Последни вести

ОПШТИНА КОЧАНИ СУБВЕНЦИОНИРА ИНВЕРТЕР-КЛИМИ, ПЕЧКИ НА ПЕЛЕТИ И ВЕЛОСИПЕДИ

Од 14 март до 14 април граѓаните на Кочани можат да конкурираат за субвенции на инвертер-клими, печки на пелети и за велосипеди. Со цел да ги стимулира домаќинствата за примена на начин на греење што ќе влијае на намалување на загадувањето на воздухот, на граѓаните кои ќе купат печка на пелети или инвертер-клима во периодот…

КОЧАНИ ДОМАЌИН НА ПРОЕКТОТ „УЧЕЊЕ И ПРЕДАВАЊЕ НА ПРИРОДНИ НАУКИ И МАТЕМАТИКА ПРЕКУ ИКТ“

Денеска и во текот на наредните пет дена, Општина Кочани и СОУ „Љупчо Сантов“ се домаќини на 26 ученици и 10 наставници од Полска, Шпанија, Турција и Италија, во рамките на проектот „Учење и предавање на природни науки и математика преку ИКТ“, кој се реализира со финансиски средства на Европска програма наменета за развој на…

РАБОТНА СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА ОПШТИНА КОЧАНИ И ОПШТИНА ПЕРНИК

Градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов оствари средба со градоначалникот на Општина Перник, Станислав Владимиров. Средбата беше одржана во општинската зграда на Општина Перник, Република Бугарија. На одржаната средба двете страни разговараа за досегашните спроведени проекти, дел од нив од особено капитално значење, како што се водоводни, инфраструктурни и културни проекти. Во текот на разговорот…

КАМПАЊА ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ПЕРЦЕПЦИИТЕ НА РОМИТЕ ЗА ПРИДОБИВКИТЕ ОД ВРАБОТУВАЊЕ „ВРАБОТУВАЊЕ ЗА СИГУРНА ИДНИНА“

Националниот ромски центар во партнерство со приватната агенција за вработување МОТИВИ и со поддршка на We Effect имплементираат кампања за подобрување на перцепциите на Ромите за придобивките од вработување. „Статистичките податоци говорат дека постои голема разлика на пазарот на трудот помеѓу припадниците на ромското и неромското население. Бројот на мажи Роми кои работат во „сивата…

ФРАКЦИИТЕ ГО РУШАТ РЕЈТИНГОТ НА ОО НА СДСМ – КОЧАНИ

Пред една седмица  благодарение на нашиот извор од централата на партијата објавивме кој ќе биде нов претседател на ОО на СДСМ – Кочани. Изворот досега во изминатите години никогаш не ни има дадено погрешен податок и притоа дека писмениот документ во ОО на СДСМ – Кочани ќе биде испратен во Вторник или Среда. И како…

ОД СЛЕДНОТО ПРВЕНСТВО, ЕДИНСТВЕНА ВТОРА ЛИГА СО 16 КЛУБОВИ

Во текот на вчерашниот ден ФФМ го одржа Редовното Генерално Собрание на кое меѓу другото беше донесена одлука во следната натпреварувачка 2022/2023 година биде формирана единствена Втора лига која ќе брои 16 екипи. Во лигата ќе учествуваат двете екипи што ќе испаднат од Прва фудбалска лига, две екипи кои како второпласирани во сегашните две втори…

ПО РЕАКЦИИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ ПАЗАРОТ ОД ЛЕВАТА СТРАНА НА РЕКАТА ИСЧИСТЕН

По оправданите реакции на повеќе граѓани за лошата состојба на дел од Градскиот пазар особено на левиот дел од Кочанска река, во текот на вчерашниот ден единиците во состав на КЈП „Водовод“ за одржување на хигиената во градот го исчистија целиот терен. Приложените фотографии покажуваат дека се е исчистено но сепак прашањето е до кога?…

ВОЗАЧИТЕ СО ПРАВО ПРАШУВААТ КОГА ЌЕ БИДЕ ЗАВРШЕН КРУЖНИОТ ТЕК „ВОЗИ МИШКО“

Минатата сабота додека трае протестите пред влезот на фабриката „Пејпар мил“ поради загадувањето на воздухот, на само неколку чекори подалеку реакциите на учесниците во сообраќајот не стивнуваа. Револтирани од одолговлекувањето на изградбата на кружниот тек како што многумина веќе го нарекуваат „Вози Мишко“ (Извадок од култниот филм Кој тоа таму пее) не стивнуваат. Работниците не…

ПРОСТОРОТ Е ИСЧИСТЕН, СМЕТОТ Е СОБРАН А ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ СЕ НОСИ НА ДЕПОНИЈАТА

„Просторот е исчистен, сметот е собран а во понеделник ќе се носи на депонијата“ така гласи пораката што ја добивме  со која е испратена и фотографија, за сработеното на службата задолжена за чистење на градот при КЈП „Водовод“ – Кочани. Минатите денови објавивме писмо од жители на зградите кои го користат просторот позади зградата на…

РАПСОДИЈА ВО ЖОЛТО, „ОСОГОВО“ ЈА ДЕКЛАСИРА „ЛОКОМОТИВА“

Солиден почеток на третиот круг во Втора Фудбалска Лига – Исток за екипата на „Осогово“. По сончево но мошне студено време во рамките на 19-тото коло играчите на „Осогово“ во едно фуриозно второ полувреме ја декласираа последнопласираната екипа на „Локомотива“ од Градско. Првото полувреме не донесе многу возбудувања. Гостите повеќе мислеа на одбраната на својот…