Ознака: дпд

ДИРЕКТОРОТ НА ЦУК СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ ПРИМИ ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДПД – КОЧАНИ

ДИРЕКТОРОТ НА ЦУК СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ ПРИМИ ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДПД – КОЧАНИ

На покана на директорот на „Центар за управување со кризи“, Стојанче Ангелов, денес членови на екипата на ДПД Кочани која викендов во Петроварадин го освои првото место на противпожарниот натпревар ВИП 2024 беа на прием во просториите на ЦУК. Директорот Ангелов најпрвин ни честиташе за остварениот успех и првото место и ни посака да редиме…

ПРВО МЕСТО ЗА ДПД – КОЧАНИ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ПРОТИВПОЖАРЕН НАТПРЕВАР „ВИП 2024“

ПРВО МЕСТО ЗА ДПД – КОЧАНИ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ПРОТИВПОЖАРЕН НАТПРЕВАР „ВИП 2024“

Во конкуренција на 21 екипа од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Словенија, една од двете пријавени екипи на ДПД – Кочани го освои првото место со 50 секунди подобро време од второпласираната екипа. Тоа е епилогот од денешниот Меѓународен противпожарен натпревар „ВИП  2024“ кој се одржа во Петроварадин кај Нови Сад (Република Србија)….

ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ДОНИРАШЕ ТЕХНИЧКА ОПРЕМА ЗА ДПД (ДОБРОВОЛНО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО ) – КОЧАНИ

ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ДОНИРАШЕ ТЕХНИЧКА ОПРЕМА ЗА ДПД (ДОБРОВОЛНО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО ) – КОЧАНИ

Во присуство на претставници од Амбасадата на Сојузна Република Германија и на Општина Кочани, Доброволното противпожарно друштво – Кочани прими техничка опрема за интервенции во случај на пожари, поплави, сообраќајни незгоди и други природни катастрофи. Со проектот финансиран од фондот Мали проекти на Германската амбасада, доброволните пожарникари добија интервентни чизми, мобилни станици за комуникација, моторни…

ДОБРОВОЛНОТО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО ОД КОЧАНИ ГО ПРОСЛАВИ СВОЈОТ ВТОРИ РОДЕНДЕН

ДОБРОВОЛНОТО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО ОД КОЧАНИ ГО ПРОСЛАВИ СВОЈОТ ВТОРИ РОДЕНДЕН

Со натпреварувања и културно-забавна програма ДПД (Доброволното Противпожарно Друштво) од Кочани го прослави својот втори роденден. Во натпреварувачкиот дел Доброволните противпожарни друштва „Сашо Гешовски“ (Кавадарци), „Саса“ (Македонска Каменица), „Петроварадин“ (Нови Сад – Република Србија) и Марчана“ (Република Хрватска) се натпреваруваа на три локации и четири полигони. Учениците од петите одделенија од основните училишта од Општините:…

ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА ДОБРОВОЛНОТО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО – КОЧАНИ ВО РЕСЕРЕТ ВТОРИОТ РОДЕНДЕН

ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА ДОБРОВОЛНОТО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО – КОЧАНИ ВО РЕСЕРЕТ ВТОРИОТ РОДЕНДЕН

По повод празнувањето на вториот роденден кое е планирано за во Сабота, Доброволното противпожарно друштво – Кочани одржа прес-конференција со цел да ја анимира кочанската јавност. „Одбележувањето на вториот роденден започнува в сабота со почеток во 11 часот во Градскиот парк со првите доброволни противпожарни игри на кои ќе земат учество гости од Србија, Хрватска…

ДПД – КОЧАНИ ПРОДОЛЖУВА СО АКТИВНОСТИТЕ, ГИ НАВОДНУВААТ ДРВОРЕДИТЕ И ГИ МИЈАТ УЛИЦИТЕ

ДПД – КОЧАНИ ПРОДОЛЖУВА СО АКТИВНОСТИТЕ, ГИ НАВОДНУВААТ ДРВОРЕДИТЕ И ГИ МИЈАТ УЛИЦИТЕ

Со цел да дадат придонес во одржувањето на зеленилото и на јавната чистота во Кочани, викендов во раните утрински часови, членови на Доброволното противпожарно друштво – Кочани реализираа активности за наводнување на дрворедите и миење на јавните површини. Доброволците ги миеја улиците во централното градско подрачје и ги наводнуваа дрвјата на улиците „Тодосија Паунов“, „Стево…

АКТИВНОСТИТЕ НА КОЧАНСКОТО ДОБРОВОЛНО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО – ЗА ПОЗДРАВУВАЊЕ

АКТИВНОСТИТЕ НА КОЧАНСКОТО ДОБРОВОЛНО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО – ЗА ПОЗДРАВУВАЊЕ

Општина Кочани упатува благодарност и ги поздравува активностите на Доброволното противпожарно друштво – Кочани, коишто се насочени кон превенирање на последиците од високите температури и топлотниот бран. Доброволците од кочанското противпожарно друштво викендов организираа полевање на дрворедите и на младите садници во парковите во Кочани. За жителите на селото Пантелеј што останаа без вода за…

УТРИНСКА АКЦИЈА НА ДОБРОВОЛНОТО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО ОД КОЧАНИ

УТРИНСКА АКЦИЈА НА ДОБРОВОЛНОТО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО ОД КОЧАНИ

По иницијатива на Општина Кочани денес во претпладневните часови членови на Доброволното Противпожарно Друштво од Кочани имаа утринска акција, го исчистија просторот (плочникот) во Градскиот Трговски Центар во Кочани. Освен во трговскиот центар нивни екипи го исчистија и Детското игралиште во „Паркот на Револуцијата“. С.  Ивановски КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ…

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНА ПОСЕТЕНОСТ НА ПОНИКВА, ДПД – КОЧАНИ АСИСТИРА ВО СПРАВУВАЊЕ СО СООБРАЌАЈНИОТ МЕТЕЖ

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНА ПОСЕТЕНОСТ НА ПОНИКВА, ДПД – КОЧАНИ АСИСТИРА ВО СПРАВУВАЊЕ СО СООБРАЌАЈНИОТ МЕТЕЖ

Снежната покривка на Осоговските Планини по автоматизам го зголеми интересот кај љубителите на зимските спортови и на рекреативците да го посетат спортско-рекреативниот центар Пониква. Поради зголемената посетеност и поголемиот сообраќаен метеж во текот на изминатите викенди, членовите на Доброволното противпожарно друштво – Кочани активно асистираа на терен за непречено одвивање на сообраќајот, како и обезбедување…

ДПД – КОЧАНИ ГО ОДБЕЛЕЖА СВОЈОТ ПРВ РОДЕНДЕН

ДПД – КОЧАНИ ГО ОДБЕЛЕЖА СВОЈОТ ПРВ РОДЕНДЕН

Доброволното противпожарно друштво Кочани во саботата го одбележа својот први роденден од основањето. Денот беше исполнет со целодневна програма меѓу која беше изведена показна вежба со поддршка на ОО Црвен Крст – Кочани, презентација на противпожарно возило и опремата на ДПД Кочани, настап на ОМУ „Ристо Јуруков“, музичко-забавна програма за најмладите жители на градот заедно…

 • 1
 • 2