Спорт

ДВАНАЕСЕТ ЕКИПИ НА „ПЕТРОВДЕНСКИОТ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР“

ДВАНАЕСЕТ ЕКИПИ НА „ПЕТРОВДЕНСКИОТ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР“

Како што дознаваме до вчера (Петок) дванаесет екипи се имаат пријавено да учествуваат на годинешниот Петровденски турнир во мал фудбал. До првиот пријавен рок имало само осум екипи но подоцна се пријавиле уште четири па сега нивната бројка е дванаесет со што е исполнет предвидениот број. Од организаторот на турнирот дознаваме дека оваа бројка е…

ПЕТРОВДЕНСКИ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ – ПРОДОЛЖЕН РОКОТ ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ

ПЕТРОВДЕНСКИ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ – ПРОДОЛЖЕН РОКОТ ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ

Општина Кочани како организатор на турнирот ги повикува фудбалските екипи, најдоцна до 17 јуни 2022 година, да се пријават за учество на турнирот. Екипите се должни при пријавувањето да уплатат котизација од 2 000 денари на с-ка 210041087870107 – ОФС Кочани, да достават име на екипата и список од десет играчи со наполнети 16 години….

КАРАТИСТОТ ФИЛИП СТОЈАНОВ ЗАМИНА ПО МЕДАЛ

КАРАТИСТОТ ФИЛИП СТОЈАНОВ ЗАМИНА ПО МЕДАЛ

Членот на карате Клубот „Партизан“ од Кочани Филип Стојанов со останатите карате репрезентативци на Македонија замина на Европското Првенство за „Кадети, јуниори и У-21“ кое од 17 до 18 Јуни ќе се одржи во главниот град на Република чешка, Прага. Стојанов кој со макотрпни тренинзи и одлични настапи на татамито го заслужи овој повик на…

ФК „КАМЕНИЦА САСА“ И ТРЕНЕРОТ КРСТЕ КРСТЕВ СЕ РАЗДЕЛИЈА

ФК „КАМЕНИЦА САСА“ И ТРЕНЕРОТ КРСТЕ КРСТЕВ СЕ РАЗДЕЛИЈА

Второлигашот од Македонска Каменица „Каменица Саса“ и досегашниот Шеф на стручниот штаб Крсте Крстев се разделија. „Со новиот Управен одбор на фудбалскиот клуб Каменица Саса не се договоривме за понатамошна соработка што не е ништо ново во фудбалот. На клубот му посакувам се најдобро во иднина“ ни изјави Крстев во телефонскиот разговор. Инаку Крсте Крстев…

ВТОРО МЕСТО ЗА ИВАН ЈАНЕВ  НА „МАКЕДОНСКИ БИСЕР 2022“

ВТОРО МЕСТО ЗА ИВАН ЈАНЕВ НА „МАКЕДОНСКИ БИСЕР 2022“

На Меѓународниот турнир во борење „Македонски бисер 2022“ што се одржа во Радовиш, Иван Јанев го освои второто место. Ако се знае дека изминатите месеци Иван Јанев го мачеше повредата со менискусот тогаш овој успех добива на тежина. „Задоволен сум од пласманот со оглед што изминатите четири месеци паузирав поради скинат менискус. Се надевам дека…

СООПШТЕНИЕ ОД ГФК „ОСОГОВО“

СООПШТЕНИЕ ОД ГФК „ОСОГОВО“

Раководатвото на ГФК ОСГОВО ја прифати оставката на шефот на стручниот штаб Александар Андов, воедно му се заблагодари за досегашниот профисионален аганжман и му посакува успех во понатамошната негова кариера. За нов шеф на стручниот штаб на првата екипа се назначува Ефтим Аксентиев. Основна цел ќе биде експресно враќање во единствената втора лига. Костурот на…

ФИЛИП СТОЈАНОВ ПОДГОТВЕН ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО КАРАТЕ ШТО ЌЕ СЕ ОДРЖИ ВО ПРАГА

ФИЛИП СТОЈАНОВ ПОДГОТВЕН ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО КАРАТЕ ШТО ЌЕ СЕ ОДРЖИ ВО ПРАГА

Членот на Карате Клубот „Партизан“ од Кочани Филип Стојанов како член на карате репрезентацијата на Македонија ќе учествува на престојното Европско Првенство за „Кадети Јуниори и У21“ што ке се одржи во Прага – Република Чешка од 17 до 19 јуни 2022 год. Стојанов ќе настапи во категоријата „борби кадети“ до -63 кгр.  категорија во…

ИЗЈАВАЊЕ ОД АЛЕКСАНДАР АНДОВ – ШЕФ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА ГФК ОСОГОВО

ИЗЈАВАЊЕ ОД АЛЕКСАНДАР АНДОВ – ШЕФ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА ГФК ОСОГОВО

Денес сакам да ве известам вас медиумите и јавноста дека по направените анализи за сезоната која заврши решив да поднесам оставка од Шеф на стручен штаб на ГФК Осогово. На ваков чекор се одлучив и решив бидејќи јас ја превземам одговорноста за тоа што нашиот градски миленик нашиот клуб ГФК Осогово не успеа да го…

ЗАПОЧНА ЖЕТВАТА НА МЕДАЛИ НА НАЈМЛАДИТЕ БОРАЧИ НА БК „СПАРТАК“

ЗАПОЧНА ЖЕТВАТА НА МЕДАЛИ НА НАЈМЛАДИТЕ БОРАЧИ НА БК „СПАРТАК“

Во организација на Боречкиот Клуб „Карбинци“ а по повод празникот Спасовден, денес во Карбинци се одржа турнир во борење за деца и пионери. На турнирот учествуваа 85 борачи од „Спартак“, „Балканец“, „Киро Ристов“ и домаќинот „Карбинци“. Екипата на „Спартак“ од Кочани учествуваше со 13 борачи (во машка и женска конкуренција) кои освоија 7 медали, од…

ВРАТЕТЕ ГО КЛУБОТ ОД КАДЕ ГО ЗЕДОВТЕ, ПА ПОТОА ПОДНЕСЕТЕ ОСТАВКИ

ВРАТЕТЕ ГО КЛУБОТ ОД КАДЕ ГО ЗЕДОВТЕ, ПА ПОТОА ПОДНЕСЕТЕ ОСТАВКИ

Две години пред големиот јубилеј „еден век постоење ФК Осогово“ еден од најстарите клубови во Кочани, неговиот бренд испадна од Втора Фудбалска Лига – Исток и повторно се врати на натпревари по „селските ливади“. ГФК „Осогово“ иако имаше добра  бодовна  залиха на неколку кола до крајот на првенството и на големо од клубот најавуваа дека…