Црна хроника

ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА НА ДВЕ ГРУПИ, МЕЃУ КОИ ИМАЛО И ЖЕНСКИ ЛИЦА

ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА НА ДВЕ ГРУПИ, МЕЃУ КОИ ИМАЛО И ЖЕНСКИ ЛИЦА

Соопштение На 17.04.2023 во 14.05 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на ул.,,Стамен Манов“, по кратка расправија, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу И.А.(41), Џ.Д.(23), Д.Ј.(19), М.А.(65) – женско лице и 17 годишен малолетник, од една страна и С.Р.(20), А.Р.(49) и Б.Р.(49) –женско лице, од друга страна, сите од…

ГОСТИТЕ ШТО ДЕНЕС ВИКЕНДОТ ГО ПОМИНАА НА „ПОНИКВА“ „УЖИВАА“ ВО ГЛЕТКАТА ОКОЛУ ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

ГОСТИТЕ ШТО ДЕНЕС ВИКЕНДОТ ГО ПОМИНАА НА „ПОНИКВА“ „УЖИВАА“ ВО ГЛЕТКАТА ОКОЛУ ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

Големиот празник Велигден голем број на туристи го искористија да заминат на „Пониква“ и да поминат еден убав ден. Како што ни јавува наш читател кој додека слегувал од Пониква се разминал со повеќе возила  сигурно сите тие „уживале“ во глетката што ја имале кога помилувале кај Градската депонија. „Денес додека се враќав од Пониква…

ПАДНАЛ ОД МОПЕД И СЕ ЗДОБИЛ СО ТЕШКА ТЕЛЕСНА ПОВРЕДА

ПАДНАЛ ОД МОПЕД И СЕ ЗДОБИЛ СО ТЕШКА ТЕЛЕСНА ПОВРЕДА

На 13.04.2023 во 14.38 часот во СВР Штип е пријавено дека околу 13.30 часот во Кочани, на ул. „Страшо Пинџур“, во близина на место викано „Стришанска чешма“, мопед „томос“ со кочански регистарски ознаки, управуван од Ј.М.(70) од Кочани, изгубил контрола и паднал на коловозот. Во несреќата возачот се здобил со тешка телесна повреда, констатирана во…

ПРИЈАВЕНА ФАЛСИФИКУВАНА БАНКНОТА ОД 50 ЕВРА

ПРИЈАВЕНА ФАЛСИФИКУВАНА БАНКНОТА ОД 50 ЕВРА

На 10.04.2023 во 16.00 часот во Полициската станица Кочани, Б.К.(38) од с.Тркање, кочанско, пријавила дека во текот на ноември 2022 во домот на У.А. во Берово пронашла сомнителна банкнота во апоени од 50 евра. При проверка на банкнотата во менувачница во Кочани од вработениот и било кажано дека банкнотата била фалсификувана. Полициски службеници од ОВР…

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА СО ТЕШКИ ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДИ СЕ ЗДОБИЛ ВОЗАЧ НА МОТОЦИКЛ

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА СО ТЕШКИ ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДИ СЕ ЗДОБИЛ ВОЗАЧ НА МОТОЦИКЛ

На 08.04.2023 во 00.20 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на ул.„Димитар Влахов“ во Кочани се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „шевролет“со штипски регистарски ознаки, управувано од Т.С.(31) од с.Горни Подлог, кочанско и мотоцикл „априлија“ со кочански регистарски ознаки, управуван од 16-годишник од Кочани. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил…

ИСЕЧЕНА ЗАШТИТНАТА ОГРАДА НА ДЕЛНИЦА НА КОЈА СЕ ВОЗИ И ПРЕКУ 100 КМ/ЧАС

ИСЕЧЕНА ЗАШТИТНАТА ОГРАДА НА ДЕЛНИЦА НА КОЈА СЕ ВОЗИ И ПРЕКУ 100 КМ/ЧАС

Како што ни јавува наш читател заштитната ограда кај „Маџарски ниви“ била исечена а при тоа и рабник (ивичњак) е отстранет. Претпоставката на нашиот читател е дека некој си отвори простор за полесно да стигнува до целта, па ги замолува надлежните да интервенираат и да ја санираат штетата бидејќи како што спомнува на тој дел…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ

СВР Штип поднесе кривична пријава против В.С. (37) од Кочани, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. Во временски период од 03.10.2022 до 21.11.2022 пријавениот, без знаење и дозвола на П.Д. од Штип, ги обезбедил и искористил неговите лични податоци и телефонски број и извршил онлајн нарачки на разни производи…

СЕ РАБОТИ НА ПРОНАОЃАЊЕ НА ЛИЦЕ ШТО ПИШУВАЛО ГРАФИТИ СО НАВРЕДЛИВА СОДРЖИНА ВО УЧИЛИШЕН ДВОР

СЕ РАБОТИ НА ПРОНАОЃАЊЕ НА ЛИЦЕ ШТО ПИШУВАЛО ГРАФИТИ СО НАВРЕДЛИВА СОДРЖИНА ВО УЧИЛИШЕН ДВОР

На 29.03.2023 во 13.56 часот во СВР Штип било пријавено дека во Општинско основно училиште во Кочани, во периодот од 25.03.2023 до пријавувањето, едно лице пишувало графити со навредлива содржина на асфалтната подлога од спортското игралиште во дворот на училиштето. Увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани. Се работи на расчистување на случајот….

АРХИТЕКТОТ ШТО ГО ПОСТАВИ ЈАВНИОТ ТОАЛЕТ ВО ПАРКОТ, ГО НАПРАВИ НАЈГОЛЕМОТО РУГЛО ВО ГРАДОТ

АРХИТЕКТОТ ШТО ГО ПОСТАВИ ЈАВНИОТ ТОАЛЕТ ВО ПАРКОТ, ГО НАПРАВИ НАЈГОЛЕМОТО РУГЛО ВО ГРАДОТ

Едно од нај контроверзните решенија што се направи при реконструкцијата на „Паркот на Револуцијата“ е поставениот јавен тоалет веднаш зад дислоцираните споменици на Љупчо Сантов и Раде Кратовче. Читателите сигурно се сеќаваат на нашата реакција во која образложивме дека искусни и пензионирани архитекти и градежни инженери отворено зборуваа дека тоа е едно од најлошите решенија….

КОЧАНЧАНКА ПРИЈАВИЛА НАПАД НА НЕЈЗИНАТА МАЛОЛЕТНАТА ЌЕРКА

КОЧАНЧАНКА ПРИЈАВИЛА НАПАД НА НЕЈЗИНАТА МАЛОЛЕТНАТА ЌЕРКА

На 26.03.2023 во 21.00 часот во Полициската станица Кочани, Н.Ѓ.(38) од Кочани пријавила дека околу 20.00 часот во нејзината семејна куќа во Кочани, од страна на женско лице Х.Ј. од Кочани, по вербална расправија, со тврд предмет била нападната нејзината малолетна ќерка. По комплетирање на случајот против Х.Ј. ќе биде поднесена соодветна пријава. Соопштение на…