All Posts By Славчо Ивановски

СЕ АСФАЛТИРА ДЕЛ ОД УЛИЦАТА „ДИМИТАР ВЛАХОВ“

Претпладнево почна асфалтирањето на дел од улицата „Димитар Влахов“, на потегот од Стришанска Чешма до ТА „Вел-јан“. Градежните активности се дел од реконструкцијата на оваа улица, а во рамките на изградбата на втората коловозна лента на улицата „Стево Теодосиевски“. Овој проект ја опфаќа и изградбата на кружниот тек кај „Вел-јан“, кој се асфалтира денеска. Општина …

ПОЧНУВА ПРОЕКТОТ ЗА РЕСТАВРАЦИЈА НА СПОМЕНИКОТ НА СЛОБОДАТА

Со свеченост што се одржа на Споменикот на слободата во Кочани, официјално беше означен почетокот на проектот за неговата рестраврација и конзервација. Проектот е финансиран со 254.300 американски долари од Амбасадoрскиот фонд за културна презервација  на Соединетите Американски Држави. Средствата ќе бидат наменети за целосно реконструкција и обнова на споменичната архитектура, поставување нови плочки на…

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА КЕЈТ МЕРИ БРНЗ ВО ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА КОЧАНИ

Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов ја прими во официјална посета амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мери Брнз. По повод почетокот на проектот за реставрацијата и конзервација на Споменикот на слободата, Н.Е. Брнз се запозна со потенцијалите за развој и состојбите во Кочани. Градоначалникот Папазов ги претстави локалните економските капацитети и услови за стопанисување,…

УПИСИТЕ ВО „HELEN DORON ENGLISH“ СЕ ВО ТЕК

Иднината на нашите деца зависи од квалитетот на нивната едукација. Со „Helen Doron English“ едукацијата го носиме светот блиску до вашите деца и им овозможуваме пристап до високо квалитетна едукација. Како нашиот уникатен метод се разликува од стандардните едукативни системи? – Учиме на природен, на забавен начин и интерактивен начин — Создаваме билингвални деца, кои…

КОЧАНЧАНЕЦ ПРИВЕДЕН ВО СКОПЈЕ ПРИ ВРШЕЊЕ КРАЖБА

На 25.08.2022 во 17.55 часот на бул.„Борис Трајковски“ во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Кисела Вода го лишиле од слобода Б.М.(22) од Кочани. Тој бил фатен веднаш по извршување кражба од продажен објект на бул. „Борис Трајковски“ и кај него биле пронајдени одземените предмети, кои биле вратени на сопственикот. Лицето било задржано во полициска…

ГО ПРОНАШОЛ БРАТОТ СО ТЕШКИ ПОВРЕДИ НА ГЛАВАТА

На 24.08.2022 во ОВР Кочани, З.Т.(58) од Кочани пријавил дека во дворно место со повреда на главата го пронашол неговиот брат М.Т.(62) од Кочани. Тој бил пренесен во Општа болница Кочани за укажување лекарска помош, по што бил префрлен во Клиничка болница Штип, каде му биле констатирани тешки телесни повреди. Увид на местото извршила екипа…

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ВРШИ УПИСИ ЗА УЧЕБНАТА 2022/2023 ГОДИНА

Ученици, родители. ООМУ „Ристо Јуруков“ Кочани врши уписи за учебната 2022/2023 година. Учениците можат да се запишат: во деветгодишно основно музичко образование за инструментите пијано и виолина (ученици кои во учебната 2022/2023 година ќе бидат прво одделение во основното училиште) во шестгодишно основно музичко образование за инструментите гитара, флејта, хармоника и традициски инструменти, (ученици кои…

УЧИЛИШТЕТО РЕАГИРАШЕ, СЕ ЧЕКА ИНФОРМАЦИЈА ОД ПОЛИЦИЈАТА

Четири дена по вандалското однесување на поединци со пишување графити со непристојна содржина на еден од надворешните ѕидови на спортската сала „Никола Карев“ вработените од училиштето со експресна реакција, графитите веќе не постојат. Денес вработени од ОУ „Никола Карев“ ги отстранија графитите кои пред четири дена некој ги нацртал на спортската сала. Од училиштето работата…

„ОСОГОВО“ ПРВЕНСТВОТО ГО ОТВОРА СО „ПОБЕДА“ (ВАЛАНДОВО)

По извлекувањето на натпреварувачките броеви познат е распоредот на натпреварите во Трета Фудбалска Лига – Исток. Дванаесет екипи ќе се натпреваруваат во сезоната 2022/2023 а самиот старт е поместен за една седмица и наместо првичниот датум 04 Септември натпреварите ќе започнат на 11 Септември. Според имињата на учесниците во лигата за очекување е интересно и…

ТРИДНЕВЕН МЛАДИНСКИ ЕДУКАТИВЕН КАМП НА „ЦРВЕН КРСТ“ ОД КОЧАНИ

Волонтери од Општински организации на Црвен крст од Македонија кампуваат на локалитетот Кај Дабот во селото Бели, на летниот младински едукативен камп што го организира Црвен крст – Кочани. Тридневниот едукативен камп е на тема Подготвеност и дејствување при катастрофи со акцент на шумски пожари и пожари на отворен простор, како и едукации за бебедно…