Црна хроника

ПРЕТРЕС ВО КОЧАНИ, ПРОНАЈДЕНА ДРОГА, ПРИВЕДЕНО ЛИЦЕ

ПРЕТРЕС ВО КОЧАНИ, ПРОНАЈДЕНА ДРОГА, ПРИВЕДЕНО ЛИЦЕ

На 20.10.2022 во 11.40 часот во Кочани, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи при ОВР Кочани го лишиле од слобода П.Д.(51) од Кочани. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени околу 1,5 килограм марихуана, семки од растението канабис, како и стебла и гранки од растението канабис. Тој…

ПОРАДИ НЕИМИРЕН ДОЛГ КОН ЕДС – СКОПЈЕ, ИСКЛУЧЕНА СТРУЈАТА ВО КЈП „ВОДОВОД“

ПОРАДИ НЕИМИРЕН ДОЛГ КОН ЕДС – СКОПЈЕ, ИСКЛУЧЕНА СТРУЈАТА ВО КЈП „ВОДОВОД“

Поради неизмирен долг кон ЕДС – Скопје денес е прекината испораката на струја во КЈП „Водовод“ – Кочани. Неколку објекти од КЈП „Водовод“ останаа без струја. Освен во управната зграда, струјата е исклучена и во Стопански двор а во чија непосредна близина е и градската капела. Извесен период се зборува дека долгот е поголем од…

МВР – 44 САНКЦИИ ЗА НЕПРОПИСНО ПАРКИРАЊЕ НА ТЕРИТОРИЈАТА НА КОЧАНИ

МВР – 44 САНКЦИИ ЗА НЕПРОПИСНО ПАРКИРАЊЕ НА ТЕРИТОРИЈАТА НА КОЧАНИ

Денеска (19.10.2022) во периодот од 11.00 до 15.00 часот на територијата на Кочани спроведена e зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои непрописно ги паркираат возилата, при што санкционирани се 44 возачи. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци. Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги…

ЖИТЕЛИ ОД УЛИЦАТА „АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ“ БАРААТ РЕШАВЊЕ НА ПОВЕЌЕГОДИШЕН ПРОБЛЕМ

ЖИТЕЛИ ОД УЛИЦАТА „АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ“ БАРААТ РЕШАВЊЕ НА ПОВЕЌЕГОДИШЕН ПРОБЛЕМ

Жители од улицата „Александар Македонски“ во Кочани испратија допис преку кој сакаат да се изнајде решение за решавање на нивниот повеќегодишен проблем. Во дописот се вели: „Би сакале да ве замолиме да го објавете овој наш допис. Се работи за проблем на улицата Александар Македонски од некаде бројот 20 до 30 на куќите. Улицата се…

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ВО БЛИЗИНА  НА ЧИФЛИК

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ВО БЛИЗИНА НА ЧИФЛИК

Вечерва околу 20:30 часот на Магистралниот пат Штип – Кочани во близина на селото Чифлик се случи тешка сообраќајна несреќа во која учествуваа три возила: „Ауди А4“, „Тојота јарис“ и „Фиат панда“. Аудите се движело во правец кон Штип а другите две возила се движеле кон Кочани. Повредените лица се префрлени во Општа болница со…

48 САНКЦИИ ЗА НЕПРОПИСНО ПАРКИРАЊЕ НА ТЕРИТОРИЈАТА НА КОЧАНИ

48 САНКЦИИ ЗА НЕПРОПИСНО ПАРКИРАЊЕ НА ТЕРИТОРИЈАТА НА КОЧАНИ

Денеска (18.10.2022) во периодот од 11.00 до 15.00 часот на територијата на Кочани спроведена e зајакната контрола за санкционирање на возачи кои непрописно ги паркираат возилата, при што санционирани се 48 возачи. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци. Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат…

ГОСПОДА, И ОВА Е ДЕЛ ОД КОЧАНИ

ГОСПОДА, И ОВА Е ДЕЛ ОД КОЧАНИ

Овој пат решивме да не објавуваме никаков текст во прилог на фотографиите се со цел да не создаваме нервоза кај некои функционери и да не им го нарушиме кредибилитетот кој како што велат го имаат пред претпоставените. За да не им ги истргнуваат ушите само би додале, и овие фотографии се дел од Кочани и…

ПАРКИРАЊЕ КОЈ КАДЕ ЌЕ СТИГНЕ, А КАЗНИ НЕМА!

ПАРКИРАЊЕ КОЈ КАДЕ ЌЕ СТИГНЕ, А КАЗНИ НЕМА!

Ова е нашето секојдневие. Каде нема знаци можеби и не е исправно да се изрекуваат казни, но онаму каде што некој ги поставил сообраќајните знаци а учесниците во сообраќајот не ги почитуваат,  тогаш казни мора да има. Ова е од денес, паркирање според сите сообраќајни „прописи“ на само 5-6 метри од зградата на Локалната Самоуправа….

СООБРАЌАЈКА ВО КОЧАНИ СО ФАТАЛНИ ПОСЛЕДИЦИ

СООБРАЌАЈКА ВО КОЧАНИ СО ФАТАЛНИ ПОСЛЕДИЦИ

На 15.10.2022 околу 15.30 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на импровизирана патека во близина на ул.„Македонска“ во Кочани, К.Ѓ.(65) од Кочани, управувајќи мотоцикл, изгубил контрола над мотоциклот и паднал. Од здобиените повреди, К.Ѓ. починал на местото, а смрт констатирала медицинска екипа. По овластување на Јавен обвинител, увид на местото извршила екипа од…

СЕКОЈ ВИКЕНД Е ИСТО, САМО ДЕНЕС МАНИЛАТА ЈА НЕМАШЕ

СЕКОЈ ВИКЕНД Е ИСТО, САМО ДЕНЕС МАНИЛАТА ЈА НЕМАШЕ

„Како портал сакам да вас да ве информирам а вие да ги информирате читателите дека старата песна пак се пее. На пат кон Пониква  речиси секој викенд истата глетка како од лани. На еден од свиоците заштитната ограда на патот ја нема, испарила некаде за да тој што има подолу некаква си куќарка несметано си…