Последни вести

СО ИЗМАМА МУ УКРАЛЕ ПАРИ

годишен жител на Кочани пријавил дека околу 10.00 часот во Кочани бил измамен од едно лице за сума од 1.500 евра. Според пријавеното, лицето му кажало дека направило сообраќајна незгода со друго лице – странец, кое не ги разбирало парите – евра и ако има да му даде да ги види. Како што е пријавено,…

ПОЛОЖУВАЊЕ СВЕЖО ЦВЕЌЕ ВО ЗНАК НА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА ДВАТА ПРАЗНИКА

По повод 7 Септември, Денот на ослободувањето на Кочани и 8 Септември, Денот на независноста на Македонија, делегација составена од градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов и членови на Советот, од Сојузот на Здружението на борците од НОВ, како и партиски делегации положија свежо цвеќе на Споменикот на слободата и на бистите на Љупчо Сантов…

ФУДБАЛСКИ ТУРНИР ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА АКАДЕМИЈА „ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО“

По повод една година од своето постоење како и денот на независноста на Република Македонија, Академија „Чешиново-Облешево“ организира еднодневен фудбалски турнир. Турнирот ќе се одржи на фудбалскиот терен во Чешиново а на истиот ќе учествуваат: ГФК „Осогово“ (Кочани), „Фудбал старс“ (Кочани), „Академија Постолов-Пандев“ (Штип), „Брегалница (Штип) и домаќинот, организаторот на турнирот Академија „Чешиново-Облешево“. На трите…

ВО КОЧАНИ СЕ ОДРЖА ФОРУМОТ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ „УСПЕШНИ ЗАЕДНО“

Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов учествуваше на Форумот на градоначалници „Успешни заедно“, што се одржа денеска во Кочани, во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите. Пред учесниците на Форумот – градоначалниците од двaесетина општини од државата, беше потенцирана клучната улога на градоначалникот во унапредување на општинското работење,…

КОЛЕКТОРСКО ПОВРЗУВАЊЕ НА КАНАЛИЗАЦИОНАТА МРЕЖА ОД С. ТРКАЊЕ СО ПРЕЧИСТИТЕЛНАТА СТАНИЦА

Деновиве се врши поголем зафат на градежна работна активност, изградба на колекторско поврзување на канализационата мрежа од с. Тркање до Пречистителната станица со бушење под железничката пруга и пристапниот пат. Станува збор за канализациона мрежа во село Тркање, проект со кој се реши долгогодишен проблем со канализацијата во с. Тркање. Должината на колекторот е околу…

ВО САБОТА И НЕДЕЛА СТАРТУВААТ НАТПРЕВАРИТЕ ВО ВТОРА ЛИГА МЛАДИ КАТЕГОРИИ

Во Сабота и Недела започнуваат натпреварите во Втора фудбалска Лига – млади категории, за сезоната 2022/2023. Според распоредот, во саботите ќе се играат натпреварите во лигата на „пионери“ и „помлади пионери“, додека во неделите според истиот распоред играат категориите „кадети“ и „младинци“ со таа разлика што домаќините од саботите во неделите гостуваат кај истите противници…

ПЛИВАЧКИ МАРАТОН ПО ПОВОД 7. СЕПТЕМВРИ

По повод Денот на ослободувањето на Кочани, утре, 7 септември, во 11 ч., кавадарчанец Бошко Илиев, специјалист по спортска медицина, ќе реализира пливачки маратон во водите на езерото Гратче. Пливањето ќе го започне од брегот на езерото кај „Еуро хотел Гратче“. Општина Кочани

ПРОНАЈДЕН ПОЧИНАТ КОЧАНЧАНЕЦ

На 05.09.2022 во 12.12 часот во СВР Штип било пријавено дека во својот дом во Кочани бил пронајден починат К.А.(61) од Кочани. По наредба на Јавен обвинител, во болницата во Кочани врз телото на починатиот бил извршен преглед и била констатирана смрт без траги на насилство. Исто така, по наредба на Јавен обвинител, телото било…

ПРИЈАВА ЗА НАПАДИ НА ДВЕ ЛИЦА НА РАЗЛИЧНИ ЛОКАЦИИ

На 05.09.2022 во 10.00 часот во Полициската станица Кочани, Д.К.(54) пријавил дека на 04.09.2022 околу 18.00 часот во с.Полаки бил физички нападнат од Д.К.(36), двајцата од Кочани. По комплетирање на случајот против Д.К.(36) ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 05.09.2022 во 16.20 часот во Полициската станица Кочани, Д.А.(58) пријавила дека околу 10.00 часот во дворот…

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПРЕНАСОЧЕН СООБРАЌАЈ НА РЕГИОНАЛНИОТ ПАТ ШТИП – КОЧАНИ

Почитувани учесници во сообраќајот, Ве известуваме дека од ден 05.09.2022 година заради градежни активности регионалниот пат Штип-Кочани после село Тркање ќе биде затворен. Сообраќајот ќе биде пренасочен кон новоизградената девијација се до кружна раскрсница 1 пред Кочани и кружна раскрсница 2 кај хотел Национал. Пристапот кон бензиската пумпа Еко-Оил и фирмата Амфенол ќе биде обезбеден…