Ознака: хуманост

КУПИ ВЛЕЗНИЦА, ПОМОГНИ МУ НА ОЛИВЕР

КУПИ ВЛЕЗНИЦА, ПОМОГНИ МУ НА ОЛИВЕР

Почитувани,натпреварот од 26-то  коло во Втора МФЛ кој ке се одигра  на ден  27.04.2024 год. на градскиот стадион ,,Никола Мантов,,во Кочани помегу екипите на Осогово и Караорман од Струга ке биде од хуманитарен карактер .Средствата од продажба на билети од овој натпревар ке бидат наменети за лекување на Оливер Мирозов од Кочани ,дете со аутизам…

АПЕЛ ЗА ПОМОШ – ЗАЕДНО ДА БИДЕМЕ ПОБЕДНИЦИ

АПЕЛ ЗА ПОМОШ – ЗАЕДНО ДА БИДЕМЕ ПОБЕДНИЦИ

Заедно да бидеме победници во оваа тешка Борба! Драги хумани луѓе јас Дијана Т.боледувам од ретка болест Neuromilit Optucus болест која поради нејзината сериозност доведува до заматен вид(губење на видот и отежнато движење),за подобрување на состојбата потребна е соодветна терапија која чини доста скапо,за тоа ми е потребна вашата хумана рака… И споделувањето е донација….

ВО НЕДЕЛА, ФУДБАЛСКИОТ НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ – „ТИВЕРИЈА“ СО ХУМАНИТАРЕН КАРАКТЕР

ВО НЕДЕЛА, ФУДБАЛСКИОТ НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ – „ТИВЕРИЈА“ СО ХУМАНИТАРЕН КАРАКТЕР

ГФК „Осогово“ и ЗГ „Никола Мантов“ ги покануваат сите сограѓани и љубители на фудбалот заеднички да го прославиме освоеното прво место во Трета Фудбалска Лига –  Исток. Во продажба ќе бидат пуштени влезници, а собраните средства се наменети за лекување на нашите сограѓани Славица Димитрова и Димче Малчев. Билетите се во продажба во „Шишко“ во…

ИО „ЛАСТОВИЦА“ ГО ОТВОРИ ПУНКТОТ ЗА СОБИРАЊЕ ХУМАНИТАРНА ПОМОШ

ИО „ЛАСТОВИЦА“ ГО ОТВОРИ ПУНКТОТ ЗА СОБИРАЊЕ ХУМАНИТАРНА ПОМОШ

Февруари е познат како месец на извидништвото во целиот свет, затоа и кај нас извидниците во февруари прават добри дела. Од вчера (понеделник) па до петок членовите на ИО „Ластовица“ од Кочани спроведуваат хуманитарна акција за настраданите во земјотресот во Турција и во Сирија. Собирниот пункт е лоциран во „Градски парк“ наспроти кафе бар „Пролет“….

СОБРАНИТЕ СРЕДСТВА ОД ХУМАНИТАРНАТА АКЦИЈА ОРГАНИЗИРАНА ОД ООУ „НИКОЛА КАРЕВ“ УПЛАТЕНИ НА ВИСТИНСКАТА АДРЕСА

СОБРАНИТЕ СРЕДСТВА ОД ХУМАНИТАРНАТА АКЦИЈА ОРГАНИЗИРАНА ОД ООУ „НИКОЛА КАРЕВ“ УПЛАТЕНИ НА ВИСТИНСКАТА АДРЕСА

Собраните  средства од хуманитарната акција „Меѓународниот ден на солидарноста“ и од „Новогодишниот базар“ организирани од ООУ „Никола карев“ – Кочани и ПУ од село Тркање денес беа уплатени на вистинската адреса. „Денес ги уплативме средствата кои ги собравме од спроведената хуманитарна акција за ,,меѓународниот ден на солидарноста”. Средствата се уплатени на ученик од нашето училиште…

ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА „ПОДАРЕТЕ ЉУБОВ, ПОДАДЕТЕ РАКА“

ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА „ПОДАРЕТЕ ЉУБОВ, ПОДАДЕТЕ РАКА“

По повод празникот на љубовта „Свети Валентин“ во Недела и Понеделник (13 и 14 Февруари) ќе биде организирана хуманитарна акција под мотото „Подарете љубов, подадете рака“. За таа цел во периодот од 12:00 до 17:00 часот во Градскиот Трговски Центар во Кочани ќе биде поставен продажен штанд на кој ќе бидат изложени предмети кои ја…

ХУМАНОСТА НА ДЕЛО, СОБРАНИ ПОТРЕБНИТЕ ФИНАНСИСКИ СРЕДСТВА ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА НАТАША СТЕФАНОВА ОД КОЧАНИ

ХУМАНОСТА НА ДЕЛО, СОБРАНИ ПОТРЕБНИТЕ ФИНАНСИСКИ СРЕДСТВА ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА НАТАША СТЕФАНОВА ОД КОЧАНИ

Благодарение на хуманите граѓани од Кочани, регионот и од цела држава како и на оние од странство за кратко време откако беше објавено во медиумите, се собраа потребните средства за лекување на 27 годишната Наташа Стефанова од Кочани. Финансиската помош и е потребна за лекување и отстранување на туморот на мозокот, болест со која се…

АЈДЕ ХУМАНИ ЛУЃЕ,  ДА И ПОМОГНЕМЕ НА НАТАША

АЈДЕ ХУМАНИ ЛУЃЕ, ДА И ПОМОГНЕМЕ НА НАТАША

27 годишната Наташа Стефанова од Кочани, мајка на две малолетни деца, има потреба од финансиска помош за да оди во Турција на операција на мозокот, вадење на тумор во мозокот, болест со која се соочува скоро две години. Лекарите од Македонија на два наврати пробале со операција да и го извадат туморот но не успеале…