Црна хроника

ВО СООБРАЌАЈКА НА ЧЕТИРИ ВОЗИЛА ТРОЈЦА ПОВРЕДЕНИ

ВО СООБРАЌАЈКА НА ЧЕТИРИ ВОЗИЛА ТРОЈЦА ПОВРЕДЕНИ

Во сообраќајката која се случи денес попладне неколку метри над мостот за Општа болница со проширена дејност – Кочани, три лица се повредени. Во сообраќајката учествувале четири патнички моторни возила сите со Кочански регистарски таблички. Повредените лица се пренесени во Општа болница со проширена дејност – Кочани. Според дежурната екипа во Општа болница со проширена…

ПРЕВЗЕМЕНИ СЕ СИТЕ МЕРКИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА ПОЖАРОТ НА ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

ПРЕВЗЕМЕНИ СЕ СИТЕ МЕРКИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА ПОЖАРОТ НА ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

Депонијата која деновиве константно чади, претставува сериозен проблем за населението, но и за службите кои се борат со нејзиното гасење и смирување. Имено, гасењето оди во отежнати услови, бидејќи во депонијата се наоѓа метан во поголеми количини. При денешната посета на градската депонија од страна на градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов и директорот на…

И ДЕНЕС БЕЗ РЕАКЦИИ ЗА ГЛАВНАТА ДЕПОНИЈА ЧАДИ ЛИ ЧАДИ

И ДЕНЕС БЕЗ РЕАКЦИИ ЗА ГЛАВНАТА ДЕПОНИЈА ЧАДИ ЛИ ЧАДИ

Ниту одговорните инспектори да излезат на терен, ниту одговорните од КЈП „Водовод“ да зуцнат нешто, никој, ама буквално никој не го интересира дали Главната депонија гори и чади и дали жителите на Кочани се гушат во чад. Можеби за инспекторите е оправдано што не реагираат бидејќи не се сигурни дали од јануари оваа година им…

ИНЦИДЕНТ ЗА ВРЕМЕ НА ЛОВ, ТЕШКО ПОВРЕДЕН ЛОВЏИЈА ОД КОЧАНИ

ИНЦИДЕНТ ЗА ВРЕМЕ НА ЛОВ, ТЕШКО ПОВРЕДЕН ЛОВЏИЈА ОД КОЧАНИ

Во селото Јастребник во близината на Кочани утринава за време на лов се случил инцидент во кој е повреден ловџија од Кочани. Педесет и петгодишен ловџија бил тешко повреден при истрел од ловечка пушка од негов колега. Несреќниот ловџија се здобил со прострелна рана во пределот на стомакот а поради стрмниот и непристапен терен морале…

ГЛАВНАТА ДЕПОНИЈА ВЕЌЕ НЕ ЧАДИ, ТАА СЕГА ПОЧНА И ДА ГОРИ

ГЛАВНАТА ДЕПОНИЈА ВЕЌЕ НЕ ЧАДИ, ТАА СЕГА ПОЧНА И ДА ГОРИ

Главната депонија за која претпладнето добивме повеќе фотографии од наши сограѓани кои патуваа кон Пониква дека испушта густ чад повеќе не чади, таа сега и чади и гори. Таква беше сликата попладнето некаде пред 16 часот. Депонијата почна да гори и доколку надлежните не преземат посериозни мерки за нејзино угаснување ветерот може да го разгори…

КАКО ЈА ИСПРАТИВМЕ, ТАКА ЈА ДОЧЕКАВМЕ НОВАТА ГОДИНА

КАКО ЈА ИСПРАТИВМЕ, ТАКА ЈА ДОЧЕКАВМЕ НОВАТА ГОДИНА

Како што ја испративме, така и ја дочекавме новата година. Главната депонија никако да престане да чади па не е ни чудно што сите оние денес што заминаа кон Пониква мораа да поминат низ димна завеса која создаваше непријатен мирис и ги печеше очите. Сепак, се надеваме дека и овој проблем набргу ќе биде решен,…

СЕ ЗАПАЛИ ВОЗИЛО ВО ДВИЖЕЊЕ ВО ДВОРОТ НА ОПШТА БОЛНИЦА СО ПРОШИРЕНА ДЕЈНОСТ

СЕ ЗАПАЛИ ВОЗИЛО ВО ДВИЖЕЊЕ ВО ДВОРОТ НА ОПШТА БОЛНИЦА СО ПРОШИРЕНА ДЕЈНОСТ

Во 14:20 часот во Противпожарната единица во Кочани пристигната е дојава дека во кругот на Општа болница со проширена дејност – Кочани се запалило патничко моторно возило „Опел Зафира“ со словенечки регистарски таблички. Интервенирано е со едно возило и тројца пожарникари кои поради сообраќајниот хаос во градот под тешки услови пристигнале на местото на настанот….

СЕ ЧИСТИ ЕДНА ДЕПОНИЈА, СТИГНУВА НОВА

СЕ ЧИСТИ ЕДНА ДЕПОНИЈА, СТИГНУВА НОВА

За каква чиста животна средина се бориме навистина не е јасно. Деновиве бевме сведоци кога „Кај антената“ екипа на КЈП „Водовод“ ја исчистеше вештачки создадената депонија, кога денес на стотина метри над „Бавчалук“ забележавме нова за почеток мала депонија, на која ако се продолжи да се фрла смет ќе стане поголема. Чудно е што некој…

ИНОВАЦИЈА, НАДВОРЕШНА ГУМА НАМЕСТО ШАХТА

ИНОВАЦИЈА, НАДВОРЕШНА ГУМА НАМЕСТО ШАХТА

Повеќе од две седмици нема кој да ја поправи шахтата па за да има безбедност на учесниците во сообраќајот, некој се сетил и како заштита ставил надворешна автомобилска гума. Какква-таква гумата која е на крстосницата меѓу улиците „Ѓорче Петров“ и „Роза Петрова“ ако за ништо друго барем служи за потсмев. Самата глетка ги забавува минувачите…

ПО ТРИ ГОДИНИ ПАУЗА ГЛАВНАТА ДЕПОНИЈА ПОВТОРНО ПОЧНА ДА ЧАДИ

ПО ТРИ ГОДИНИ ПАУЗА ГЛАВНАТА ДЕПОНИЈА ПОВТОРНО ПОЧНА ДА ЧАДИ

Густ чад и непријатен мирис почувствуваа рекреативците кои утринава шетаа по патот кон „Гратче“. Причината за ова ненадејно загадување кое како густа магла беше во воздухот и од кое печеа очите е разгорувањето на главната депонија. Според фотографиите кои ги добивме главната депонија по три години повторно проработи, па сега освен загадувањето од јужната страна…