Спорт

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ – БЕЗ ПОБЕДНИК НА ДУЕЛОТ НА ЕКИПИТЕ ОД ИСТА ОПШТИНА

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ – БЕЗ ПОБЕДНИК НА ДУЕЛОТ НА ЕКИПИТЕ ОД ИСТА ОПШТИНА

Во текот на викендот се одиграа два натпревари од годинешните Илинденски Спортски Игри „Чешиново 2022“. Најпрвин во саботата „Академија Чешиново-Облешево“ загуби од Соколарци со 1:3, а додека во неделата во натпревар на екипи од иста општина немаше победник. Натпреварот „Чешиново“ – „Облешево“ заврши 1:1. Натпреварите продолжуваат денес и утре. Понеделник: 18:00 часот  „Осогово“ – „Спанчево“…

„ИСИ ЧЕШИНОВО 2022“ – СИЛЕН СТАРТ НА „КАРБИНЦИ“ И „СЛОГА ВИНИЦА“

„ИСИ ЧЕШИНОВО 2022“ – СИЛЕН СТАРТ НА „КАРБИНЦИ“ И „СЛОГА ВИНИЦА“

Во средата и четвртокот  продолжија натпреварите на годинешните Илинденски Спортски Игри. Екипите на „Карбинци“ и „Слога Виница“ имаа успешен старт. Со играта што ја прикажаа двете екипи покажаа дека атакуваат на висок пласман на турнирот. Во средата екипата на „Карбинци“ го совлада „Облешево“ со 3:1, додека во четвртокот најпрвин „Слога Виница“ ја декласира екипата на…

ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР – ШАМПИОНСКИОТ ПЕХАР ЗА „АУТО ВЕЛТ“

ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР – ШАМПИОНСКИОТ ПЕХАР ЗА „АУТО ВЕЛТ“

Вечерва на заградените терени во присуство на голем број љубители на фудбалот со одигрувањето на финалните натпревари и официјално се спушти завесата на годинешното 20. издание на „Петровденскиот фудбалски турнир 2022“. Пред одигрувањето на малото и големото финале се одигра меморијален фудбалски натпревар во знак на сеќавање на еден прерано згаснат живот, на нашиот сограѓанин…

РЕВИЈАЛЕН НАТПРЕВАР ВО ПРЕДИГРА НА ФИНАЛНИОТ ДЕЛ ОД „ПЕТРОВДЕНСКИОТ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР’

РЕВИЈАЛЕН НАТПРЕВАР ВО ПРЕДИГРА НА ФИНАЛНИОТ ДЕЛ ОД „ПЕТРОВДЕНСКИОТ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР’

Вечерва (Вторник)  во предигра на големото и малото финале од „Петровденскиот фудбалски турнир 2022“ со почеток во 18:00 часот ќе се одигра Ревијален фудбалски натпревар со цел да се оддаде почит за прерано згаснатиот живот на нашиот сограѓанин Благоја Баки Апостоловски. Самиот финален дел започнува во 19:00 часот кога во борбата за третото место ќе…

ИСИ „ЧЕШИНОВО-2022“, ФУДБАЛ КОЈ ГИ ВООДУШЕВИ ГЛЕДАЧИТЕ

ИСИ „ЧЕШИНОВО-2022“, ФУДБАЛ КОЈ ГИ ВООДУШЕВИ ГЛЕДАЧИТЕ

Во неделата продолжија натпреварите од годинешното 50. издание на Илинденските Спортски Игри „Чешново 2022“. Се одиграа два натпревари кои донесоа мошне квалитетен и преди се ефикасен фудбал од кој најголема корист имаа гледачите. Најпрви екипата на Жиганци со високи 6:2 го совлада Кучичино, за да потоа Академија Чешиново-Облешево го совлада Тркање со 4:0. Добрите временски…

ИСИ – ЧЕШИНОВО 2022 – МИНАТОГОДИШНИОТ ШАМПИОН СО ПОБЕДА ГО ОТВОРИ ГОДИНЕШНИОТ ТУРНИР

ИСИ – ЧЕШИНОВО 2022 – МИНАТОГОДИШНИОТ ШАМПИОН СО ПОБЕДА ГО ОТВОРИ ГОДИНЕШНИОТ ТУРНИР

По облачно време и лизгав терен за игра денес на фудбалското игралиште во Чешиново започна годинешното 50. издание на Илинденските Спортски Игри „Чешиново 2022’. На отворањето на годинешниот турнир се одигра натпреварот Чифлик – Бање 2:1 (2:0). И двете екипи прикажаа квалитетен и интересен фудбал во кој минатогодишниот шампион Чифлик се покажа за нијанса како…

КОГА СОНОТ ЌЕ СТАНЕ РЕАЛНОСТ, ОД „ИДНИНА С“ ДО „АДАНА ДЕМИРСПОР“

КОГА СОНОТ ЌЕ СТАНЕ РЕАЛНОСТ, ОД „ИДНИНА С“ ДО „АДАНА ДЕМИРСПОР“

Сите убави нешта кога фудбалот е во прашање  кон крајот на минатата седмица беа резервирани за фудбалскиот трансфер на извонредниот Јован Манов од „Брегалница“ (Штип) во „Адана Демирспор“. Сонот кој го имаше ова скромно момче, но голем работник и на тренинзите и на натпреварите се претвори во реалност. Одличниот Јован Манев замина да игра во…

ВО САБОТА ЗАПОЧНУВА  50 ИЗДАНИЕ НА ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ, „ЧЕШИНОВО 2022“

ВО САБОТА ЗАПОЧНУВА 50 ИЗДАНИЕ НА ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ, „ЧЕШИНОВО 2022“

Во Сабота  (09.07.2022 година) со почеток во 18:00 часот закажан е почетокот на годинешното јубилејно 50 издание на Илинденските Спортски Игри, „Чешиново 2022“. За годинешниот турнир несомнено еден од најстарите можеби и на Балканот своето учество го имаат пријавено 14 екипи од кои во групите „1“ и „4“ ќе учествуваат по четири екипи, додека во…

НИКОЛА КУЗМАНОВ И „СЛОГА 1934“ СЕ РАЗДЕЛИЈА

НИКОЛА КУЗМАНОВ И „СЛОГА 1934“ СЕ РАЗДЕЛИЈА

Никола Кузманов не е повеќе Шеф на стручниот штаб на виничкиот второлигаш. Откако не најдоа заеднички јазик за продолжување на соработката тие и официјално се разделија. „Не успеавме да се договориме за продолжување на соработката за наредната сезона. Заминувам од клубот горд на постигнатиот резултат во минатото првенство. На Слога и посакувам успех понатака“ стои…

СТОЈЧЕ СТОЈОВ Е НОВ ИГРАЧ НА ФК „КАМЕНИЦА САСА“

СТОЈЧЕ СТОЈОВ Е НОВ ИГРАЧ НА ФК „КАМЕНИЦА САСА“

Еден од најдобрите играчи на „Слога 1934“ од Виница во минатото првенство и несомнено еден од играчите кои го свртеа вниманието на фудбалската јавност со настапите во Втора Фудбалска Лига – Исток Стојче Стојов од вчера е нов играч на „Каменица Саса“ од Македонска Каменица. Стојов кој две сезони успешно настапуваше во ГФК „Осогово“ а…