Ознака: фк осогово

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПОБЕДИ НА ФАВОРИТИТЕ, „ОСОГОВО“ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПОБЕДИ НА ФАВОРИТИТЕ, „ОСОГОВО“ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН

Се одиграа натпреварите од 10-тото претпоследно есенско коло во Трета Фудбалска Лига – исток. Првопласираните три екипи победија и бодовната разлика остана непроменета. Можеби мало изненадување е поразот на Брегалница во делчево но не и победата на Академците во Чешиново. Единствената црна дамка на ова коло а и на есенскиот дел од првенството е  неодиграниот…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ВО КОЧАНИ ДЕЛЧЕВЦИ САМИТЕ СЕ ПОБЕДИЈА

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ВО КОЧАНИ ДЕЛЧЕВЦИ САМИТЕ СЕ ПОБЕДИЈА

Интересен и доста неизвесен натпревар одиграа „Осогово“ и „Брегалница“ од Делчево во рамките на 9-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. До крајот на натпреварот остануваа да се одиграат уште две минути од регуларниот дел кога гостите од Делчево имаа сé во свои раце, водство од 2:1, домаќините играа со десет играчи а и…

ЗГ „НИКОЛА МАНТОВ“ ОД КОЧАНИ ОПРЕМИЈА ФИТНЕС САЛА И ТЕРЕТАНА И ЈА ПРЕДАДОА НА ГФК „ОСОГОВО“

ЗГ „НИКОЛА МАНТОВ“ ОД КОЧАНИ ОПРЕМИЈА ФИТНЕС САЛА И ТЕРЕТАНА И ЈА ПРЕДАДОА НА ГФК „ОСОГОВО“

Во пресрет на натпреварот од 9-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток, „Осогово“ – „Брегалница“ (Д) во подтрибинскиот простор на стадионот „Никола Мантов“ се одржа мала свеченост, се изврши чин на свечено предавање на опремената фитнес сала и теретана. Имено во присуство на голем број љубители на фудбалот, навивачи на „Осогово“, ветерани на клубот,…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ИГРАЧИТЕ НА „ОСОГОВО“ БЕЗ ПОТ И МАКА СЕ ПРОШЕТАА НИЗ КАРБИНЦИ

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ИГРАЧИТЕ НА „ОСОГОВО“ БЕЗ ПОТ И МАКА СЕ ПРОШЕТАА НИЗ КАРБИНЦИ

Се одиграа натпреварите од 8-то коло во Трата Фудбалска Лига – Исток. Лидерот на табелата „Осогово“ иако очекуваше тежок натпревар на жешкиот терен во Карбинци, сепак се чини дека без пот и без мака си се прошетаа со трите бода во џебот. „Жолто-сините“ уште на самиот почеток ставија до знаење кој е кој на теренот…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, „ОСОГОВО“ ПОБЕДИ И ДОБИ ГОЛМАН ЗА ПОДОЛГ ПЕРИОД

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, „ОСОГОВО“ ПОБЕДИ И ДОБИ ГОЛМАН ЗА ПОДОЛГ ПЕРИОД

Понекогаш критиките го даваат посакуваниот резултат. Ако играчите на „Осогово“ и Стручниот штаб ги критикувавме за покажаното во првите шест кола, во неделата на натпреварот против „Рудар“ едно друго „Осогово“. Уште од самиот почеток на играта се виде желбата за победа која надополнета со борбеноста допринесе гледачите да видат еден добар натпревар од нивните миленици….

ТФЛ-ИСТОК, ВО КОЧАНИ „РУДАРИТЕ“ НЕМОЌНИ ПРОТИВ ЛИДЕРОТ

ТФЛ-ИСТОК, ВО КОЧАНИ „РУДАРИТЕ“ НЕМОЌНИ ПРОТИВ ЛИДЕРОТ

Се одиграа натпреварите од 7-то коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. Во Кочани лидерот на табелата „Осогово“ го пречека секогаш незгодниот „Рудар“, но овој пат „рударите“ се загубија во оризовото полето, кочанчани убедливо славеа со 3:0 а доколку на голот на „Рудар“ не беше расположениот Ѓорѓи Ивановски гостите ќе си заминеа уште со некој…

ПО ШЕСТ ОДИГРАНИ КОЛА, „ОСОГОВО“ НА ПРВОТО МЕСТО, НО …….

ПО ШЕСТ ОДИГРАНИ КОЛА, „ОСОГОВО“ НА ПРВОТО МЕСТО, НО …….

Се одиграа повеќе од половината натпревари во есенскиот дел во Трета Фудбалска Лига – Исток, вкупно 6, по кои екипата на „Осогово“ се најде на првото место на табелата. „Жолто-сините“ по шесте одиграни кола имаат освоено 16 бодови (5 победи, 1 нерешенa, 0 порази, и гол разлика 25:06 (+19)). Иако „Осогово“ е на првото место…

„ЖЕТВАРИТЕ“ СЕ ИЗВЛЕКОА ВО 88 МИНУТА

„ЖЕТВАРИТЕ“ СЕ ИЗВЛЕКОА ВО 88 МИНУТА

Се одиграа натпреварите од 5. коло во Трета Фудбалска Лига – исток во кое на три натпревари славеа домаќините, на еден натпревар победија гостите додека на два немаше победник. Во Кочани  „Осогово“ со големи маки ја совлада одличната екипа на „Академија Чешиново-Облешево“.  Гостите поведоа во 5’ преку Михаил Јакимов а домаќините речиси без шанса го…

„СПАРТМАНИ“ ГО НОКАУТИРА „ОСОГОВО“

„СПАРТМАНИ“ ГО НОКАУТИРА „ОСОГОВО“

Екипата на „Осогово“ на која многумина предвреме и ја доделија шампионската титула го претрпе првиот пораз во годинешното првенство. Кочанчани сосема заслужено загубија на „жешкиот терен“ во Градско Балдовце од „Спартмани“ со што ги разочараа своите симпатизери а поради незалагањето и сите од управата на клубот. Домаќините победоносниот погодок го постигнаа во 40’ а стрелец…

СЕДУМ ПОГОДОЦИ НА ТОШЕ МАНОВ ПРОТИВ „ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО“

СЕДУМ ПОГОДОЦИ НА ТОШЕ МАНОВ ПРОТИВ „ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО“

Минатогодишниот најдобар стрелец во Втора Фудбалска Лига – Исток од редовите на „Осогово“ Тоше Манов не престанува да ги треси противничките мрежи. На денешниот натпревар „Осогово“ – „Дојранско Езеро“ одигран во рамките на 03. коло во Трета Фудбалска Лига – исток Манов постигна седум погодоци а ако на дваесет минути до крајот на средбата не…