Спорт

ЖРЕБУВАЊЕ ЗА НАТПРЕВАРИТЕ ВО ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА ИСТОК

ЖРЕБУВАЊЕ ЗА НАТПРЕВАРИТЕ ВО ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА ИСТОК

Според најавите за денес во 18:00 часот е закажано жребувањето за натпреварите во Трета Фудбалска Лига – Исток. Најавено е дека во шеширот ќе треба да се најдат имињата на десет клубови, но сепак право на настап ќе имаат само оние кои до денес ќе ја извршат уплатата (котизација) во висина од 60.000,00 денари Доколку…

М-18 КОШАРКАРСКА ЛИГА, ПОБЕДА НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ЗА ПРВО МЕСТО НА ТАБЕЛАТА

М-18 КОШАРКАРСКА ЛИГА, ПОБЕДА НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ЗА ПРВО МЕСТО НА ТАБЕЛАТА

Интересен и неизвесен натпревар одиграа кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ и „Струмица“. По доста возбудувања кочанчани славеа 104:92 (26:25; 29:32; 28:13; 21:22) и со освоените бодови се искачија на првото место на табелата. Во првите две четвртини бевме сведоци на доста изедначен натпревар така да полувремето заврши со два поени предност за кошаркарите од Струмица….

ПОБЕДА ЗА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ВО ТРЕТА ЛИГА ИСТОК И ПОБЕДА ВО М-16 ЗА ПРВО МЕСТО

ПОБЕДА ЗА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ВО ТРЕТА ЛИГА ИСТОК И ПОБЕДА ВО М-16 ЗА ПРВО МЕСТО

Кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“и овој викенд ги зарадуваа своите навивачи, остварени се две победи и тоа какви, едната дури во продолжението а втората за прво место на табелата по првиот дел од првенството. Во 3-та Македонска Лига – Исток кошаркарите од Кочани по многу возбудувања ја совладаа мошне добрата и квалитетна екипа на „Спарта“…

„ДРАГАНИЦА КУП“ ПО ЧЕТВРТИ ПАТ ВО ВИТРИНИТЕ НА „ОСОГОВО“

„ДРАГАНИЦА КУП“ ПО ЧЕТВРТИ ПАТ ВО ВИТРИНИТЕ НА „ОСОГОВО“

По студено време проследено со ситен дожд денес во кочани на стадионот „Никола Мантов“ се одржа 16-тото издание на традиционалниот меморијален турнир „Драганица Куп“ организиран во чест на кочанската фудбалска легенда Драган Михајлов – Драханица. На  учесниците на турнирот им се обрати Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов кој воедно турнирот го прогласи за отворен….

ВФЛ-ИСТОК: КОЈ ДРУГ АКО НЕ ТОШЕ МАНОВ

ВФЛ-ИСТОК: КОЈ ДРУГ АКО НЕ ТОШЕ МАНОВ

По мошне студено време проследено си ситен леден дожд денес во Кочани во рамките на 18-тото коло „Осогово“ и „Кожуф“ ги поделија бодовите играјќи 1:1 (0:1). Домаќините по победата над „Пехчево“ во Штип со доста оптимизам го дочекаа денешниот натпревар, за жал уште на почетокот премногу грешеа па гостите беа тие кои ја имаа играта…

СО ДОБРА И ЕФИКАСНА ИГРА ДА СЕ ЗАОКРУЖИ МИНАТОНЕДЕЛНАТА ПОБЕДА

СО ДОБРА И ЕФИКАСНА ИГРА ДА СЕ ЗАОКРУЖИ МИНАТОНЕДЕЛНАТА ПОБЕДА

За утре (Сабота) во 14:00 часот закажани се натпреварите од 18-тото коло во Втора Фудбалска Лига – Исток. Според распоредот и местото на табелата сите пет натпревари се доста значајни за понатамошниот тек во првенството. Во Кочани гостува екипата на „Кожуф“ која е во групата на екипи кои грчевито ќе се борат за освојување на…

ВО НЕДЕЛА „ДРАГАНИЦА КУП“ ПО ШЕСНАЕСЕТТИ ПАТ

ВО НЕДЕЛА „ДРАГАНИЦА КУП“ ПО ШЕСНАЕСЕТТИ ПАТ

Традицијата нема да запре, напротив таа и годинава ќе продолжи. Во недела со почеток во 1):00 часот започнуваат натпреварите од 16-тото издание на традиционалниот Меморијален фудбалски турнир „Драганица куп“ кој се одржува во чест на некогашната фидбалска легенда на кочанскиот фудбал Драган Михајлов – Драганица. Годинава на турнирот ќе земат учество играчи од четири клубови…

КРСТЕ КРСТЕВ НОВ ШЕФ  НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА „КАМЕНИЦА САСА“

КРСТЕ КРСТЕВ НОВ ШЕФ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА „КАМЕНИЦА САСА“

Промени се случија во „Каменица Саса“ уште  на стартот на вториот круг од првенството во Втора Фудбалска Лига – Исток. По саботниот пораз на домашен терен од „Братство“ шефот на Стручниот штаб на „рударите“ Горан Гоцевски си поднесе неотповиклива оставка. Користејќи ја нашата долгогодишна соработка стапивме во контакт со Гоцевски за да ги дознаеме причините…

ДОДЕЛЕНИ ДВЕТЕ СПОРТСКИ СТИПЕНДИИ

ДОДЕЛЕНИ ДВЕТЕ СПОРТСКИ СТИПЕНДИИ

Годинава според новиот Правилник за општинска спортска стипендија се доделија две спортски стипендии за најдобар спортист и најдобра спортистка. До комисијата биле пристигнати 3 пријави, од кои едната не е прифатена заради неисполнување на основниот услов – кандидатите кои конкурираат за стипендија треба да имаат од 17 до 20 години. Спортската стипендија за најдобар спортист…

СТОЛЕ ЕФТИМОВ ДРЖАВЕН  ШАМПИОН ДО 97 КИЛОГРАМИ

СТОЛЕ ЕФТИМОВ ДРЖАВЕН ШАМПИОН ДО 97 КИЛОГРАМИ

Некогашниот борач на „Спартак“ од Кочани Столе Ефтимов кој моментно ги брани боите на БК „Балканец“ од Штип се закити со титулата Државен шампион по одличниот резултат што го оствари денес на „Државното првенство во борење слободен стил за сениори“. Ефтимов настапи во категоријата до 97 килограми и имаше импресивен настап бидејќи во сите пет…