Ознака: жфк кочани

ЖФК „КОЧАНИ“ – ПОДГОТОВКИ НА ПОНИКВА

ЖФК „КОЧАНИ“ – ПОДГОТОВКИ НА ПОНИКВА

Повратникот во Првата Фудбалска Лига за жени, некогашниот Шампион и освојувач на Купот на Македонија ЖФК „Кочани“ со големи амбиции го чека стартот на новото првенство. Дека ништо не е оставено на случајност потврдува податокот што девојчињата од 08-13 Август ги одработуваат висинските подготовки на „Пониква“. „Ги имаме сите услови да ги одработиме безпрекорно овие…

ПО ЕДНА ГОДИНА ПАУЗА ШАМПИОНОТ СЕ ВРАТИ ВО ЕЛИТАТА

ПО ЕДНА ГОДИНА ПАУЗА ШАМПИОНОТ СЕ ВРАТИ ВО ЕЛИТАТА

По една година пауза некогашниот шампион и двоен освојувач на женскиот фудбалски куп на Македонија, ЖФК „Кочани“ повторно се врати во прволигашкото друштво. Настапот во второлигашкото друштво траеше само една сезона, но благодарение на одличната систематска работа на тренерот Оливер Јовановски, Кочани од наредното првенство ќе има уште еден прволигаш. „Испаѓањето од Првата женска фудбалска…

ДОНАЦИЈА ЗА ЖФК „КОЧАНИ“ ОД СЕСТРИТЕ АНЃЕЛОВИ И КОМПАНИЈАТА „ПЕНЏЕР ПЛАСТ“

ДОНАЦИЈА ЗА ЖФК „КОЧАНИ“ ОД СЕСТРИТЕ АНЃЕЛОВИ И КОМПАНИЈАТА „ПЕНЏЕР ПЛАСТ“

Убав новогодишен подарок добија девојчињата од ЖФК „Кочани“. Подарокот е 25 дуксери кои ги обезбедија некогашните играчи на ЖФК „Кочани“ Драгана и Дијана Анѓелови и компанијата „Пенџер пласт“ од Кочани. Сестрите Анѓелови се дел од екипата на ЖФК „Кочани“ која под водството на тренерот Оливер Јовановски во натпреварувачката 2013/2014 ја освоија двојната круна (шампиони и…

КОЧАНЧАНКИ ПРОДОЛЖУВААТ СО ПОБЕДОНОСНИОТ ЧЕКОР

КОЧАНЧАНКИ ПРОДОЛЖУВААТ СО ПОБЕДОНОСНИОТ ЧЕКОР

Младата и полетна екипа на ЖФК „Кочани“ продолжува победоносно да чекори во Втора Фудбалска Лига – за жени. И во третиот натпревар кочанчанки одиграа сигурно и ефикасно. Во рамките на четвртото коло (еден натпревар не се одигра) ја забележаа и третата последователна победа и тоа повторни без примен гол. Девојчињата на тренерот Оливер Јовановски денес…

ВТОРА ПОБЕДА ЗА ДЕВОЈЧИЊАТА НА ЖФК „КОЧАНИ“

ВТОРА ПОБЕДА ЗА ДЕВОЈЧИЊАТА НА ЖФК „КОЧАНИ“

Девојчињата на „Кочани“ ја забележаа и втората победа во годинешниот шампионат на Взора Фудбалска Лига за жени. Тие денес како домаќини ја совладаа екипата на „Победа“ од Валандово со 17:0 (9:0) и со две победи и гол разлика 21:0 се во горниот дел на табелата. Денес на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани подмладениот состав на…

ПРВА ВТОРОЛИГАШКА ПОБЕДА НА ЖФК „КОЧАНИ“

ПРВА ВТОРОЛИГАШКА ПОБЕДА НА ЖФК „КОЧАНИ“

Во стилот „без секој се може“ денес продолжија натпреварите од втора Фудбалска Лига за жени. Се одигра второто коло во кое од петте закажани натпревари се одиграа три. Девојчињата на „Кочани“ на гостувањето во Македонски Брод ја забележаа првата второлигашка победа, со головите на Ана Горгиева (3) и Андреа Донева (1) совлада е домашната екипа…

ВО САБОТА СТАРТУВА ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ

ВО САБОТА СТАРТУВА ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ

По многу препирки и неизвесности конечно е донесено решение новоформираната Втора Фудбалска Лига за жени да стартува во Сабота (06.11.2021). Во новоформираната Втора Фудбалска Лига за жени годинава ќе се натпреваруваат 10 екипи, а биејќи почетокот на сезоната доцни, планирано е во есенскиот дел да се одиграат натпреварите до 7-мото коло, а на пролет да…