Спорт

ДО 23 ФЕВРУАРИ Е ОТВОРЕН КОНКУРСОТ ЗА СТИПЕНДИИ ЗА СПОРТИСТИ НА КОЧАНИ

ДО 23 ФЕВРУАРИ Е ОТВОРЕН КОНКУРСОТ ЗА СТИПЕНДИИ ЗА СПОРТИСТИ НА КОЧАНИ

Општина Кочани го објави конкурсот за доделување стипендии на спортисти – спортска надеж, за остварени спортски резултати и достигнувања во 2021 година. Право на стипендија имаат кандидатите кои се жители на општина Кочани, на возраст од 17 до 20 години, кои се членови на спортски клуб, друштво или асоцијација регистрирана во Агенцијата за млади и спорт со решение…

„БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ГО ЗАОКРУЖИ УСПЕШНИОТ ВИКЕНД СО ПОБЕДА ВО М-16 ЛИГАТА

„БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ГО ЗАОКРУЖИ УСПЕШНИОТ ВИКЕНД СО ПОБЕДА ВО М-16 ЛИГАТА

Кошаркарите на „Баскет Доно –Деликатес“ со победата во М-16 заокружија еден мошне успешен викенд. По победите во М-18 и Трета Лига – Исток, вчера кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ во Скопје против екипата на „Вардар“ остварија уште една сигурна победа. Во натпревар во кој беа подобри во сите четвртини тие го совладаа домаќинот со убедливи…

НЕУСПЕШНА ГЕНЕРАЛКА ЗА „ЖОЛТО-СИНИТЕ“

НЕУСПЕШНА ГЕНЕРАЛКА ЗА „ЖОЛТО-СИНИТЕ“

На една седница пред почетокот на натпреварите во вторите фудбалски лиги, денес во Кратово „Силекс“ и „Осогово“ го одиграа последниот подготвителен натпревар. Есенскиот шампион во Втора лига – Запад „Силекс“ беше далеку подобар од гостите и на крајот сосема заслужено победи со 3:0 (2:0). Од она што го дознаваме кратовчани иако пред некој ден си…

СТОЛЕ ТОШЕВ ИМЕНУВАН ЗА В.Д. СЕКРЕТАР ПРИ ОФС КОЧАНИ

СТОЛЕ ТОШЕВ ИМЕНУВАН ЗА В.Д. СЕКРЕТАР ПРИ ОФС КОЧАНИ

Непосредно по Новогодишните празници а во пресрет на зимскиот преоден рок за фудбалери, Столе Тошев беше именуван за в.д. секретар при ОФС Кочани. Тошев и е познат на фудбалската јавност не само во Кочани туку и пошироко. Долги години ја делеше фудбалската правда на зелениот терен било како главен судија или како помошник, а од…

НОВА ПОБЕДА НА „БАСКЕТ ДИНО“ ВО ТРЕТА ЛИГА – ИСТОК

НОВА ПОБЕДА НА „БАСКЕТ ДИНО“ ВО ТРЕТА ЛИГА – ИСТОК

Победоносниот од на кошаркарите на „Баскет Дино“ продолжува и во Трета кошаркарска лига – Исток. Овој пат совладана е екипата „Крива Паланка“ на гостински терен со убедливи шеснаесет поени разлика 63:79. Кочанчани за време на целиот натпревар беа подобри од мотивираната екипа на домаќините за што сведочи и резултатите по четвртини (18:23, 12:18; 17:20; 16:18)….

ЗЛАТО И СРЕБРО ВО ПОЕДИНЕЧНА И ТРЕТО МЕСТО ВО ЕКИПНА КОНКУРЕНЦИЈА ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“

ЗЛАТО И СРЕБРО ВО ПОЕДИНЕЧНА И ТРЕТО МЕСТО ВО ЕКИПНА КОНКУРЕНЦИЈА ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“

Во салата на ОУ „Коле Нехтенин“ во Штип во организација на Боречката Федерација на Република Северна Македонија и технички организатор БК „Балканец“ се одржа  „Државното првенство во слободен стил за момчиња и девојчиња У-23“. Во мошне силна конкуренција борачите на „Спартак“ освоија злато во женска и сребро во машка конкуренција што со преостанатите освоени едно…

„СИЛЕКС“ – „ОСОГОВО“, ПОСЛЕДЕН ПОДГОТВИТЕЛЕН НАТПРЕВАР  ПРЕД СТАРТОТ НА ПРВЕНСТВОТО

„СИЛЕКС“ – „ОСОГОВО“, ПОСЛЕДЕН ПОДГОТВИТЕЛЕН НАТПРЕВАР ПРЕД СТАРТОТ НА ПРВЕНСТВОТО

На една седмица пред почетокот на пролетниот дел од првенството во двете Втори фудбалски лиги, екипите на „Силекс“ и „Осогово“ закажаа фудбалски натпревар кој уште за време на подготовките го беа најавиле како генералка (последен од серијата подготвителни натпревари). Натпреварот ќе се одигра во Недела на теренот во Кратово со почеток во 14:00 часот по…

МЛАДИНЦИТЕ НА „БРЕГАЛНИЦА“ ОД ШТИП ПОДОБРИ ОД ВТОРОЛИГАШОТ

МЛАДИНЦИТЕ НА „БРЕГАЛНИЦА“ ОД ШТИП ПОДОБРИ ОД ВТОРОЛИГАШОТ

Второлигашот од Кочани продолжува со подготвителните натпревари. Денес, на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани по сончево и пријатно време за игра „Осогово“ и младинската екипа на „Брегалница“ од Штип ги одмерија силите. Младинците на „штипските сини“ беа подобар противник и заслужено го совладаа второлигашот со 3:1 (1:1). Вчерашниот и денешниот натпревар беа добра прилика за…

ТРОЈЦА ИСКУСНИ ИГРАЧИ ПОТПИШАА ЗА „ОСОГОВО“

ТРОЈЦА ИСКУСНИ ИГРАЧИ ПОТПИШАА ЗА „ОСОГОВО“

Во текот на денешниот ден второлигашот од Кочани „Осогово“ се засили со тројца нови играчи. Се работи за проверени и искусни играчи кои своето искуство го стекнуваа во повеќето клубови во и надвор од Македонија. Александар Пановски – крилен напаѓач кој пред да дојде во „Осогово“ има настапувано и во „Вардар“ (Скопје), „Тетекс“ (Тетово), „Силекс“…

„ОСОГОВО“ ГИ „РАСТУРИ“ МЛАДИНЦИТЕ НА „РАБОТНИЧКИ“

„ОСОГОВО“ ГИ „РАСТУРИ“ МЛАДИНЦИТЕ НА „РАБОТНИЧКИ“

Иако немаше никаква информација за во јавноста дознаваме дека денес на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани како дел од подготовките второлигашот „Осогово“ одигра уште еден подготвителен натпревар. Пторивник на „жетварите“ овој пат им беше младинската екипа на „Работнички“ од Скопје. Жолто-сините го „растурија“ младиот состав на „романтичарите“ од Скопје совладувајќи го со 5:3 (4:0). За…