Последни вести

ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ „ЧЕШИНОВО 2022“ – 50 ИЗДАНИЕ

Како што не информираат од Организациониот одбор на Илинденските Спортски Игри  „Чешиново 2022“, Општина  Чешиново-Облешево,  во периодот од 09. Јули до 02 Август го организира 50 јубилејно издание на Илинденските Спортски Игри. Пријавувањето на фудбалските екипи е во тек и истото ќе трае до 25 Јуни. Наградниот фонд за освоено прво место изнесува 80.000,00 денари…

ЗАПАДНАТА СТРАНА НА СПОМЕН ДОМОТ „АСНОМ“ КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИТЕ

Изминатата среда од Општина Кочани беше организирана еко-акција во која како што беше наведено се чистела околината на три локации во градот, меѓу кои едната беше спомнато дека е кај Спомен домот „АСНОМ“. Да се чистеше дел од околината но по се изгледа само на јужната страна бидејќи денешните фотографии се направени на северната и…

ДВАНАЕСЕТ ЕКИПИ НА „ПЕТРОВДЕНСКИОТ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР“

Како што дознаваме до вчера (Петок) дванаесет екипи се имаат пријавено да учествуваат на годинешниот Петровденски турнир во мал фудбал. До првиот пријавен рок имало само осум екипи но подоцна се пријавиле уште четири па сега нивната бројка е дванаесет со што е исполнет предвидениот број. Од организаторот на турнирот дознаваме дека оваа бројка е…

СОУ „ЉУПЧО САНТОВ“ ГИ ДОДЕЛИ ПРИЗНАНИЈАТА НА НАЈУСПЕШНИТЕ УЧЕНИЦИ ВО ГЕНЕРАЦИЈАТА 2018/2022

На симболичен и достоинствен начин денес во СОУ „Љупчо Сантов“ – Кочани на свеченоста која беше организирана од Наставничкиот совет на училиштето беа доделени признанијата на Првенецот и учениците во генерацијата 2018/2022 година. Признанието „Првенец на генерацијата“ и беше доделено на Теодора Санева, ученичка во IV/7 паралелка, додека пофалници за континуиран одличен успех во сите…

ДВЕТЕ СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА ОД КОЧАНИ ЗАДОВОЛНИ ОД БРОЈОТ НА ПРИЈАВЕНИ УЧЕНИЦИ ВО ПРВИОТ УПИСЕН РОК – ПРВО ПРИЈАВУВАЊЕ

Во тек се уписите на нови ученици во двете средни училишта во Кочани,  во кои има доволно слободни места за деветоодделенците од општината кои годинава го завршија основното образование. За разлика од минатите години, сега новина е што пријавувањето за запишување е електронски, преку посебен систем што го подготви Министерството за образование и наука. Според…

ПРОТЕСТ – ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ВО АТАРОТ НА БАЊА И ТРКАЊЕ, БАРААТ ПРИСТАП ДО НИВИТЕ ПО ИЗГРАДБАТА НА ЕКСПРЕСНИОТ ПАТ

Протест поради одземениот сообраќаен пристап до нивите по изградбата на ескпресниот пат Штип – Кочани денеска организираа сопственици на земјоделско земјиште во атарот на кочанските села Тркање и Бања. Дополнителен проблем е отежнатиот влез во селото Тркање, па возилата ќе мораат да обиколуваат неколку километри за да можат да се приклучат на експресната коловозна лента….

СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА УЛИЦАТА „ТОДОСИЈА ПАУНОВ“

Вечерва околу 19:45 часот на улицата „Тодосија Паунов“ се случи сообраќајна несреќа. Во сообраќајката учествувале две возила ПМВ „БМВ“ со скопски регистарски таблички и „Сузики Свифт“ со кочански регистарски таблички. Сообраќајката поминала со материјална штета. С. Ивановски

М-Р ДУШАНКА ГОРГИЕВА ТРПЕВСКИ ИМЕНУВАНА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ФОРУМ НА ЖЕНИ ПРИ ОО НА СДСМ КОЧАНИ

Претседателката на Форум на жени на СДСМ Јована Тренчевска вечерва им ги врачи Одлуките на осумнаесет нивни членови кои се именувани за Претседателки на Форум на жени во општинските организации на СДСМ. Честа во Кочани во наредниот период да биде на челото на Форумот на жени на ОО  СДСМ Кочани и припадна на м-р Душанка…

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА НЕОВЛАСТЕНО ПРОИЗВОДСТВО И ПУШТАЊЕ ВО ПРОМЕТ НАРКОТИЧНИ ДРОГИ

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Б.И.(37) од село Грдовци и А.М.(23) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ и против А.М.(25) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „овозможување употреба…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ПРОДАЖБА НА МАРИХУАНА И АМФЕТАМИН

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против М.В.(25) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ и против М.З.(22) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „овозможување на употреба наркотични дроги“. На…