All Posts By Славчо Ивановски

ИНТЕРВЈУ: ЏЕВАТ АЗИЗОВ, ВРАБОТЕН ВО ТЕКСТИЛНА КОМПАНИЈА „ДЕЛТЕКС“

КОЈ  САКА  ДА  РАБОТИ,  ТОЈ  ЌЕ  ИМА Во компанијата Делтекс работите повеќе од две години. Што значи ова за Вас како млад човек кој одлучил да живее и егзистира во Кочани? „Тука ми е супер. Одлично сум прифатен од сите. Работата за мене значи осамостојување и подобар живот, не сум зависен од никого и сам…

РУИНИРАН „СПОМЕНИКОТ НА СЛОБОДАТА“, КОГА ЌЕ ПРОРАБОТИ ПРАВНАТА ДРЖАВА?

Лудориите кои се занемаруваат а секој ден и секоја ноќ се случуваат само нанесуваат штета на заедничкото добро без да има некакви санкции по сторителите. Фотографиите се направени на „Споменикот на слободата“ каде се гледаат графити со непристојни содржини со кои е исшаран целиот споменик а мермерните плочи пред него и на скалите е речиси…

„ROTARY RUN“ ТРКА НИЗ УЛИЦИТЕ НА КОЧАНИ

Во организација на Ротари клубот „Кочани – Виница“ за прв пат се одржа урбаната трка „Rotary Run“ низ централните улици во Кочани. Трката започна пред Центарот за култура „Бели Мугри“ од каде на кружна патека низ улиците„Кеј на револуција“, „Борис Трајковски“, „Гоце Делчев“ и дел од „Маршал Тито“. На трката учествуваат над 230 учесници, во…

НАЈАВА ЗА КОНЦЕРТ

По повод „Светскиот ден на пијаното“ ООМУ „Ристо Јуруков“ од Кочани организира Концерт насловен како „Ден на пијаното“ Концертот ќе се одржи на 88 ден во годината, Вторник 29.03.2022 година во салата на „Мултикултурниот Центар“ во Кочани со почеток во 19:00 часот.

ЧЕТИРИ ГОДИНИ БЕЗ КОЧАНСКАТА МУЗИЧКА ИКОНА – КАНГО

Четири години поминаа откако помеѓу нас не е една од Кочанските музички икони – Канго. Го нема физички на музичките настани, на читањето поезија, на забавите во Градскиот Трговски Центар, на седенките во паркот, но неговиот немирен и освежувачки дух кој сега му недостасува на Кочани е уште присутен, и ќе биде присутен во „градот…

ПОСТАВЕН И ОСВЕТЕН КАМЕН ТЕМЕЛНИК НА КРСТИЛНИЦА ВО ДВОРОТ НА ЦРКВАТА СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ

Денес во дворот на започнатата пред тринаесет години црква свето Благовештение во населбата „Драчевик“ беше поставен и осветен камен темелник на крстилница, дар од сестрата и братот Ленче и Теодор Лазарови кои за жал не се повеќе меѓу нас. Чинот н осветувањето го изврши Митрополитот Брегалнички Иларион во присуство на свештеници од храмот „Свети Великомаченик…

ДВА ПОГОЛЕМИ ПОЖАРИ ВО КОЧАНСКО

Два поголеми пожари се случија денес во кочанско при што е направена поголема штета. Најпрви утринава во 09:30 во ТППЕ била стигната дојава за пожар во близина на Безиково. Горела дабова шума, прнар и трева а пожарот зафатил површина од околу 10 хектари. Попладнево избувна пожар во близина на депонијата. Иако првично објавивме по дојавите…

ПАК ПРОРАБОТИ „ВУЛКАНОТ“ НАД СЕЛОТО БЕЛИ?

Само што добивме информација дека по се изгледа Големата депонија повторно гори. Густ црн чад се гледа како високо се крева во воздухот. Ново загадување на воздухот е на повидок. Само што добивме информација дека депонијата не гори, туку запалени се зимзелените дрвца (борови) кои се во непосредна близина на депонијата, што и да е…

АСФАЛТИРАЊЕТО НА КРУЖНИОТ ТЕК КТ5 НА БУЛЕВАР „ТОДОСИЈА ПАУНОВ“ Е ВО ЗАВРШНА ФАЗА

По вчерашното започнување на земјено-градежните работи и асфалтирање на кружниот тек КТ5 на булевар „Тодосија Паунов“, поставен e првиот слој асфалтна база, додека во текот на денешниот ден се поставува вториот слој. Се предвидува работните активности да завршат во текот на утрешниот ден, при што во следните денови ќе се работи на доуредување на тротоарските…

ПЕШАК НАСТРАДАЛ ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ВО КОЧАНИ

На 24.03.2022 во 12.40 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на ул.„Маршал Тито“ во Кочани, патничко возило „форд“, со кочански регистарски ознаки, управувано од А.Н.(22) од Кочани, удрило во пешакот М.С.(80) од Кочани. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила М.С., констатирани во ЈЗУ Кочани. Извршен бил увид од увидна екипа од…