Ознака: фк осогово

„ОСОГОВО“ ПРЕД ВРАТАТА НА ТРЕТАТА ЛИГА

„ОСОГОВО“ ПРЕД ВРАТАТА НА ТРЕТАТА ЛИГА

Се одиграа натпреварите од 26 коло на Втора Фудбалска Лига по кое речиси многу нешта се веќе познати. Сепак она што ги загрижува љубителите на фудбалот во Кочани е нерешениот резултат на нивниот миленик „Осогово“ против борбената и цврста екипа на „Детонит јуниор“. По сончево време и пред околу петстотини гледачи „жетварите“ свесни за значењето…

ГЕНЕРАЦИЈАТА „ПИОНЕРИ“ И „ПОМЛАДИ ПИОНЕРИ“ НА ГФК „ОСОГОВО“ ОД СЛЕДНОТО ПРВЕНСТВО ЕДЕН РАНГ ПОВИСОКО

ГЕНЕРАЦИЈАТА „ПИОНЕРИ“ И „ПОМЛАДИ ПИОНЕРИ“ НА ГФК „ОСОГОВО“ ОД СЛЕДНОТО ПРВЕНСТВО ЕДЕН РАНГ ПОВИСОКО

Убав успех постигнаа генерациите „Пионери“ и „Помлади пионери“ на ГФК „Осогово“ во годинешното првенство. На конечната табела и двете генерации се убедливо први со што обезбедија пласман идната година да се натпреваруваат еден ранг повисоко во младинските лиги, односно да ги играат натпреварите во Првата младинска фудбалска лига која е втора по квалитет, веднаш зад…

„СЛОГА 1934“ СЛАВЕШЕ ВО КОМШИСКОТО ДЕРБИ, И ГО ДОВЕДЕ „ОСОГОВО“ ВО ЗОНАТА НА ИСПАЃАЊЕ

„СЛОГА 1934“ СЛАВЕШЕ ВО КОМШИСКОТО ДЕРБИ, И ГО ДОВЕДЕ „ОСОГОВО“ ВО ЗОНАТА НА ИСПАЃАЊЕ

По сончево и пријатно време за игра „Осогово“ и „Слога 1934“ го одиграа комшиското дерби во рамките на 24. коло од Втора Фудбалска Лига – Исток. Гостите од Виница заслужено стигнаа до трите бода благодарение на присебноста на Андреј Симевски кој во зимскиот преоден рок навреден ги напушти редовите на „жетварите“ за да денес слатко…

„ДЕТОНИТ ЈУНИОР“ СЛАВЕШЕ ВО ПЕХЧЕВО И ЈА ЗАКОМЛИЦИРА ТАБЕЛАТА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕДИНСТВЕНАТА ВТОРА ЛИГА

„ДЕТОНИТ ЈУНИОР“ СЛАВЕШЕ ВО ПЕХЧЕВО И ЈА ЗАКОМЛИЦИРА ТАБЕЛАТА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕДИНСТВЕНАТА ВТОРА ЛИГА

Се одиграа натпреварите од 22 коло во Втора Фудбалска Лига – Исток, во кое фаворитите во главно ја оправдаа својата улога. Сите три првопласирани екипи славеа како домаќини и продолжува „мртвата трка“ за првите две места на табелата. Мало изненадување е нерешениот резултат во Гевгелија како и заслужената победа на „Детонит јуниор“ во Пехчево. Токму…

КРАЈ НА СЕЗОНАТА ЗА АЛЕКСАНДАР МИТРЕСКИ

КРАЈ НА СЕЗОНАТА ЗА АЛЕКСАНДАР МИТРЕСКИ

Заврши годинешното фудбалско првенство за левиот бек на „Осогово“ Александар Митрески. Играчот со големо срце веќе неколку натпревари се жалеше на болка во препоните, но знаејќи дека и е потребен на екипата секогаш ги стиснуваше забите и истрчуваше на теренот. Дознаваме дека болките пред а и по натпреварот со „Беласица“ биле неподносливи па Митрески по…

ПРЕКРАСНА АТМОСЕФРА НАПРАВИЈА НАВИВАЧКИТЕ ГРУПИ „СЕЈМЕНИ“ И „АЈДУЦИ“

ПРЕКРАСНА АТМОСЕФРА НАПРАВИЈА НАВИВАЧКИТЕ ГРУПИ „СЕЈМЕНИ“ И „АЈДУЦИ“

Фудбалскиот натпревар „Осогово“ – „Беласица“ 0:5 (0:0) освен по добрата и ефикасна игра на гостите од Струмица ќе се памти и по одличната атмосфера на трибините што ја создадоа навивачките групи „Сејмени“ и „Ајдуци“. Иако бројноста на навивачите не беше на очекувано ниво сепак и тие што беа сместени на двете спротивни трибини со своето…

СТРУМИЧКА РАПСОДИЈА НА СТАДИОНОТ „НИКОЛА МАНТОВ“

СТРУМИЧКА РАПСОДИЈА НА СТАДИОНОТ „НИКОЛА МАНТОВ“

Кога денес мошне добриот судија Никола Иванов од Велес означи крај на средбата „Осогово“ – „Беласица“ 0:5 (0:0) кочанската публика која е добар познавач на фудбалот со концерт од свирежи ги „награди“ играчите во „жолто-сини“ дресови, додека играчите на „Беласица“ со огромен аплауз ги испратија во соблекувалната. Самиот крај од натпреварот ја отсликува денешната слика…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ДЕРБИТО НА КОЛОТО ВО КОЧАНИ

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ДЕРБИТО НА КОЛОТО ВО КОЧАНИ

Сабота, 16:00 часот, термин за одигрување на натпреварите од 22. коло во Втора Фудбалска Лига – Исток. Дербито на колото се игра во Кочани каде домаќинот „Осогово“ ја дочекува екипата на „Беласица“ еден од кандидатите за највисок пласман. „Жетварите“ се пред голем предизвик бидејќи ќе играат против одбраната на екипа која веќе осум кола нема…

„ЖЕТВАРИТЕ“ ПОТКЛЕКНАА ВО ФИНИШOT ОД НАТПРЕВАРОТ

„ЖЕТВАРИТЕ“ ПОТКЛЕКНАА ВО ФИНИШOT ОД НАТПРЕВАРОТ

Се одиграа натпреварите од 21 коло во Втора Фудбалска Лига – Исток во кои домаќините остварија стопостотен учинок. Дерби натпреварот се одигра во Македонска Каменица каде домашната „Каменица Саса“ дури во финишот го скрши отпорот на кочанчани и заслужено го совлада „Осогово“ со 2:0 (0:0). Самиот натпревар не донесе кој знае колку интересен фудбал. Домаќините…

НЕРЕШЕНО ВО КОЧАНИ, ПО КОИ ФУДБАЛСКИ ПРАВИЛА СУДЕШЕ СУДИЈАТА?

НЕРЕШЕНО ВО КОЧАНИ, ПО КОИ ФУДБАЛСКИ ПРАВИЛА СУДЕШЕ СУДИЈАТА?

Во натпревар од 20-тото коло од Втора Фудбалска Лига – Исток, по сончево но мошне студено време проследено со ветер денес во Кочани „Осогово“ и „Пехчево“ одиграа 1:1 (0:0). Натпреварот беше од големо значење за двете екипи, домаќините со победа да осигурат место кое сигурно ќе ги однесе во единствената Втора лига гоја стартува следното…