All Posts By Славчо Ивановски

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ ДВАЈЦА КОЧАНЧАНИ КАЈ КОИ ПО ПРЕТРЕС Е ПРОНАЈДЕН АМФЕТАМИН

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.К.(34), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 17.12.2020 бил извршен претрес во домот на пријавениот, при што бил пронајден и одземен амфетамин. ОВР Кочани поднесе кривична пријава против А.Б.(26),…

ПРОМОВИРАН АЛМАНАХ НА КНИЖЕВНИ ТВОРБИ ПО ПОВОД 82 ГОДИНИ ОД ИЗДАВАЊЕТО НА СТИХОЗБИРКАТА „БЕЛИ МУГРИ“

Во петокот во просториите на НУЦК „Бели Мугри“ – Кочани беше промовиран Алманах со литературни творби по повод 82 години од издавањето на Рациновата стихозбирка „Бели Мугри“. „Вечерва го одбележуваме патрониот празник на НУЦК „Бели Мугри“ којшто од оправдани причини беше преместен за денес, наместо на 25 ноември, денот кога во 1939 година излезе од…

ПОЛИЦИЈАТА КАЈ КОЧАНЧАНЕЦ ПРОНАШЛА И ОДЗЕЛА ХЕРОИН

ОВР Кочани поднесе кривична пријава против С.И.(44) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 13.12.2020, полициски службеници кај С.И. пронашле и одзеле хероин. ИЗВОР: Дневни билтени на МВР

РАБОТНИК ШТО ИЗВРШУВАЛ ГРАДЕЖНИ РАБОТИ НА ПАТОТ ВО ИЗГРАДБА ШТИП-КОЧАНИ ЗАВРШИЛ ВО БОЛНИЦА

На 17.12.2021 во 12.00 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека во болницата во Кочани со тешки телесни повреди бил донесен С.П.(54) од Пробиштип. Според пријавеното, тој се здобил со повредите при извршување градежни работи на патот во изградба Кочани-Штип. Увид на местото извршила екипа од Полициската станица Кочани и трудов инспектор. Се работи…

ПРЕТРЕС ВО ВИНИЦА, ПРОНАЈДЕНА ДРОГА

На 17.12.2021 во 22.55 часот во Виница, полициски службеници од Полициската станица Виница ги лишиле од слобода Д.Д.(26), Ф.Д.(24), К.С.(21), С.Ѓ.(20) од Виница и П.Ѓ.(21) од Кочани. При претрес во домот на Д.Д. и Ф.Д., извршен со судска наредба, каде биле затекнати и К.С., С.Ѓ. и П.Ѓ., биле пронајдени и одземени марихуана и стебла од…

УТРЕ (САБОТА) И ОФИЦИЈАЛНО ЗАПОЧНУВА СКИЈАЧКАТА СЕЗОНА

Како што не извести концесионерот на ски-лифтовите на „Пониква“ од утре (Сабота) и официјално започнува скијачката сезона. Снег има доволно, а патеките на ски лифотивте 1 и 3 се подготвени да ги примат првите љубители на скијањето на снег. Времетраењето на работата на ски-лифтовите е од 10:00 до 15:00 часот. Време е за уживање на…

СПОРТСКО-РЕКРЕАТИВНИОТ ЦЕНТАР ПОНИКВА СО НАЈАВА ЗА УСПЕШЕН СТАРТ НА СКИЈАЧКАТА СЕЗОНА

Денеска градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов, придружуван од директорот на КЈП „Водовод“, Иван Иванов беа во посета на Пониква, каде се сретнаа со концесионерот кој стопанисува со ски-лифтовите и механизацијата, за на лице место анализираат што е направено и што се прави за успешен старт на скијачката сезона. Снежната покривка на Осоговските Планини по…

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ЗЕМЈЕНО-ГРАДЕЖНИ И ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИ РАБОТИ НА УЛИЦА „СТЕВО ТЕОДОСИЕВСКИ“

Во недела, 19.12.2021г. во период од 09 – 16 ч. на улица „Стево Теодосиевски“ заради дислокација на ЕЕ инсталации ќе се изведуваат земјено – градежни и електромонтажни работи од Електродистрибуција ДООЕЛ, КЕЦ Кочани. Се замолуваат сите учесници во сообраќајот за зголемено внимание и претпазливост, по можност користење на други сообраќајници

ОДЛУКА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА СТИПЕНДИИ НА СТУДЕНТИ ОД ОПШТИНА КОЧАНИ ЗА СТУДИСКАТА 2021/2022 ГОДИНА

Вкупно 21 студент добија општинска стипендија од 3.000 ден (за еден студент) кои ги исполнуваат условите пропишани во Правилникот за стипендирање. До крајот на годината, сите студенти ќе бидат дополнително повикани на доделување и потпишување на договирите за користење на стипендиите. При потпишувањето на договорите потребно е студентите да ја приложат својата трансакциска сметка. Одлуката…

АЛЕКСАНДАР АНДОВ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОФС КОЧАНИ

На одржаното Изборно Собрание на ОФС Кочани кое вечерва се одржа во салата на „Мултикултурниот Центар“ Александар Андов е избран за нов претседател на ОФС – Кочани. Така гласаа сите 19 присутни делегати, и во наредните четири години Андов ќе го претставува ОФС Кочани. Делегатите одлучија негов заменик односно Потпретседател да биде Оливер Јовановски. Новиот…