Последни вести

ГО НАПАДНАЛЕ КАЈ СТАРАТА КАСАРНА И МУ ГИ ОДЗЕЛЕ ПАРИТЕ

На 21.12.2021 во 16.30 часот во ОВР Кочани, A.Р.(44) од Кочани пријавил дека на 20.12.2021 околу 15.00 часот во близина на старата касарна во Кочани три лица физички го нападнале и му одзеле пари. Се работи на расчистување на случајот. ИЗВОР: Дневен билтен на СВР Штип

СООПШТЕНИЕ НА ОО НА СДСМ – КОЧАНИ

МИЦКОВСКИ И ПАПАЗОВ ВО ПОСЕТА НА КАПИТАЛНИТЕ ПРОЕКТИ НА СДСМ И НИКОЛЧО ИЛИЈЕВ Почитувани, Претседателот на ДПМНЕ, Мицковски, кој пред два месеца жестоко критикуваше се што работеше тогашната локална власт, вчера (патувајќи по завршницата на брзиот автопат, направен од Централната власт и СДСМ), дојде во Кочани, за да ги поздрави и да го закити сегашниот…

ЌЕ ГО СПАСУВА ЛИ КРСТЕ КРСТЕВ „ОСОГОВО„?

По минатонеделниот избор на Александар Андов за претседател на ОФС „Кочани“, љубителите на фудбалот во Кочани а посебно навивачите на ГФК „Осогово“ со право се прашуваат кој ќе седне на жешкото столче и ќе го води клубот низ пролетните немирни води, се со цел зачувување на второлигашкиот статус. Чаршијата како чаршија е полна со шпекулации,…

УВИД ВО ГРАДЕЖНИ АКТИВНОСТИ И ПРОМОЦИЈА НА УЛИЦАТА „РОЗА ПЕТРОВА“

Денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицкоски беше во посета на Општина Кочани. Во присуство и придружба на градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов и директорот на КЈП „Водовод“ – Кочани, Иван Иванов посетија три локалитети каде во тек се градежни работни активности, а една улица е целосно реконструирана и асфалтирана. „Денес имавме можност…

КОНКУРС ЗА УЧЕСТВО НА ОБУКИ

Рокот за пријавување на конкурсот за обуки за економско јакнење на жените се продолжува до 27 декември. Обуките се однесуваат на: развој на вештини и знаења за дигитален маркетинг, онлајн продажба и употреба на дигитални технологии, развој на бизнис-идеја и бизнис-план, претприемништво и менаџерски вештини, како и за основни вештини за вработување. Овие обуки имаат…

РАБОТИЛНИЦА ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА РАНИ ФАЗИ НА ЗАВИСНОСТ ОД МАРИХУАНА И СИНТЕТИЧКИ ДРОГИ КАЈ МЛАДИТЕ

Во организација на невладината организација „Двојна надеж“, а во присуство на градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов, како и претставници од воспитно-образовните институции од Кочани, во Мултикултурниот центар во Кочани се одржа работилница за запознавање и утврдување на превентивни протоколи за препознавање на рани фази на зависност од марихуана и синтетички дроги кај младите лица….

МВР СО АПЕЛ КОН МЛАДАТА ПОПУЛАЦИЈА ЗА ПРОТИВ КОРИСТЕЊЕ НА ПИРОТЕХНИЧКИ СРЕДСТВА

Преку лепење плакати и делење флаери, денеска во ООУ „Кирил и Методиј“ – Кочани, претставници од полициската станица во Кочани, во присуство на директорот на ООУ „Кирил и Методиј“ – Кочани, упатија апел кон учениците и младите генерации против употребата на пиротехнички средства. -Целта на оваа наша активност е да ја почнеме превентивната кампања која…

ЗОРАН СРЕБРЕНОВ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА БК „СПАРТАК“

Изминатата седмица најтрофејниот клуб во општината, Боречкиот Клуб „Спартак“ одржа Изборно Собрание на кое беше избран нов претседател, секретар а и други органи на клубот. За нов претседател на клубот е избран Зоран Сребренов, кој е дете на „Спартак“ а додека функцијата секретар ќе ја извршува Гоце Ангелов. Факт е дека БК „Спартак“ го живее…

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ЧЕТИРИ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ

На 19.12.2021 во 19.00 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на магистралниот пат Штип–Кочани, кај с.Уларци, патничко моторно возило „фиат уно“ со скопски регистарски ознаки, управувано од З.М.(40) од с.Чифлик, општина Сопиште, излетало од патот. 0Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, а со телесни повреди се здобил возачот, сопатникот…

УТРЕШНИОТ ПРИЕМЕН ДЕН КАЈ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СЕ ОДЛОЖУВА

Поради неoдложни работни активности на Локалната самоуправа и обврските на градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов, ги известуваме сите граѓани на Општина Кочани дека утрешниот термин за прием на граѓани се одложува за следниот вторник (28.12.2021 година) од 12:00 до 14:00 часот. Општина  Кочани