЕН МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР „ЛЕГЕНДИТЕ НА СПАРТАК“ ВО ПРВАТА САБОТА ОД МЕСЕЦ НОЕМВРИ

МЕМОРИЈАЛЕН МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР „ЛЕГЕНДИТЕ НА СПАРТАК“ ВО ПРВАТА САБОТА ОД МЕСЕЦ НОЕМВРИ

Во организација на БК „Спартак“ и Боречката федерација на република Северна Македонија, а со поддршка на Општина Кочани на 05.Ноември оваа година ќе се одржи традиционалниот 22-ри  Меѓународниот Меморијален турнир во борење „Легендите на Спартак“. На турнирот ќе земаат учество момчиња и девојчиња: – момчиња во категоријата 2009-2012 во шест категории, – момчиња во категоријата…

ЖЕНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ВО БОРЕЊЕ НА ПОДГОТОВКИ ВО КОЧАНИ

ЖЕНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ВО БОРЕЊЕ НА ПОДГОТОВКИ ВО КОЧАНИ

Од 13-16 Октомври (Четврток-Недела) женската репрезентација на Северна Македонија во борење ќе се подготвува во Кочани во пресрет на Балканското првенство кое од 27-30 Октомври ќе се одржи во Букурешт (Романија). Тренерите Ангел Стефанов и Илчо Маркоски заедно со тренерот на репрезентацијата на Косово Ферат Рамадани  ќе работат со 12 наши репрезентативки кои со помош…

МЛАДИТЕ БОРАЧИ НА БК „СПАРТАК“ ЗАПОЧНАА СО ЖЕТВА НА МЕДАЛИ

МЛАДИТЕ БОРАЧИ НА БК „СПАРТАК“ ЗАПОЧНАА СО ЖЕТВА НА МЕДАЛИ

Во организација на Боречкиот Клуб „Борец“ од Велес денес во спортската сала „Гемиџии“ во Велес се одржа традиционалниот Меѓународен меморијален турнир „Коцев Љубомир – Листон 2022“. Младите борачи на „Спартак“ од Кочани постигнаа извонреден резултат. Настапија со осум борачи кои освоија 1 златен, 1 сребрен и 2 бронзени медали. Милан Трендов во категоријата до 68…

ДВЕ ПРВИ И ЕДНО ВТОРОТ МЕСТО ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕМОРИЈАЛНИОТ ТУРНИР ВО НЕГОТИНО

ДВЕ ПРВИ И ЕДНО ВТОРОТ МЕСТО ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕМОРИЈАЛНИОТ ТУРНИР ВО НЕГОТИНО

Две први и едно второ место е билансот на тројцата борачи од БК „Спартак“ на денешното 9-то издание на Меморијалниот турнир во борење „Јован Димитров“ кој се одржа во Неготино. Андреј Соколов (51 килограм) и Дарјан Павлев (57 килограми) се искачија на највисокото место на пиедесталот, додека Филип Ангелков беше втор во категоријата до 62…

РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА ВО БОРЕЊЕ – ЖЕНСКА КОНКУРЕНЦИЈА НА ТРИДНЕВЕН КАМП ВО КОЧАНИ

РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА ВО БОРЕЊЕ – ЖЕНСКА КОНКУРЕНЦИЈА НА ТРИДНЕВЕН КАМП ВО КОЧАНИ

Репрезентацијата на Македонија во борење во женска конкуренција е на тридневен камп во Кочани. Дваесет девојчиња со тренерите Чедо Николовски и Ангел Стефанов се сместени во Хотел „Аледар“ а тренинзите од 10:00 и 18:00 часот ги  реализираат во салата на БК „Спартак“. За што поуспешна реализација на овој мини камп кој се одржува од 29.07…