Црна хроника

ВРАБОТЕНА ВО ОПШТА БОЛНИЦА – КОЧАНИ ФИЗИЧКИ НАПАДНАЛА ДВЕ КОЛЕШКИ

ВРАБОТЕНА ВО ОПШТА БОЛНИЦА – КОЧАНИ ФИЗИЧКИ НАПАДНАЛА ДВЕ КОЛЕШКИ

На 13.12.2022 во 13.10 часот во СВР Штип, вработена во Општа болница Кочани пријавила дека на едно од Одделенијата на болницата, вработената Ј.Т.(44) од Кочани физички ги нападнала нејзините колешки Б.А.(47), Т.С.(53) и М.К.(58), сите од Кочани. Се работи на расчистување на случајот, по што против Ј.Т. ќе биде поднесена соодветна пријава. ИЗВОР: Дневни соопштенија…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ПОРАДИ ШИРЕЊЕ РАСИСТИЧКИ И КСЕНОФОБИЧЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ПАТ НА КОМПЈУТЕРСКИ СИСТЕМ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ПОРАДИ ШИРЕЊЕ РАСИСТИЧКИ И КСЕНОФОБИЧЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ПАТ НА КОМПЈУТЕРСКИ СИСТЕМ

СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.В.(45) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. На 18.04.2022, на социјалната мрежа Фејсбук, на објава од друго лице, пријавениот објавил коментар со кој промовирал и поттикнувал омраза и насилство. ИЗВОР: Дневни билтени на МВР

ПРЕТРЕС ВО КОЧАНИ, ПРИВЕДЕН ДИЛЕР, ПРОНАЈДЕНИ 105 ПАКУВАЊА МАРИХУАНА  ПОДГОТВЕНА ЗА ПРОДАЖБА

ПРЕТРЕС ВО КОЧАНИ, ПРИВЕДЕН ДИЛЕР, ПРОНАЈДЕНИ 105 ПАКУВАЊА МАРИХУАНА ПОДГОТВЕНА ЗА ПРОДАЖБА

Од страна на полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Кочани на 12.12.2022 околу 13.00 часот бил лишен од слобода Е.Х.(33) од Кочани. Имено, по обезбедена наредба од Судија на претходна постапка од Основен суд Кочани, извршен е претрес на дом и други простории кои ги користел Е.Х., при што се пронајдени и одземени 105…

ВО ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА НА ТРИ ДЕВОЈЌИ ВО ВИНИЦА УЧЕСТВУВАЛА И ДЕВОЈКА ОД КОЧАНИ

ВО ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА НА ТРИ ДЕВОЈЌИ ВО ВИНИЦА УЧЕСТВУВАЛА И ДЕВОЈКА ОД КОЧАНИ

На 09.12.2022 во 15.00 часот во Полициска станица Виница е пријавено дека околу 13.00 часот во Виница по претходна расправија бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу три женски лица М.М.(33) од Виница и П.Т.(29) од Радовиш, од една страна и М.А.(31) од Кочани од друга страна. Се преземаат мерки за расчистување…

ДОМАШНИТЕ НАВИКИ ТЕШКО СЕ ИСКОРЕНУВААТ

ДОМАШНИТЕ НАВИКИ ТЕШКО СЕ ИСКОРЕНУВААТ

Кога пред повеќе од месец дена објавивме за нерационалното користење на контејнерите кај двете згради во „Недопирливи“ реакциите одеа од крајност до крајност. Иритирани од коментарите дека прво биле исчистени контејнерите па потоа биле направени фотографиите, пред малку добивме фотографии од вработените од КЈП „Водовод“ од кои се е јасно. Контејнерите празни или полупразни а…

СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ДУЌАНИТЕ ОСТАВЕНИ НА МИЛОСТ И НЕМИЛОСТ НА ДЕЛ ОД СТАНАРИТЕ ОД БЛОКОТ „Б“

СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ДУЌАНИТЕ ОСТАВЕНИ НА МИЛОСТ И НЕМИЛОСТ НА ДЕЛ ОД СТАНАРИТЕ ОД БЛОКОТ „Б“

Сопствениците на дуќаните во Градскиот Трговски Центар во тунелот од скалите на Големиот паркинг, сместени во зградата „Б“ мака мачат со нецивилизираните станари, На самото место дознавме дека оваа Голгота ја живеат подолг период. Се имаат обратено и кај надлежните инспекторски служби во Општина Кочани но и тие се немоќни пред невоспитанието и не научената…

ГО ПРИЈАВИЛА ПОРАНЕШНИОТ ЗЕТ БИДЕЈЌИ ЈА НАПАДНАЛ ВО НЕЈЗИНИОТ ДВОР

ГО ПРИЈАВИЛА ПОРАНЕШНИОТ ЗЕТ БИДЕЈЌИ ЈА НАПАДНАЛ ВО НЕЈЗИНИОТ ДВОР

На 04.12.2022 во 23.00 часот во Полициската станица Кочани, 47-годишна жена од Кочани пријавила дека околу 22.40 часот во дворот од куќата во Кочани била физички нападната од нејзиниот поранешен зет А.З.. По комплетирање на случајот против А.З. ќе биде поднесен соодветен поднесок. ИЗВОР: Дневни соопштенија  од  СВР  Штип

IN MEMORIAM

IN MEMORIAM

ПОЧИНА  САШКО  КОСТОВ  ПОРАНЕШЕН  ПРАТЕНИК  ОД  КОЧАНИ Денес во Кочани на 50 годишна возраст ненадејно почина Сашко Костов, некогашен пратеник во Собранието на Македонија. Утринава за време на судско рочиште во Основен суд – Кочани, му се слошило, добил срцев удар по што веднаш бил пренесен во Општа болница со проширена дејност во Кочани во…

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, РАСЧИСТЕНИ ТРИ КРАЖБИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО  НА СОПСТВЕНИЦИТЕ

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, РАСЧИСТЕНИ ТРИ КРАЖБИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО НА СОПСТВЕНИЦИТЕ

По преземени мерки и активности, на 03.12.2022 во 15.40 часот полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода Д.Н.(18) од Кочани, поради основи на сомнение дека од кругот на болницата во Кочани одзел возило на Итната медицинска помош Кочани. Како што веќе информиравме, по преземени мерки и активности, возилото било пронајдено во 08.30…

ИСЧЕЗНАТО ПА ПРОНАЈДЕНО  ВОЗИЛОТО ЗА ПРВА ПОМОШ

ИСЧЕЗНАТО ПА ПРОНАЈДЕНО ВОЗИЛОТО ЗА ПРВА ПОМОШ

Веста објавена на еден локален медиум во раните утрински часови дека од кругот на Општа болница со проширена дејност – Кочани е исчезнато едно од возилата за прва помош ја разбрани јавноста во Кочани. Според информациите до кои што дојдовме исчезнувањето на возилото од вработен во болницата е пријавено во 03:40 часот. Алармирана е дежурната…