Последни вести

СООПШТЕНИЕ ОД УПРАВА ЗА ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ РАБОТИ

ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ (локално невреме) Следува период на многу топло време со дневни температури кои насекаде ќе бидат над 30 степени. Поради зголемената влага во атмосферата ќе се има чувство дека температурата на воздухот е повисока за 1 до 2 степена. И покрај топлото време поради влијание на циклонска активност од исток, претежно во попладневните и…

СПРОВЕДЕНА ПРЕВЕНТИВНАТА КАМПАЊА – „НОСИ КАЦИГА, ВОЗИ БЕЗБЕДНО!“

РСБСП, Општина Кочани, Младински локален совет Кочани и МВР ПС Кочани, со цел подигнување на сообраќајната култура на учесниците во сообраќајот во Кочани, денеска реализираа активности како дел од превентивната кампања -„Носи кацига, вози безбедно!“. Кампањата се реализираше за велосипедисти, мопедисти и возачи на електрични тротинети, бидејќи во овој временски летен период зголемен е бројот…

ЗАВРШЕНА ИЗГРАДБАТА НА РАЗДЕЛНИТЕ ЗЕЛЕНИЛА НА БУЛЕВАР „ТОДОСИЈА ПАУНОВ“

Завршени се градежните активноси на изградбата на разделното зеленило на булеварот „Тодосија Паунов“. Станува збор за изградба на разделно зеленило во должина од 1.350 метри. Изведувач на работите е фирмата „Примаградба“ Доо Штип. Во периодот кој следува останува доуредување на зеленилото на дел од наведените површини од страна на КЈП „Водовод“. Општина  Кочани

ТППЕ КОЧАНИ ДОБИ ДОНАЦИЈА ОД АМБАСАДАТА НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА КИНА

Деновиве Територијалната противпожарна единица Кочани прими донација обезбедена од финансиски средства од Амбасадата на Народна Република Кина. Станува збор за уред апарати за комуникација – рачна радио станица VHF 5W DMR сет сотавен од радиостаница, антена, брз полнач, адаптер, штипка за појас, слушалка со микрофон и PTT тастер. Донацијата е во вредност од 300.000 денари.

ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ ОД ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА ЗДРУЖЕНО ЌЕ СЕ БОРАТ ПРОТИВ ПОЖАРИТЕ

Во недостаток на организирана акција за летните пожари од страна на  институциите на централната власт, на координативен состанок во Штип се собраа градоначалниците од источниот регион, кои доаѓаат од партијата ВМРО ДПМНЕ. Од денешниот состав изостана присуството на градоначалниците на Берово и Делчево, кои лани со денови се бореа против големиот шумски пожар, а не…

ПРОДОЛЖУВААТ ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ ВО ГРАДСКИОТ ПАРК

Реконструкцијата на Градскиот Парк е во завршни фази. Неодамна беше пуштена во функција и фонтаната којашто на Градскиот Парк му даде поубаво светло. Од денеска започна и градежната активност за прередување на бекатон плочките кои претходно беа во лоша состојба на улицата „Никола Карев“ кои се во склоп на реконструкцијата на Градскиот Парк.

ПОТПИШАНИ ДОГОВОРИТЕ СО ЛИЦАТА ВКЛУЧЕНИ ВО ПРОГРАМАТА ОКР 2022/2023

Денеска во просториите на венчалната сала беше остварена средба со којашто од една страна беше означен завршетокот на претходната програма Општинско корисна работа 2021/22 година во која беа вклучени 24 лица, како и отпочнување на новата програма 2022/23 година, исто така со 24 вклучени лица. Програмата финансиски ја поддржаа УНДП и Швајцарска агенција за развој…

ВО ПОЖАР ИЗГОРЕЛЕ ПЛЕВНА И ПОВЕЌЕ ПЧЕЛНИ СЕМЕЈСТВА

На 28.06.2022 околу 21.10 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека во с.Бурилчево, кочанско, на место викано „Горна маала“, настанал пожар на сува трева, кој се проширил и зафатил поголема површина, при што изгореле плевна и поголем број на пчелни семејства сопственост на Т.Ј и Д.Ј. од с.Бурилчево. Од екипи на Територијалните противпожарни единици…

ПРИЈАВИЛ НАПАД НА РАБОТНО МЕСТО

На 28.06.2022 во 15.45 во Полициската станица Кочани, К.Н.(49) од Штип пријавил дека на работното место на бензиската пумпа во близина на село Чешиново бил физички нападнат од Н.Ј.(28) од село Чифлик. По целосно документирање на случајот против Н.Ј. ќе биде поднесен соодветен поднесок. ИЗВОР: Дневни билтени од СВР Штип

КГС „КОЧАНИ“ СО УЧЕСТВО НА ГОДИНЕШНИОТ „ПИОНЕРСКИ ПОВЕЌЕБОЈ“

Експедиција од 10 натпреварувачи на КГС „Кочани“ од кои 4 во машка и 6 во женска конкуренција учествуваше на годинешниот „Пионерски повеќебој“ кој се одржа во Охрид. На повеќебојот учествуваа 120 натпреварувачи од Кочани, Битола, Прилеп, Скопје и Струмица кои се натпреваруваа во поединечна и екипна конкуренција во дисциплините: -истрајно трчање на 200 метри, 300…