Последни вести

СПОМЕНИКОТ „ВИЛИНО КОЊЧЕ“ ГО ЧЕКА ОСВЕТЛУВАЊЕТО

Споменикот „Вилино коњче“ донација од Ротари клуб Кочани – Виница повеќе од половина година како почна да се поставува на северниот дел од „Паркот на Револуцијата“ во Кочани. Од оправдани причини малку доцнеше неговото обликување но сега откако е се направено се чека да биде осветлено и на паркот  да му даде една посебна убавина,…

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ ОД ЛИКОВНИОТ КОНКУРС НА ТЕМА МУЛТИКУЛТУРАЛИЗАМ

Под мотото Заедно за подобра иднина, на тема Мултикултурализмот во нашата заедница, Општина Кочани и Цивил – Центар за слобода, реализираа конкурс за ликовни творби за учениците од основните училишта во Кочани. Со цел да се поттикнат учениците да размислуваат за културните, етничките и верските различности и да градат култура на почитување на различностите, на…

ИЗВЕСТУВАЊЕ

На ново настанатиот дефект на водоводна линија на кружниот тек пред дуплиот мост во моментот се извршуваат градежни работи на затрупување и тампонирање на оштетениот дел од коловозот. КЈП “Водовод” – Кочани упатува апел до граѓаните за внимателно возење и прилагодување на брзината на условите на патот, а особено околу кружниот тек каде ќе се…

ПРИЈАВЕНАТА МАЛОЛЕТНИЧКА КОЈА СЕ ОДДАЛЕЧИЛА ОД СЕМЕЈНИОТ ДОМ ПРОНАЈДЕНА ОД НЕЈЗИНИОТ ТАТКО

На 01.12.2023 во 09:15 часот во Полициската станица Кочани З.Н. (32) од Кочани пријавила дека на 27.11.2023 година од домот се оддалечила нејзината ќерка Б.Н. (13). Според пријавеното, набргу потоа, таа испратила порака на родителите да не ја бараат и дека ќе оди во странство. Малолетничката неколку пати досега се оддалечувала и враќала во семејниот…

ДЕВОЈЧИЊАТА НА ЖФК „КОЧАНИ“ МУ ОТКИНАА ДВА БОДА НА ЛИДЕРОТ ЖФК „СКОПЈЕ 2014“

Девојчињата на ЖФК „Кочани“ како домаќини одиграа 1:1 со лидерот на табелата ЖФК „Скопје 2014“ во рамките на десеттото коло од Македонската Кадетска Фудбалска Лига за девојчиња. Дека ова е голем бод за девојчињата од Кочани сведочи податокот што во изминатите девет кола „Скопје 2014“ имаше забележано исто толку победи . Стрелец на голот за…

ДРАГАН ПАУНОВ СО ЕВРО ГОЛ ГО РАСПЛАКА „АРЕСИМИ“

По сончево и мошне пријатно време за игра во рамките на 14-тото коло од Втора Фудбалска Лига мошне интересен и неизвесен натпревар одиграа „Осогово“ и „Аресими“. Гостите водеа до финишот на натпреварот пропуштија неколку поволни прилики за гол во второто полувреме и казната стигна бо финишот од натпреварот кога Драган паиунов постигна вистински евро гол…

ТРИ МЕДАЛИ ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕМОРИЈАЛНИОТ ТУРНИР „МЕНТАЗ АЛАЈБЕГУ“

Во организација на Воречкиот клуб „Лирија“ од Скопје, денес во салата на ООУ „Лирија“ се одржа 10-тиот Меморијален турнир во борење „Ментаз Алајбегу“. БК „Спартак“ од Кочани на турнирот учествуваше со четири борачи кои на крајот освоија три медали од кои еден златен и два бронзени. Павел Темелков го освои златниот медал во категорија до…

ПРВО МЕСТО ЗА ЗЛАТКО НИКОЛОВ НА „STRUMINA TRAIL“

Нов успех за Златко Николов кој на трката „Strumica trail“ во Штип го освои првото место. Николов патеката долга 19 километри со искачување од 750 метри во снежни услови и на патеката покриена со снег ја истча со време од 1 час и 59’ и сосема заслужено се искачи на највисокото место на пиедесталот. Мошне…

УДРИЛ ВО ПАРКИРАНО ВОЗИЛО И СЕ ПОВРЕДИЛ

На 30.11.2023 во 23.02 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на авто плац на ул.„Гоце Делчев“ во Кочани, патничко моторно возило „ауди“ со регистарски ознаки од Македонска Каменица, управувано С.Л.(27) од с.Костин Дол, општина Македонска Каменица, удрило во паркирани возила, сопственост на Д.Ј. (41) од Штип. Во несреќата со тешки телесни повреди се…

ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА И КУЛТУРНО ЗАБАВНА ПРОГРАМА ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ“

Со пригодна културно-забавна програма и хуманитарна акција, денеска, во Спортска сала,  Општина Кочани го одбележа Меѓународниот ден на лицата со попреченост. Настанот го отвори градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов, кој истакна дека потребите за лицата со попреченост секогаш се во видикот на Општина Кочани и се проследени со настојувањата соодветно да се одговори на…