Црна хроника

КАДЕ СЕ СЕГА ЕКИПИТЕ НА КЈП „ВОДОВОД“?

КАДЕ СЕ СЕГА ЕКИПИТЕ НА КЈП „ВОДОВОД“?

„Ние жителите од сега популарната улица Бел камен во Кочани јавно прашуваме каде се сега екипите од КЈП Водовод и нивниот адвокат да дојдат да видат што се се случува од она што со години го поправаат ама никако да го направат. Синоќешниот дожд и нивната немарност донесоа неколкуте куќи и дворови да бидат поплавени….

ВАКА ЛИ САКАМЕ ВО ЕВРОПА? ДАЈ БИДЕТЕ СЕРИОЗНИ

ВАКА ЛИ САКАМЕ ВО ЕВРОПА? ДАЈ БИДЕТЕ СЕРИОЗНИ

Кочани, ден Четврток, пазарен ден во „градот на оризот3, две фотографии ни пристигнаа од Градскиот плоштад во Кочани од наш редовен читател. „Вака ли сакаме во Европа, каква Европа дај бидете сериозни, со кого мислете дека таму ќе одиме, со ваквите навики? Еве ви две фотографии нека ги видат вашите читатели. Пазарен ден е и…

НАШ СОГРАЃАНИН ПОРАЧУВА: СРЕДЕТЕ СИ ГИ ШАХТИТЕ

НАШ СОГРАЃАНИН ПОРАЧУВА: СРЕДЕТЕ СИ ГИ ШАХТИТЕ

„Средете си ги шахтите за да не се повредуваат луѓето кои како за сигурни ненамерно ќе стапнат на нив. Мене ова ми се случи дента по невремето пред зградата кај „Руен“. Е сега дали шахтата е малку подотворена поради невремето или лошо е наместена, не знам но знам дека се повредив и цела среќа што…

ЖИТЕЛИТЕ ОД УЛИЦАТА „ВИТА ПОП ЈОРДАНОВА“ ПРАШУВААТ: ЧЕКАМЕ ДЕСЕТ МЕСЕЦИ, ДО КОГА ДА ЧЕКАМЕ ?

ЖИТЕЛИТЕ ОД УЛИЦАТА „ВИТА ПОП ЈОРДАНОВА“ ПРАШУВААТ: ЧЕКАМЕ ДЕСЕТ МЕСЕЦИ, ДО КОГА ДА ЧЕКАМЕ ?

По синоќешната објава за проблемите на жителите од улицата „Иван Иванов Балаш“ со незавршената до крај работа од страна на екипите на КЈП „Водовод“ – Кочани, денес со реакција се јавија жителите од улицата „Вита Поп Јорданова“. „Прочитавме за проблемот кој го имаат нашите сограѓани од улицата Иван Иванов Балаш и сакаме да им порачаме…

ПОЖАРНИКАРИТЕ ОД ТППЕ КОЧАНИ И ДОБРОВОЛЦИТЕ ОД ДПД И ОД ЦУК АКТИВНИ 24 ЧАСА

ПОЖАРНИКАРИТЕ ОД ТППЕ КОЧАНИ И ДОБРОВОЛЦИТЕ ОД ДПД И ОД ЦУК АКТИВНИ 24 ЧАСА

Откако се смири невремето кое сношти го зафати Кочани веднаш на терен излегоа екипи од ТПП- Кочани и од ДПД – Кочани кои се распоредија онаму каде населението имаше најголема потреба од нивното присуство. Една група ги отстрануваше паднатите дрвја по коловозите и врз некои од возилата, а дрва паднати кои го стопираа сообраќајот имаше…

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПАПАЗОВ ГИ ПОВИКА ГРАЃАНИТЕ ДА ПРИЈАВАТ МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА ОД НЕВРЕМЕТО

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПАПАЗОВ ГИ ПОВИКА ГРАЃАНИТЕ ДА ПРИЈАВАТ МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА ОД НЕВРЕМЕТО

Локалната самоуправа на Кочани преку своите комунални редари ги сумира штетите од невремето што доцна синоќа ја зафати општината и предизвика поплавување кај индивдидуални и стопански објекти во градот. На прес-конференција градоначалникот Љупчо Папазов оцени дека се работи за природна стихија чии последици ќе се отстрануваат во текот на наредните денови, при што поддршка во…

НЕВРЕМЕ ВО КОЧАНИ

НЕВРЕМЕ ВО КОЧАНИ

Силниот дожд проследен на моменти и со град предизвика многу штети во градот. Како што гледаме од социјалните мрежи улиците се под вода, одводите не можат да ја соберат таа количина на вода а и многу објекти се поплавени. Ни јавуваат за поплавени подрумски простории, за поплавени дуќани, за паднати дрва по улиците, и сето…

ПОЖАРНИКАРИ И ДОБРОВОЛЦИ ОД КОЧАНИ НА ГАСНЕЊЕ НА ПОЖАРИТЕ ВО МАЛЕШЕВИЈАТА И КАЈ БЛАТЕЦ

ПОЖАРНИКАРИ И ДОБРОВОЛЦИ ОД КОЧАНИ НА ГАСНЕЊЕ НА ПОЖАРИТЕ ВО МАЛЕШЕВИЈАТА И КАЈ БЛАТЕЦ

Во гаснењето на пожарот кој вчера избувна кај селото Митрашинци (Берово) и оној кој денес што се појави над селото Блатец (Виница) активно учество зедоа и пожарникари од ТППЕ – Кочани и од ДПД – Кочани. Во гаснењето на пожарот кај Митрашинци испратено е едно противпожарно возило, еден пожарникар и четири доброволци од Доброволното Противпожарно…

ПОРАДИ ИЗВРШЕНИ  КРАЖБИ НА ГРАДСКИОТ ПАЗАР ПРИВЕДЕНИ ДВЕ ЛИЦА ОД КОСОВО

ПОРАДИ ИЗВРШЕНИ КРАЖБИ НА ГРАДСКИОТ ПАЗАР ПРИВЕДЕНИ ДВЕ ЛИЦА ОД КОСОВО

На 21.07.2022 во Кочани, полициски службеници од Полициската станица Кочани ги лишиле од слобода Б.А.(54) и С.С.(63), двајцата од Косово. Тие биле фатени на Градскиот пазар во Кочани при извршување „тешки кражби“ на дрзок начин, односно при одземање пари и други предмети од чанти на неколку лица. Одземените предмети биле пронајдени и вратени на сопствениците,…

ПРИВЕДЕН КОЧАНЧАНЕЦ ОД  ТЕТОВСКАТА ПОЛИЦИЈА

ПРИВЕДЕН КОЧАНЧАНЕЦ ОД ТЕТОВСКАТА ПОЛИЦИЈА

На 20.07.2022 во 22.11 часот на булевар „Маршал Тито“ во Тетово, полициските службеници од Полициската станица за безбедност на патниот сообраќај Тетово го привеле Н.Ј.(28) од Кочани, затоа што кај него бил пронајден нож. Тој бил задржан во Полициската станица Тетово за понатамошна постапка, по што ќе следи и соодветен поднесок. ИЗВОР: Дневни билтени од…